Pierwsze oznaki awarii sprzęgła w samochodzie

Sprzęgło to jedna z najważniejszych części pojazdu – i jedna z najtwardszych. Pracuje najciężej, ponieważ przenosi siłę obrotową z silnika na koło i rzadko się zużywa. Ale kiedy tak się dzieje, zwykle wymaga drogiej naprawy. Oprócz nauczenia się, jak rozpoznać, kiedy sprzęgło jest uszkodzone, musisz również podjąć natychmiastowe działania, aby je sprawdzić i naprawić, zanim będzie wymagało wymiany.

Jednym z najczęstszych objawów złego sprzęgła jest zbyt duża sztywność lub luz podczas wciskania pedału sprzęgła. Opracowaliśmy szczegółowy przegląd objawów złego sprzęgła samochodowego, aby pomóc Ci jak najszybciej zareagować na problem i uniknąć dalszych niedogodności.

Sprzedaj już dziś samochód z zepsutym sprzęgłem w Skupie samochodów za gotówkę Sochaczew!

REKLAMA

JAK SIĘ DOWIEDZIEĆ, KIEDY SPRZĘGŁO JEST NIESPRAWNE?

POŚLIZG SPRZĘGŁA

Śliskie sprzęgło jest najczęściej najwcześniejszą oznaką złego sprzęgła. Dzieje się tak, gdy nie jest w stanie wytworzyć wystarczającego tarcia, jak zwykle, zwykle w wyniku ogólnego zużycia lub nieszczelności przekładni. Inną przyczyną śliskiego sprzęgła może być uszkodzona tarcza dociskowa spowodowana ścieraniem całej części lub jednej z części, która mogła zostać zablokowana. Jeśli te części zaczną rdzewieć, sprzęgło staje się dość śliskie. Podobnie, jeśli zauważysz, że Twój samochód porusza się wolniej w porównaniu z silnikiem, który pracuje szybko, może to oznaczać usterkę sprzęgła Twojego samochodu.

SAMOCHÓD NIE WCHODZI W BIEG

Kolejny znak na liście to sytuacja, w której samochód nie wejdzie na właściwy bieg . Jeśli jeździsz często, od razu zorientujesz się, że coś jest nie tak, gdy pedał sprzęgła nie będzie dobrze wyczuwalny lub nie zatrzaśnie się tak, jak powinien. W przypadku systemu hydraulicznego należy sprawdzić, czy nie został on zablokowany powietrzem, ponieważ całkowicie zmienia to wielkości ciśnienia w całym systemie. Aby sprzęgło działało prawidłowo, ciśnienie musi osiągnąć właściwy poziom w układzie.

W innych przypadkach, gdy samochód nie jest wyposażony w układ hydrauliczny, ale sprzęgło powoduje problemy z działaniem, możesz chcieć zobaczyć się z mechanikiem. Specjalista może przeprowadzić więcej testów diagnostycznych w pojeździe, aby określić pierwotną przyczynę.

GŁOŚNE DŹWIĘKI PODCZAS PRZYSPIESZANIA

Innym godnym uwagi objawem złego sprzęgła samochodowego są głośne dźwięki przy próbie przyspieszenia pojazdu. Dzieje się tak, gdy sprzęgło nie może mocno trzymać koła zamachowego z powodu zużycia samego sprzęgła lub koła zamachowego. Ciepło to kolejny czynnik, który głównie przyczynia się do ścierania tych części. Jeśli wystąpią te objawy, zabierz swój pojazd do lokalnego mechanika, ponieważ każde opóźnienie może go jeszcze bardziej zużyć i spowodować wysokie koszty naprawy.

HAŁASY NA LUZIE

Samochody z uszkodzonym sprzęgłem będą wydawać dźwięki, nawet gdy są w położeniu neutralnym, tylko po to, aby wyciszyć się po naciśnięciu pedału sprzęgła. Zwykle dzieje się tak z powodu zużycia łożyska wału wejściowego, które teraz wymaga wymiany. Jeśli doświadczasz tego problemu, musisz go sprawdzić i wymienić, ponieważ może to również wpłynąć na otaczające części.

SPRZĘGŁO „ĆWIERKANIE”

Po naciśnięciu uszkodzonego sprzęgła słychać ćwierkający dźwięk, co wskazuje na złe wyrzucenie łożyska. Z czasem łożyska starzeją się i stają się zużyte, zardzewiałe i szorstkie. Smar wysycha, powodując tarcie metalu o inny metal, który nie powinien. W rezultacie inne części również zaczynają się zużywać. Jeśli we właściwym czasie złapiesz ćwierkający dźwięk sprzęgła, możesz również uchronić inne części przed postrzępieniem.

SPRZĘGŁO „MIELI”

Innym rodzajem hałasu, który pojawia się w oznakach awarii sprzęgła, jest dziwny dźwięk „zgrzytania” podczas jazdy. Taki początek wskazuje na problemy z łożyskiem wyrzucającym lub płytą dociskową. Gdy zwolnisz sprzęgło po naciśnięciu pedału, powinno to odbywać się bez hałasu, aby samochód płynnie zmieniał biegi. Jednak przy złej tarczy dociskowej zmiana biegów powoduje ich zgrzytanie, co z kolei powoduje zgrzytanie, ponieważ sprzęgło uległo awarii. Upewnij się, że nie trwa to długo, ponieważ może uszkodzić skrzynię biegów samochodu, jeśli nie zostanie odpowiednio naprawiona na czas.

ŚREDNIA ŻYWOTNOŚĆ SPRZĘGŁA

Średnia żywotność typowego sprzęgła wynosi od 50 000 do 100 000 km pracy. Jednak biorąc to pod uwagę, wielu kierowców zrujnowało swoje sprzęgła znacznie wcześniej, podczas gdy inni używali ich znacznie dłużej. Podsumowując, oczekiwana żywotność sprzęgła zależy wyłącznie od tego, jak dobrze samochód jest dbany, konserwowany i sprawdzany w odpowiednim czasie w celu wykrycia zużytych części.

W niektórych przypadkach żywotność sprzęgła rzadko jest pod kontrolą, na przykład w gorącym klimacie, który podgrzewa płyn przekładniowy i uszkadza części samochodu. W porównaniu z chłodniejszym klimatem, samochody w wysokich temperaturach częściej cierpią na nieprawidłowe sprzęgło.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments