Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, wraz z Instytutem Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, organizuje wykład dotyczący bajkowych wizualizacji traumy obozowej. Prezentacja dr hab. Katarzyny Smyk nosi tytuł „Bajkowe wizualizacje traumy obozowej. Casus Zofii Posmysz” i odbędzie się 11 lutego 2026 roku. Wydarzenie to wpisuje się w XVII edycję otwartych wykładów z historii sztuki, które w tym roku podjęły temat krytyki obrazu.
Wykład skoncentruje się na interpretacji bajki obozowej z różnych perspektyw, w tym folklorystycznej, literaturoznawczej oraz dydaktycznej. Analizując twórczość Zofii Posmysz, autorki powieści „Wakacje nad Adriatykiem” oraz wywiadu-rzeki „Królestwo za mgłą”, prelegentka zademonstruje jak bajka obozowa może pełnić funkcje społeczne i wychowawcze. Zofii Posmysz, więźniarka obozów koncentracyjnych, modelowała swoje wspomnienia w formie tradycyjnej bajki ludowej, co stanowi kluczowy temat wystąpienia.
Dr hab. Katarzyna Smyk, prowadząca wykład, jest ekspertem w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa kulturowego i prof. nadzwyczajną w Zakładzie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jej badania dotyczą zjawisk kultury tradycyjnej i współczesnej, zwłaszcza w kontekście folkloru i języka. W ramach wykładu mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zyskać nowe spojrzenie na temat traumy obozowej z perspektywy sztuki i literatury.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Oceń: Wykład o bajkowych wizualizacjach traumy obozowej w Lublinie
Zobacz Także

