W okresie Wszystkich Świętych, środowisko policyjne w Lublinie zorganizowało uroczystość upamiętniającą zmarłych i poległych funkcjonariuszy. Delegacja, na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Lublinie, odwiedziła nekropolie na terenie regionu. Na grobach zamordowanych policjantów i tych, którzy odeszli na wieczną służbę, zapalono znicze, będące symbolem pamięci i oddania hołdu. Tego dnia szczególną uwagę zwrócono na pamięć o tych, którzy zginęli w trakcie pełnienia służby oraz w czasie II wojny światowej.
Delegacja policyjna, w skład której weszli także przedstawiciele związków zawodowych oraz kapelan Policji, rozpoczęła swoje działania na placu przed Komendą Wojewódzką. To właśnie tam, pod Pomnikiem Poświęconym Pomordowanym Policjantom II Rzeczypospolitej, zapalono znicz jako wyraz hołdu dla wszystkich policjantów zamordowanych w tragicznych okolicznościach w czasie wojny. Podobne uczczenie pamięci miało miejsce przy tablicy upamiętniającej wybitnego inspektora Tadeusza Tomanowskiego, będącego patronem lubelskiego garnizonu Policji.
Uroczystości nie ograniczyły się jedynie do centralnych punktów w Lublinie. Delegacja odwiedziła również konkretne nekropolie, gdzie spoczywają zmarli funkcjonariusze. Znicze zapalono m.in. na grobie aspiranta Tomasza Skowronka, tragicznie zmarłego podczas służby. Uczczono także pamięć byłego Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektora Arnolda Superczyńskiego oraz inspektora Andrzeja Koczwarskiego. Delegacja zakończyła swoje działania oddaniem hołdu poległym policjantom, którzy spoczywają w zbiorowych mogiłach.
W związku z nadchodzącymi dniami Wszystkich Świętych, zachęca się mieszkańców Lublina do zapalania zniczy w pamięci o funkcjonariuszach, którzy odeszli na wieczną wartę. Każdy symboliczny gest ma znaczenie i podkreśla wagę pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla służby publicznej.
Źródło: Policja Lublin
Oceń: Pamięć o poległych funkcjonariuszach Policji w Lublinie podczas Wszystkich Świętych
Zobacz Także