W dniach 19-22 listopada policjanci z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego uczestniczyli w intensywnym szkoleniu, które dotyczyło działań w sytuacjach zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych. Szkolenie zostało zorganizowane przez specjalistów z Grup Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z pobliskich miast. W trakcie instruktażu uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, które są kluczowe w sytuacjach kryzysowych.
W ramach części teoretycznej szkolenia funkcjonariusze mieli okazję zapoznać się z oznaczeniami i kategoriami środków ochrony indywidualnej, takimi jak kombinezony, rękawice oraz obuwie ochronne. Dowiedzieli się także o właściwym używaniu masek ochronnych, metodach zabezpieczenia dróg oddechowych oraz odpowiednich procedurach związanych z ubieraniem i zdejmowaniem kombinezonów ochronnych. Poruszone zostały również zasady dekontaminacji, które obejmują organizację stref dekontaminacyjnych i stosowanego w tym celu sprzętu.
W drugiej części szkolenia, o charakterze praktycznym, policjanci mieli możliwość przetestować umiejętności związane z zakładaniem i zdejmowaniem sprzętu ochronnego. Uczestnicy zapoznali się również z obsługą butli powietrznych oraz masek przeciwgazowych. Dodatkowo, pirotechnicy poznali rodzaje urządzeń detekcyjnych stosowanych w wykrywaniu zagrożeń CBRN-E oraz zasady ich efektywnego użytkowania w trakcie działań interwencyjnych. Szkolenie odbyło się dzięki wsparciu Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a całość koordynował przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Źródło: Policja Lublin
Oceń: Policja w Lublinie udział w szkoleniu z zakresu ochrony przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi
Zobacz Także