Lubelska Akademia WSEI, znana jako WSEI, to prestiżowa polska uczelnia niepubliczna, która rozpoczęła swoją działalność w 2000 roku w pięknym Lublinie.
Uczelnia ta cieszy się uznaniem i jest wpisana do rejestru uczelni niepublicznych, zarządzanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pod numerem 196.
Historia
Uczelnia, znana dzisiaj jako Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, powstała dzięki inicjatywie Fundacji OIC Poland w roku 2000. 24 października tego samego roku, Fundacja uzyskała zezwolenie od Ministerstwa Edukacji Narodowej na rozpoczęcie działalności na rzecz uczelni, oferując cztery specjalności z zakresu ekonomii. W dniu 22 lutego 2001 roku uczelnia została oficjalnie wpisana do rejestru szkół zawodowych MEN pod numerem 57.
W 2001 roku uczelnia wzbogaciła swoją ofertę edukacyjną. 7 października uzyskała uprawnienia do kształcenia na nowym kierunku „Administracja Publiczna”. Już 12 października zainaugurowano pierwszy rok akademicki z pięcioma specjalnościami na poziomie trzyletnich studiów zawodowych. W 2002 roku, 11 lipca, uczelnia podpisała trójstronną umowę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, co otworzyło jej absolwentom możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich.
W 2003 roku, również 11 lipca, uczelnia zyskała aprobatę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu na otwarcie kierunku „Pedagogika”, natomiast 20 maja zawarto umowę o współpracy z Politechniką Lubelską, co wzbogaciło ofertę edukacyjną WSEI.
Kolejne ważne kroki miały miejsce w 2004 roku, kiedy to 7 lipca uczelnia otrzymała zezwolenie na kształcenie na studiach inżynierskich w kierunku „Transport”. W 2005 roku, na mocy porozumienia podpisanego 24 lutego z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie, uczelnia miała na celu rozwijanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w jej obrębie.
W latach 2006-2010, WSEI wciąż rozszerzała swoje programy. W 2006 roku, po podpisaniu umowy z Akademią Medyczną w Lublinie, obecnie znaną jako Uniwersytet Medyczny w Lublinie, uczelnia uzyskała uprawnienia do prowadzenia wielu nowych kierunków kształcenia.
Przywileje zdobyte przez uczelnię kontynuowano do 2011 roku, kiedy WSEI uzyskała pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej na kierunek „Praca socjalna” oraz rozpoczęła kształcenie na kierunku „Zarządzanie”. Rok 2012 przyniósł osiągnięcia takie jak wyróżnienie „Primus” oraz rozpoczęcie wartościowego projektu „Innowacyjne Centrum Diagnostyki, Badań i Analiz WSEI”.
W kolejnych latach, do 2018, uczelnia zainicjowała wiele projektów oraz podpisywała umowy o współpracy z różnymi instytucjami, w tym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 2019 roku WSEI zainaugurowała Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które stało się miejscem wyjątkowego kształcenia dla studentów kierunku pielęgniarstwa, w ścisłej współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 3 miliony złotych, z czego znaczną część pokryło dofinansowanie unijne.
Program dydaktyczny
Lubelska Akademia WSEI oferuje wszechstronny program dydaktyczny, który obejmuje szeroką gamę kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich. Uczelnia funkcjonuje w ramach trzech wydziałów, które są dobrze zorganizowane i dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy.
- Wydział Administracji i Nauk Społecznych kształci studentów w następujących kierunkach:
- – Administracja,
- – Bezpieczeństwo wewnętrzne,
- – E-biznes: e-marketing & e-commerce,
- – Ekonomia,
- – Finanse i Rachunkowość,
- – Zarządzanie,
- – Zrównoważony rozwój w gospodarce.
- Wydział Nauk o Człowieku koncentruje się na edukacji w dziedzinie:
- – Fizjoterapii,
- – Pedagogiki,
- – Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej,
- – Pielęgniarstwa,
- – Psychologii,
- – Terapii zajęciowej z rehabilitacją.
- Wydział Transportu i Informatyki oferuje naukę w zakresie:
- – Informatyki,
- – Logistyki,
- – Mechatroniki,
- – Sztucznej inteligencji w systemach informatycznych,
- – Transportu.
Oprócz standardowych kierunków, uczelnia proponuje także studia podyplomowe, które obejmują szeroki wachlarz tematów, takich jak finanse, administracja, informatyka, pedagogika oraz psychologia. Dzięki temu absolwenci mają możliwość dalszego rozwoju zawodowego i zdobywania nowych umiejętności.
Wydziały
Na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji znajdują się różnorodne zakłady, które oferują szereg specjalizacji. Do najważniejszych z nich należą:
- Zakład Nauk o Bezpieczeństwie,
- Zakład Prawa i Postępowania Administracyjnego,
- Zakład Prawa Cywilnego i Prawa Pracy,
- Zakład Prawa Konstytucyjnego,
- Zakład Ekonomiki Przedsiębiorstw i Rozwoju Regionalnego,
- Zakład Innowacji Gospodarczej,
- Zakład Zastosowań Metod Ilościowych w Ekonomii,
- Międzywydziałowy Zakład Matematyki (wspólnie z Wydziałem Transportu i Informatyki),
- Zakład Andragogiki i Edukacji Ustawicznej,
- Zakład Historii Myśli Pedagogicznej i Pedagogiki Porównawczej,
- Zakład Pedagogiki Ogólnej i Dydaktyki,
- Zakład Teorii Wychowania i Opieki nad Dzieckiem,
- Zakład Pielęgniarstwa,
- Zakład Psychologii Ogólnej i Diagnozy Psychologicznej,
- Zakład Psychologii Osobowości i Psychopatologii,
- Zakład Psychologii Rozwojowej i Wychowawczej,
- Zakład Psychologii Społecznej,
- Zakład Psychoprofilaktyki i Pomocy Psychologicznej.
W kontekście Wydziału Transportu i Informatyki Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, wyróżnia się następujące zakłady:
- Zakład Informatyki,
- Zakład Inżynierii Mechanicznej,
- Zakład Logistyki i Systemów Transportowych,
- Zakład Technicznych Środków Transportu.
Jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe
W Lubelskiej Akademii WSEI istnieje kilka jednostek ogólnouczelnianych oraz międzywydziałowych, które pełnią istotną rolę w działalności edukacyjnej i badawczej. Poniżej przedstawiamy listę tych jednostek:
- Centrum Studiów Podyplomowych,
- Centrum Projektów i Współpracy Międzynarodowej,
- Centrum Analiz i Ekspertyz Gospodarczych,
- Centrum Informatyzacji i Bezpieczeństwa Transportu,
- Innowacyjne Centrum Diagnostyki, Badań i Analiz,
- Centrum Międzynarodowej Współpracy Akademickiej i Gospodarczej,
- Lokalna Akademia CISCO.
Rankingi i wyróżnienia
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji z Lublina, znana jako WSEI, zdobyła uznanie w rankingu „Najlepszych uczelni i kierunków ekonomicznych”, który został przygotowany przez miesięcznik biznesowy „Home & Market”.
WSEI jako jedyna uczelnia z wschodniej Polski znalazła się wśród 17 najlepszych szkół z ponad 200 analizowanych w Polsce, które oferują programy związane z naukami ekonomicznymi. To znaczące osiągnięcie podkreśla wysoką jakość kształcenia na tej uczelni.
W czerwcu uczelnia odebrała prestiżowe wyróżnienie w kategorii najbardziej innowacyjnej i kreatywnej uczelni w Polsce, za wyjątkowe działania mające na celu tworzenie nowych perspektyw zawodowych dla swoich studentów.
W ramach tego samego konkursu WSEI uzyskała po raz dziewiąty certyfikat „Wiarygodna Szkoła”, a także po raz trzeci certyfikat „Dobra Uczelnia – Dobra Praca”. Te osiągnięcia świadczą o zaufaniu i jakości edukacji oferowanej przez tę instytucję.
Uczelnia wyróżnia się także w pozyskiwaniu funduszy unijnych, uzyskując maksymalną liczbę punktów (100). WSEI otrzymała również znakomity wynik w kategoriach efektywności pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania i rozwój, osiągając 66,57 punktów.
W kontekście „siły naukowej” WSEI uzyskała bardzo wysoką ocenę za wysoki poziom nasycenia kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach. Wynik na poziomie 89,7 znacząco przewyższa wynik uczelni, która zajmuje pierwsze miejsce w rankingu (42,21). Dodatkowo, uczelnia uzyskała również wysoką punktację za ofertę kształcenia podyplomowego, osiągając 53,76 punktów.
WSEI dysponuje własną bazą dydaktyczną, co również przyczyniło się do zdobycia maksymalnych punktów (100) w tej kategorii. Uczelnia ta zajmuje pozycję jednej z największych niepublicznych szkół wyższych w Polsce, plasując się w pierwszej dziesiątce pod względem liczby studentów.
Rozważając tylko uczelnie oferujące programy magisterskie, WSEI jest jedną z pięciu największych instytucji, co potwierdza „Raport Perspektyw o Uczelniach Niepublicznych” z czerwca bieżącego roku. Taki wynik jest dowodem na dobrą renomę WSEI wśród studentów oraz kandydatów na studia.
W minionym roku, 2018, WSEI odebrała szereg prestiżowych wyróżnień. Wśród nich znalazły się „Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2018” pod patronatem Prezesa Urzędu Patentowego RP oraz „Polska Nagroda Innowacyjności”. Uczelnia zdobyła także EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE 2018 – prestiżowy certyfikat, który honoruje najlepsze firmy i instytucje za ich wzorcową działalność w zakresie jakościowych rozwiązań i wysokich standardów w biznesie.
Organizacje studenckie
W ramach Lubelskiej Akademii WSEI istnieje szeroka gama organizacji studenckich, które wspierają rozwój osobisty i zawodowy studentów.
- Koło Naukowe Młodych Pedagogów,
- Koło Naukowe Animatorów Środowiskowych „Grupa Mocarna”,
- Koło Naukowe Studentów Psychologii „Innowacja”,
- Koło Naukowe Logistyków,
- Koło Naukowe Ekonomistów,
- Koło Naukowe „WSEImed”,
- Studenckie Koło Naukowe „KERNEL D”,
- Studenckie Koło Naukowe „KERNEL Z”,
- Koło Naukowe „Bezpieczne Państwo – Bezpieczny Obywatel”,
- Koło Naukowe „PEDAGOGIUS”,
- Zespół Taneczny WSEI,
- Zespół Muzyczny WSEI,
- Wolontariat WSEI,
- Akademickie Centrum Wsparcia Rówieśniczego,
- Redakcja Czasopisma Studenckiego „K2”.
Te różnorodne grupy oferują studentom okazje do działania, zdobywania doświadczenia oraz nawiązywania cennych relacji.
Władze uczelni
Władze rektorskie
W ramach zarządzania Lubelską Akademią WSEI kluczowe stanowiska pełnią uznani eksperci w swoich dziedzinach. W skład władz uczelni wchodzą:
- Rektor – prof. dr hab. inż. Marek Opielak,
- Kanclerz – mgr Teresa Bogacka,
- Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich – dr Mariusz Paździor, prof. Akademii WSEI,
- Prorektor ds. Rozwoju i Strategii – dr Sylwester Bogacki, prof. Akademii WSEI,
- Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej – dr hab. Tomasz Wołowiec, prof. Akademii WSEI.
Władze wydziałów reprezentują:
- Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych – dr Sylwia Skrzypek-Ahmed, prof. Akademii WSEI,
- Dziekan Wydziału Transportu i Informatyki – dr inż. Michalina Gryniewicz-Jaworska, prof. Akademii WSEI,
- Dziekan Wydziału Nauk o Człowieku – dr n. o zdr. Zbigniew Orzeł, prof. Akademii WSEI,
- Dziekan ds. Filii Lubelskiej Akademii WSEI w Warszawie – dr n. o zdr. Dorota Weber, prof. Akademii WSEI.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie | Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademia Nauk Stosowanych | Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie | Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II | Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II | Miasteczko akademickie w Lublinie | Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie | Lubelska Szkoła Biznesu | Politechnika Lubelska | Uniwersytet Medyczny w Lublinie | Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie | Uniwersytet Marii Curie-SkłodowskiejOceń: Lubelska Akademia WSEI