Parafia św. Marcina w Lublinie


Parafia Świętego Marcina, znajdująca się w Lublinie, to rzymokatolicka wspólnota religijna, która wchodzi w skład archidiecezji lubelskiej oraz Dekanatu Konopnica. Istnieje zasadne przypuszczenie, że jej historia jest związana z różnorodnymi wydarzeniami, jakie miały miejsce na tym terenie.

Przez wiele lat, aż do 1975 roku, kiedy to część wsi Zemborzyce została włączona w granice miasta Lublina, parafia ta była powszechnie znana jako parafia w Zemborzycach. Warto zaznaczyć, że konkretna data jej założenia pozostaje nieznana, jednak analizy zachowanych archiwalnych dokumentów kościelnych sugerują, że jej początki sięgają okresu między 1374 a 1428 rokiem.

Nieistniejące kościoły zemborzyckie

W kontekście historii kościołów w Zemborzycach, istnieje ograniczona wiedza dotycząca pierwszej świątyni. Warto jednak zauważyć, że wspomniana została w wizytacjach biskupich z końca XVI wieku. Była to świątynia drewniana, która z czasem zyskała pewne zmiany.

Podczas kadencji ówczesnego proboszcza, księdza Andrzeja Bietkowicza, z jego fundacji powstała również murowana zakrystia. Zachowana aż do początku XX wieku znajdowała się przy kolejnym kościele drewnianym, który został zbudowany w 1717 roku. Warto zaznaczyć, że po zbudowaniu nowego, murowanego kościoła, drewniana świątynia została sprzedana mieszkańcom pobliskiej wsi Motycz w 1922 roku.

Pełniła ona funkcję kościoła parafialnego aż do pożaru, który miał miejsce w 1994 roku. W Motyczu do tej pory można podziwiać dawne ołtarze pochodzące z Zemborzyc, które datowane są na XVIII wiek.

Obecny kościół

Obecnie mamy do czynienia z neogotyckim kościołem parafialnym, który został zbudowany w 1907 roku. Jego autorem jest architekt August Załuski, pochodzący z Radomia. Świątynia znajduje się przy ulicy Krężnickiej, wyróżniając się nie tylko architekturą, ale również znaczeniem historycznym.

Warto podkreślić, że kościół oraz jego otoczenie zostały wprowadzone do rejestru zabytków województwa lubelskiego pod numerem A/1666, co stanowi istotne potwierdzenie ich wartości kulturowej i historycznej.

Przypisy

  1. a b ArturA. Hamryszczak ArturA., HubertH. Mącik HubertH., Parafia i kościół w Zemborzycach w XVIII-XIX wieku, „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne”, 106 (2016), 2016, s. 55-74.
  2. a b JacekJ. Chachaj JacekJ., Rozwój struktur parafialnych na obszarze Lublina do połowy lat 70. XX wieku, [w:] Lublin. Historia dzielnic. W 700. rocznicę lokacji miasta, red. J. Chachaj, H. Mącik, D. Szulc, s. 7-22, 2017.
  3. MarcinM. Markowski MarcinM., Rozwój przestrzenny Lublina w XX wieku, "Rocznik Lubelski", t. 38, 2012, s. 24-34.
  4. JerzyJ. Żywicki JerzyJ., Architektura neogotycka na Lubelszczyźnie, Lublin 1998, s. 344-346.
  5. OBWIESZCZENIE NR 1/2020 LUBELSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW W LUBLINIE z dnia 22.01.2020 r. w sprawie wykazu zabytków wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego i do rejestru zabytków archeologicznych województwa lubelskiego, poz. 812.
  6. Lublin, pw. św. Marcina. [dostęp 13.06.2021 r.]

Oceń: Parafia św. Marcina w Lublinie

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:24