Lublin: Ratusz zmniejszył ilość budek dla jerzyków.

Dzisiaj zaczyna się akcja montażu budek dla jerzyków na różnych budynkach. Planowano powiesić 1000 sztuk, lecz miasto zakupiło tylko połowę z planowanego tysiąca i tłumaczy się tym, że nie każdy chce wieszania ich na budynki. Wieszanie domków dla ptaków ma potrwać do 5 maja.

Za inicjatywą utworzenia budek dla jerzyków w Lublinie stawiło się ponad 2 tyś. mieszkańców naszego miasta. Pomysł został zgłoszony do budżetu obywatelskiego, gdzie takie poparcie zdobył w jesiennym głosowaniu. Ratusz zamiast 1000 zaplanowanych sztuk zakupi tyko połowę.

„Zakup został poprzedzony rozeznaniem zapotrzebowania wśród zarządców i administratorów lubelskich spółdzielni mieszkaniowych. Nie wszyscy administratorzy wyrazili chęć przyjęcia budek, z uwagi na to, że rozwieszanie ich wymaga ingerencji w elewacje budynków, dlatego zakładaną pierwotnie ilość zredukowano do 500 sztuk” – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

REKLAMA

Budki będą montowane od dzisiaj aż do 5 maja. UM informuje, że jerzyki docierają do nas na przełomie kwietnia i maja, a także o tym, że budki „nie powinny zawisnąć zbyt wcześnie, bo istnieje ryzyko ich zasiedlenia przez inne gatunki”. Teraz więc jest najlepszy czas do montowania domków. Do wykorzystania jeszcze zostało kilkadziesiąt budek. Urząd Miasta prosi zainteresowanych, zamontowaniem domków, zarządców budynków o kontakt. Chęć przyjęcia budek można zgłaszać na maila: srodowisko@lublin.eu.

Najwięcej ptaków zamieszka przy blokach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, bo zawieszono tam aż 141 sztuk budek. Kolejna 70 trafi na obiekty Uniwersytetu Przyrodniczego, 68 na budynki miejskich wodociągów. Kolejnych 40 trafi na os. Maki, 28 na os. Karłowicza, również 28 na obiekty LPEC, a 20 na os. Wieniawskiego.

Źródło: dziennikwschodni

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments