Baszta Gotycka w Lublinie


Baszta Gotycka, znana również jako Baszta Półokrągła ze względu na swój charakterystyczny kształt, jest wyjątkowym przykładem architektury gotyckiej w Lublinie. Została zrekonstruowana w latach 80. XX wieku i stanowi, obok fragmentu murów obronnych, cenny ślad średniowiecznych obwarowań, które niegdyś otaczały starą część miasta.

Budowa baszty miała miejsce w 1341 roku, kiedy to wraz z murami obronnymi wzniesiono ją z solidnego kamienia, a następnie oblicowano cegłą. W przeszłości, drewniane pomosty umożliwiały obrońcom sprawne poruszanie się i korzystanie z wybudowanych strzelnic. Należy zaznaczyć, że niestety nie zachowały się ganki strzeleckie, które dawniej umożliwiały dostęp do kluczowych szczelin i strzelnic.

Bezpośrednia administracja nad każdą basztą spoczywała na barkach lokalnych cechów rzemieślniczych. W przypadku Baszty Gotyckiej, jej opiekunami byli kupcy, którzy zobowiązani byli do dostarczania niezbędnych materiałów, takich jak armaty oraz proch. W czasach staropolskich baszta miała też praktyczne zastosowanie – we wnętrzu wyrabiano grube świece kościelne przy użyciu lin konopnych, z których skapywał gorący wosk do przygotowanych form.


Oceń: Baszta Gotycka w Lublinie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24