Wszystko, co musisz wiedzieć o pluskwach

Pluskwy to małe, bezskrzydłe owady, które żywią się wyłącznie krwią zwierząt stałocieplnych. Preferowanymi żywicielami dwóch głównych gatunków są ludzie.

Istnieją dwa gatunki pluskiew, o których wiadomo, że żywią się ludzką krwią. Są one znane naukowo jako Cimex lectularius i Cimex hemipterus . Znaleziono je w grobowcach starożytnych Egipcjan sprzed 3500 lat .

Przez miliony lat pluskwy ewoluowały jako pasożyty gniazdowe, zasiedlając gniazda ptaków i schronienia nietoperzy. Niektóre z nich nauczyły się dostosowywać do ludzkiego środowiska.

REKLAMA

Nowonarodzone pluskwy, zwane pisklętami lub nimfami, są malutkie, ale widoczne i mają wielkość ziarna maku. Dorośli r mają owalny i spłaszczony kształt, gdy nie żywią się. Po karmieniu mogą się podwoić. Nimfy, jaja i osobniki dorosłe są widoczne gołym okiem.

Nazywa się je pluskwami ​​ze względu na ich preferowane siedlisko w ludzkich domach: sofy, materace łóżkowe, odzież i inne miękkie meble. Wolą też ciemność.

Pluskwy są postrzegane jako rosnący problem we wszystkich typach mieszkań, w tym w domach prywatnych, akademikach, statkach wycieczkowych, koszarach wojskowych i schronach.

Patrząc z bliska, ich kolor może wahać się od białego, jasnobrązowego do ciemnobrązowego lub przypalonego pomarańczu. Kiedy się pożywią, w ich ciele można zaobserwować ciemnoczerwoną lub czarną plamę. W razie niepokoju szukają schronienia w ciemnych szczelinach i szczelinach.

Szybkie fakty na temat pluskiew

 • Pluskwy to małe bezskrzydłe owady, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych.
 • Większość pluskiew żywi się żywicielami, gdy śpią.
 • Szczyt karmienia przypada między północą a 5 rano .
 • Ugryzienia można zobaczyć szybko, ale może minąć do 14 dni, zanim staną się widoczne.
 • Pluskwy muszą regularnie żerować , aby rozmnażać się, składać jaja i przeżyć.

Oznaki

Najbardziej oczywistą oznaką pluskwy w domu jest to, że ludzie skarżą się na ukąszenia, które miały miejsce podczas snu. Jeśli tak się stanie, sprawdź sypialnie pod kątem pluskiew i oznak ich aktywności.

Przyjrzyj się uważnie pościeli, szwom i pęczkom materacy oraz sprężynom skrzynkowym pod kątem owadów lub jajek. Jajka będą wyglądać jak malutkie, blade nasiona maku .

Oznaki aktywności pluskiew mogą pojawić się pod luźnymi obszarami tapety w pobliżu łóżek, w rogach biurek i komód, w pralni iw szufladach.

Miej oko na ciemnobrązowe lub rdzawe odchody pluskiew, które plamią materiał i materace. Odchody pluskiew to ciecz, która wygląda na jasnobrązową lub czarną i zwykle zbiera się w kulki lub jest wchłaniana przez otaczający ją materiał.

Duża populacja pluskiew może wywoływać zapach kolendry.

Leczenie

Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów i obejmuje:

 • kremy do stosowania miejscowego, takie jak kortyzon, łagodzące swędzenie
 • doustny antybiotyk , jeśli infekcja występuje z powodu podrażnienia skóry wokół zgryzu
 • kortykosteroidy, jeśli dana osoba ma ciężką reakcję alergiczną
 • leki przeciwhistaminowe, łagodzące reakcje alergiczne

Większość ugryzień goi się w ciągu 1 i 2 tygodni od wystąpienia.

Niektóre z tych zabiegów można kupić online, w tym kortyzon i leki przeciwhistaminowe .

Usuwanie

Ponieważ pluskwy mogą ukrywać się w wielu miejscach w domu, nie są łatwe do usunięcia. Wskazane jest, aby zatrudnić specjalistę od zwalczania szkodników.

Usuwanie nadmiaru bałaganu z domu, dając pluskwam mniej miejsc do ukrycia się, sprawia, że ​​inspekcja i usuwanie są mniej trudne.

Niektóre firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników wymagają, aby meble były odsuwane od ścian i materacy, a sprężyny skrzynkowe ustawiane na krawędzi przed wejściem do domu. Inne firmy wolą, aby wszystko było tam, gdzie jest, aby móc samodzielnie przeprowadzić kontrolę przed przeniesieniem mebli.

Naukowcy z Ohio State University ustalili, że połączenie sygnałów chemicznych pluskiew ze zwykłym środkiem do zwalczania owadów może sprawić, że będzie to skuteczna metoda zabijania pluskiew.

Objawy

Większość pluskiew żywi się żywicielami podczas snu. Krew pobierają bezboleśnie.

Podczas karmienia wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Jeśli żywią się jedną konkretną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na swoją ślinę i zawarte w niej chemikalia. Gospodarz może w końcu rozwinąć reakcję alergiczną.

Pluskwy, podobnie jak pchły, mają tendencję do gryzienia w rzędach. W każdym rzędzie są prawdopodobnie dwa lub trzy ugryzienia. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pluskwa zostaje przerwana podczas karmienia, a następnie wraca około kilka cm w dół, aby ponownie ugryźć.

Ugryzienia mogą stać się widoczne po 14 dniach, ale często pojawiają się w ciągu kilku dni. Ukąszenia pluskiew są większe niż pchły i zwykle nie mają czerwonej kropki pośrodku. Ukąszenia wydają się byćpodniesiony i czerwony

Mogą być rozproszone lub występować w skupiskach po trzy na drogach naczyń krwionośnych, znanych jako „znak śniadania, obiadu i kolacji”.

Większość pogryzionych osób nie wykazuje żadnych objawów i często nie wie, że to się stało. Utrudnia to zapobieganie lub identyfikowanie potencjalnych inwazji. Jednak niektóre osoby mogą zachorować i mieć mdłości. Jest możliwe, aby uzyskać blizny i infekcje skóry od drapania ugryzień.

Bardzo rzadko ludzie mogą mieć reakcję anafilaktyczną na ukąszenia pluskiew. Jest możliwe, ale rzadko, reakcja astmatyczna na pluskwy.

Powody

Pluskwy można przystosować i istnieje wiele sposobów, w jakie może wystąpić inwazja pluskiew.

Mogą dostać się do nowego domu jako pasażerowie na gapę, gdy bagaż, meble i pościel zostaną przeniesione. Ludzie powinni być ostrożni przy zakupie używanych mebli i nigdy nie powinni kupować używanych materacy. Dokładne oględziny powinny pozwolić na wykrycie pluskiew lub ich odchodów.

Nawet puste i pozornie czyste domy mogą mieć w sobie pluskwy. Mogą przeżyć ponad dwa miesiące bez jedzenia. Uważa się również, że mogą przemieszczać się z mieszkania do mieszkania przez zagłębienia i dziury w ścianach oraz rury, przez które biegną przewody i rury.

Zapobieganie

nwazje pluskiew mogą być trudne do zapobieżenia.

Możliwe jest owinięcie zarówno materaca, jak i sprężyny skrzynkowej pokrowcem ochronnym, jak to robią niektórzy ludzie w celu złagodzenia alergii. Sprzedają je niektóre firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników, a także wiele punktów sprzedaży detalicznej. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z gamą produktów, które mogą pomóc chronić łóżko przed infestacją.

Po zamknięciu, wszelkie pluskwy uwięzione w środku i uniemożliwiające karmienie w końcu umrą. Niektórzy ludzie trzymają swoje nowe łóżka w osłonach, ponieważ zapobiega to przedostawaniu się owadów do szczelin w materacu i ułatwia utrzymanie powierzchni w czystości i wolnej od owadów .

Podczas podróży unikaj kładzenia bagażu na łóżku, aby zmniejszyć ryzyko zabrania pluskwy do domu w walizce. Warto też odkurzyć bagaż po powrocie do domu i pozbyć się zawartości odkurzacza w szczelnie zamkniętej torbie. Wyrzuć tę torbę do kosza na śmieci na zewnątrz.

Oddziel ubrania podróżne od prania i natychmiast upierz je w gorącej wodzie.

Jeśli zauważysz pluskwy w domu, zadzwoń do specjalisty i nie próbuj rozwiązać problemu. Pluskwy mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, a próba samodzielnego ich usunięcia często może pogorszyć sytuację.

Chociaż nie wiadomo, że przenoszą choroby, pluskwy mogą wpływać na jakość życia danej osoby, powodując stres, dyskomfort, zakłopotanie i przerywany sen.

Fakty

Oto ważne fakty, o których należy pamiętać, próbując usunąć lub zidentyfikować plagę pluskiew:

 • Szczytowy czas karmienia przypada między północą a 5 rano. Głodne pluskwy będą próbowały się nakarmić w każdej chwili, ale nie lubią światła słonecznego i wolą ciemność. Jedno karmienie zajmie od 5 do 10 minut. Bug wróci wtedy do swojej kryjówki.
 • Pluskwy będą karmić się co 5 do 10 dni. Mogą jednak przetrwać około 70 dni bez karmienia. Dobrze odżywiona pluskwa ma kilka miesięcy życia .
 • Odnajdują swojego żywiciela, wyszukując ciepło ludzkiego ciała i wyczuwając obecność dwutlenku węgla w oddechu.
 • Pluskwa przebije skórę żywiciela ustami. Najpierw wstrzykuje ślinę, która jest mieszanką środka znieczulającego, aby żywiciel nic nie czuł, oraz antykoagulantu, aby krew swobodnie wypływała. Następnie wysysa krew, aż jest pełna. Ukąszenia są widoczne dopiero po wystąpieniu reakcji skórnej. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) może to zająć do 14 dnia by pojawiły się ukąszenia.
 • Pluskwy mogą się rozmnażać tylko wtedy, gdy osiągną dojrzałość. Samica pluskiew składa około siedmiu jaj dziennie i setek w ciągu swojego życia.

Przegląd badań pluskiew przeprowadzonych w 2016 roku wykazał, że choć są one bardzo odporne na metody usuwania, pluskwy wydają się być bardziej uciążliwe niż poważnym problemem zdrowotnym. Badaniom nie udało się pokazać żadnego połączenia między pluskwami ​​związanymi z ludźmi a chorobami ludzkimi.

Największe ryzyko dla ludzi wiąże się z wtórną infekcją bakteryjną. W przypadku pluskiew miałoby to miejsce w wyniku drapania skóry. Drapanie, jeśli rozerwie skórę, umożliwia głębsze wnikanie normalnych bakterii z powierzchni skóry.

Źródłem każdej infekcji bakteryjnej jest zatem człowiek, a nie pluskwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments