Wycinka drzew w parku Ludowym w Lublinie.

Po raz kolejny w tym roku prowadzona jest wycinka drzew w parku Ludowym. Ścięte zostaną tylko i wyłącznie drzewa zamierające i obumarłe, a także te, które stwarzają zagrożenie.

Pod koniec lutego odbyła się wycinka siedmiu drzew za zezwoleniem Urzędu Marszałkowskiego i dodatkowe dwa bez zezwolenia, gdyż nie jest ono potrzebne w przypadku wywrócenia lub wyłamania pnia.

Tym razem odbywa się kolejna wycinka. Na początku marca miasto otrzymało kolejne zgody na wycinkę. Łącznie zostanie ścięte kolejne 7 drzew. W tym przypadku znikną dwie lipy drobnolistne, dwa wiązy szypułkowe, dwie brzozy brodawkowate oraz klon jesionolistny.

REKLAMA

„Na podstawie przeprowadzonej wizji lokalnej oraz przedłożonej dokumentacji stwierdzono, że poszczególne drzewa są obumarłe, zamierające i nie mają szans na przeżycie” – przekazuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Informuje także o tym, że drzewa w złym stanie mogą stanowić realne zagrożenie dla osób przebywających w parku.

W obecnej części roku zabroniona jest wycinka nawet gdy posiada się pozwolenie. Wynika to z faktu powrotu ptaków i rozpoczęcia okresu lęgowego. Wyjątek stanowią drzewa sprawdzone przez ornitologa, który potwierdzi, że na drzewie nie ma żadnych gniazd.

Zostanie usunięte drzewo z dziuplą (miejscem możliwym do zamieszkanie przez ptaki), mimo że ta sytuacja jest dość skomplikowana, zdecydowano się na wycinkę. Powodem tego jest fakt iż występuje „zagrożenie dla osób korzystających z przestrzeni rekreacyjnej parku Ludowego”.


W ramach rekompensaty za wycinkę dziuplastych drzew miasto musi umieścić dwie budki lęgowe. Wymóg ten został postawiony przez RDOŚ, a termin umieszczenia budek jest do końca czerwca.

Źródło: Dziennikwschodni

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments