Kapliczka Chrystusa Frasobliwego w Lublinie zostanie wyremontowana

Miasto Lublin dokonało decyzji w sprawie remontu kapliczki Chrystusa Frasobliwego. Z dwóch chętnych firm wybrana została tańsza z nich- warszawskie biuro Renova Projekt. Obiekt kultu religijnego znajduje się przed budynkiem lubelskiego Centrum Kultury i od lat niszczeje.

Biuro Renova Projekt wyceniło zlecenie na niecałe 37 tys. zł i w porównaniu z drugą spółką – Inwestprojekt-Partner 6 – wypadła o około 12 tysięcy złotych taniej. Do wykonania renowacji potrzebna jest kompletna dokumentacja zabytku, która powinna być gotowa we wrześniu. Dokumentacja ta miała dotyczyć nie tylko remontu, ale też zabezpieczenia zabytku przed ponownym niszczeniem.

Zabytek jest w złym stanie – dolna jego część jest bardzo uszkodzona. Zły stan techniczny dostarczył trochę problemów. Część elementów wymaga natychmiastowej naprawy. Wyjątkowo źle jest z podziemną częścią muru. – Doszło tam do całkowitej degradacji spoin – piszą autorzy ekspertyzy. Panująca przy podłożu wilgoć i mury chłonące wodę dodają roboty firmie. Problemem tutaj jest system odwadniania nawierzchni placu, na którym stoi zabytkowa kapliczka, ponieważ część wody nie dostaje się do specjalnych korytek.

REKLAMA

Sama kapliczka powstała w XVIII wieku i jest pamiątką po klasztorze sióstr wizytek, w którym działa dziś Centrum Kultury. Autorstwo budowli przypisywane jest Pawłowi Antoniemu Fontanie i dokładniej pochodzi ona z roku 1767. Teraz miasto jest właścicielem kapliczki Chrystusa Frasobliwego.

W tegorocznym budżecie Lublina nie ma pieniędzy na renowację tego zabytku, a jedynie fundusze na opracowanie projektu takich robót.

Źródło: Dziennikwschodni.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments