Janusz Kasperek


Janusz Kasperek, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego lotnictwa. Urodził się 21 grudnia 1960 roku w Lublinie, a swoją niespełna czterdziestoletnią karierę zakończył tragicznie 17 października 1998 roku w Janowie.

Był nie tylko utalentowanym pilotem, ale również pełnił wiele istotnych funkcji w branży lotniczej. Kasperek był członkiem Aeroklubu Świdnik, gdzie przez cztery lata zarządzał działalnością aeroklubu, piastując stanowisko dyrektora od 1990 do 1994 roku.

Jako kapitan pilot PLL LOT, Kasperek zdobył ogromne uznanie. W swojej karierze osiągnął również wiele sukcesów jako instruktora I klasy. Co więcej, jego talent w akrobacji samolotowej przyniósł mu tytuł czternastokrotnego mistrza Polski w tej dyscyplinie.

W 1997 roku Kasperek zgromadził dodatkowe osiągnięcia, zdobywając trzykrotnie złoty medal na mistrzostwach świata w akrobacji samolotowej, co jest dowodem jego wyjątkowej pasji i umiejętności.

Kariera sportowa

Kariera Janusza Kasperka jako pilota sportowego rozpoczęła się w roku 1976, kiedy to dołączył do Aeroklubu Robotniczego w Świdniku, gdzie pozostawał członkiem aż do swojej przedwczesnej śmierci. Warto podkreślić, że kontynuował on rodzinne tradycje lotnicze, ponieważ jego ojciec Ryszard Kasperek oraz stryj Stanisław Kasperek również byli znanymi pilotami akrobacyjnymi. Ich wspólne osiągnięcia przyczyniły się do tego, że Świdnik zyskał renomę jako jedno z czołowych miejsc w świecie lotnictwa.

Janusz Kasperek był uznawany za najlepszego polskiego pilota w dziedzinie akrobacji samolotowej. W roku 1997 zdobył tytuł mistrza świata w akrobacji samolotowej w kategorii maszyn z silnikami o mocy do 300 KM. Dodatkowo, w 1998 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach, co potwierdziło jego ponadprzeciętne umiejętności.

W trakcie swojej niezwykłej kariery Janusz zdobył łącznie czternaście tytułów mistrza Polski, co jest dowodem na jego determinację i talent. Warto również zaznaczyć, że podczas mistrzostw świata w Lawrence w USA w 1997 roku wywalczył aż trzy złote medale, co jeszcze bardziej umocniło jego pozycję w świecie akrobacji samolotowej.

Katastrofa lotnicza

17 października 1998 roku miała miejsce tragiczna katastrofa lotnicza, która pochłonęła życie Jana Kaspereka, a także Grzegorza Moskalenko, obydwa działające jako piloci PLL LOT. Owo feralne zdarzenie miało miejsce w rejonie Janowa, wówczas w województwie siedleckim.

Wczesnym popołudniem, około godziny 16:08, obaj piloci rozpoczęli swoją podróż dwumiejscowym samolotem akrobacyjnym marki Extra 300 z roku 1996. Start odbył się z lotniska Pierwszego Pułku Lotniczego w Warszawie, które znajduje się niedaleko Mińska Mazowieckiego.

Jednakże po zaledwie trzech lub czterech minutach lotu ich maszyna uległa katastrofie, rozbijając się w malowniczym sosnowym lesie w pobliskiej okolicy.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 1997 roku Janusz Kasperek został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnika”. To wyróżnienie podkreśla jego znaczący wkład w życie lokalnej społeczności i rozwój miasta.

26 października 1998 roku, w uznaniu jego wybitnych osiągnięć w dziedzinie lotnictwa polskiego, Janusz Kasperek otrzymał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To odznaczenie jest symbolem uznania dla jego zasług i oddania w służbie dla kraju.

W tym samym roku, magazyn lotniczy „Skrzydlata Polska” przyznał mu tytuł Honorowego Sportowca Lotniczego Roku 1998, co dodatkowo świadczy o jego wyjątkowej pozycji w polskim lotnictwie oraz oddaniu pasji do latania.

Przypisy

  1. a b c Kasperek Janusz. historia.swidnik.net. [dostęp 15.07.2019 r.]
  2. index.html Air-news.blog.onet.pl – Akrobacje nad Świdnikiem [dostęp 16.09.2008 r.]
  3. Gimnazjum nr 2 w Świdniku – Edukacja regionalna: Ważniejsze wyniki sportowe. [dostęp 19.01.2009 r.]
  4. Świdnik ON-LINE – Ludzie Świdnika. [dostęp 19.01.2009 r.]
  5. 2nd FAI World Advanced Aerobatic Championship. [dostęp 21.07.2006 r.]
  6. Dziennik Polski – Śmierć mistrza [dostęp 19.10.1998 r.]
  7. CJ Online National News – Crash kills gold-medal stunt pilot in Poland [dostęp 1998 r.]
  8. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26.10.1998 r. o nadaniu orderu (M.P. z 1999 r. nr 5, poz. 48).

Oceń: Janusz Kasperek

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:20