Maria Kisielewicz


Maria Teresa Kisielewicz, urodzona 28 kwietnia 1949 roku w Lublinie, to wyróżniająca się postać w polskiej nauce i polityce. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, co stanowi solidną podstawę jej kariery zawodowej.

W trakcie swojej działalności politycznej, Kisielewicz pełniła funkcję posła na Sejm PRL w jego VII kadencji, gdzie miała okazję wpływać na ważne decyzje i kierunki rozwoju kraju.

Życiorys

Maria Kisielewicz rozpoczęła swoją działalność polityczną i społeczną od przystąpienia do Związku Młodzieży Socjalistycznej w 1964 roku. Początkowo pełniła funkcję sekretarza koła, a od 1966 r. była przewodniczącą ZMS na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej.

W 1966 roku ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, a następnie kontynuowała studia, które zakończyła w 1971 roku na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie. Już w październiku tego samego roku rozpoczęła pracę w Dziale Głównego Technologa Lubelskich Fabryk Wag.

Od 1973 roku Maria Kisielewicz sprawowała funkcję przewodniczącej Zarządu Zakładowego ZMS przy Lubelskich Fabrykach Wag. Była aktywna także w plenum Zarządu Miejskiego oraz Zarządu Wojewódzkiego ZMS.

W kwietniu 1975 wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a w 1977 roku uzyskała mandat posła na Sejm PRL VII kadencji w okręgu Lublin, zastępując zmarłego Ryszarda Wójcika z PZPR. W parlamencie zasiadała w Komisji Kultury i Sztuki oraz w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa. Za swoje zasługi została odznaczona Brązową Odznaką im. Janka Krasickiego.


Oceń: Maria Kisielewicz

Średnia ocena:5 Liczba ocen:11