III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie to publiczna szkoła średnia, która ma swoje korzenie w roku 1921, kiedy to została założona w scenicznym Lublinie.
Od momentu swojego powstania, ta renomowana placówka edukacyjna zdobyła liczne nagrody za osiągnięcia, plasując się w czołówce szkół średnich na Lubelszczyźnie.
W szczególności, w 2008 roku szkoła zyskała uznanie, zajmując 1. miejsce w województwie lubelskim oraz 16. miejsce w kraju według Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanego przez „Perspektywy” oraz „Rzeczypospolitą”.
W niezwykłej społeczności III Liceum działa również chór Kantylena. Zespół ten zdobył Złoty Kamerton w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, potwierdzając talenty swoich członków.
Szkoła ma również zaszczyt być częścią stowarzyszenia PASCH – Schulen der Zukunft, co dodatkowo podkreśla jej zaangażowanie w innowacyjne metody nauczania oraz współpracę międzynarodową.
Historia
Historia III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej ma swoje korzenie w 1921 roku, kiedy to inicjatywę założenia Państwowego Gimnazjum Żeńskiego w Lublinie podjął ks. Kazimierz Gostyński. Szkoła borykała się jednak z problemami lokalowymi, co zmusiło ją do trzykrotnego przeniesienia, aż w 1933 roku w końcu zdobyła nowy budynek przy ul. Narutowicza 12.
Okres drugiej wojny światowej był dla szkoły wyjątkowo trudny, gdyż formalnie przestała ona funkcjonować. Mimo to, nauczanie kontynuowane było w formie tajnych kompletów, co demonstrowało determinację zarówno nauczycieli, jak i uczniów.
Po wojnie, w latach 1944–1947, Gimnazjum im. Unii Lubelskiej miało swoją siedzibę w budynku bursy przy ul. Archidiakońskiej. W 1950 roku przeniosło się do zabytkowego pałacu Tarłów, co znacznie wpłynęło na jego prestiż.
W 1966 roku doszło do istotnej zmiany – szkoła została przekształcona w III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a jej siedzibą stał się nowoczesny gmach przy placu Wolności. Ta transformacja była krokiem milowym w historii placówki oraz w jej przyszłym rozwoju.
Absolwenci
Do czerwca 2017 roku III Liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie ukończyło z sukcesem 12377 uczniów. W gronie tych absolwentów zyskali sławę i uznanie m.in.:
- Anna Kamieńska – znana poetka, pisarka i tłumaczka, autorka licznych dzieł literatury dla dzieci oraz młodzieży,
- Teresa Liszcz – aktywna polityk, sędzia Trybunału Konstytucyjnego,
- Andrzej Pruszkowski – zasłużony działacz samorządowy, pełniący funkcję prezydenta Lublina w latach 1998–2006,
- Beata Kozidrak – utalentowana piosenkarka oraz wokalistka zespołu Bajm,
- Janusz Józefowicz – choreograf, aktor, scenarzysta i reżyser,
- Marcin Świetlicki – poeta oraz wokalista zespołu Świetliki,
- Julia Hartwig – wspaniała poetka, eseistka oraz tłumaczka,
- Bożena Adamek – aktorka teatralna, filmowa oraz telewizyjna,
- Pelagia Majewska – pilotka i instruktorka szybowcowa, znana z licznych osiągnięć w tej dziedzinie, a także działaczka społeczna,
- Andrzej Klesyk – menedżer, pełniący rolę prezesa zarządu PZU,
- Kaja Mianowana – aktorka oraz wokalistka warszawskiego Teatru Muzycznego Roma,
- Anna Langfus (z domu Szternfinkiel) – znana pisarka, laureatka prestiżowej Nagrody Goncourtów w 1962 roku,
- Hanna Malewska – utalentowana pisarka,
- Artur Popek – artysta grafik, dyrektor artystyczny Society for Arts w Chicago, który współpracuje z New Daily New York, pomysłodawca i współzałożyciel Entropy of Art,
- Marcin Wójcik – założyciel oraz członek kabaretu Ani Mru-Mru,
- Marek Rębacz – dramaturg, scenarzysta oraz reżyser,
- Michał Reichert – profesor nauk weterynaryjnych, specjalista w dziedzinie anatomii patologicznej,
- Adam Abramek – kompozytor, producent muzyczny oraz multiinstrumentalista,
- Anna Próchniak – utalentowana aktorka,
- Przemysław Frasunek – informatyk oraz haker.
Rankingi
W osiągnięciach III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie duże znaczenie mają rankingi, które odzwierciedlają wysoką jakość kształcenia i osiągnięcia uczniów. W ramach Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw” i „Rzeczypospolitej”, szkoła od lat zajmuje czołowe lokaty, co potwierdza jej renomę:
- 2007 – 1. miejsce w województwie, 17. w kraju,
- 2008 – 1. miejsce w województwie, 16. w kraju,
- 2009 – 2. miejsce w województwie, 47. w kraju,
- 2010 – 2. miejsce w województwie, 42. w kraju,
- 2011 – 3. miejsce w województwie, 93. w kraju,
- 2012 – 2. miejsce w województwie, 37. w kraju,
- 2013 – 3. miejsce w województwie, 71. w kraju,
- 2014 – 3. miejsce w województwie, 66. w kraju,
- 2015 – 4. miejsce w województwie, 65. w kraju,
- 2016 – 3. miejsce w województwie, 67. w kraju,
- 2017 – 2. miejsce w województwie, 50. w kraju.
Również w rankingu „Kuriera Lubelskiego”, szkoła zdobyła szereg wyróżnień, co pokazuje jej stałą obecność wśród najlepszych placówek edukacyjnych:
- 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 – Złota Tarcza (1. miejsce w województwie),
- 2003, 2011 – Pozłacana Tarcza (2. miejsce w województwie),
- 2010 – Brązowa Tarcza (4. miejsce w województwie).
Warto również zaznaczyć, że w 2004 roku szkoła zajęła 5. miejsce w rankingu „Newsweeka”, który oceniał licea ogólnokształcące pod kątem szans, jakie oferują na uzyskanie wymarzonych miejsc na studiach.
Przypisy
- Absolwenci [online], www.strona.3lo.lublin.pl [dostęp 21.11.2024 r.]
- a b Dyrekcja [online], III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie [dostęp 29.09.2022 r.]
- Start - Polen - Schulen: Partner der Zukunft [online], www.pasch-net.de [dostęp 23.11.2017 r.]
- „Rzeczpospolita” – szkoły ponadgimnazjalne/2008 – ranking
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie | Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie | Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie | V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie | VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie | XIX Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie | XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie | I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie | II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w LublinieOceń: III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie