Ryszard Łysakowski


Ryszard Walery Łysakowski, urodzony 7 czerwca 1911 roku w Lublinie, a zmarły 31 sierpnia 2008 roku w Warszawie, był wybitną postacią w świecie sportu.

Był nie tylko uznawanym piłkarzem, ale również napastnikiem, który miał zaszczyt reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Poza swoją karierą sportową, Łysakowski miał także istotny wkład jako działacz sportowy, a jego działalność była mocno związana z ideą promowania sportu w Polsce.

Dodatkowo, podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, co świadczy o jego nie tylko sportowych, ale i patriotycznych zasługach. Jego życie to niezwykły przykład zaangażowania w różne aspekty życia społecznego i sportowego.

Kariera klubowa

Ryszard Łysakowski swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w młodym wieku, mając zaledwie 13 lat. Swoje pierwsze kroki stawiał w klubie KS Lublinianka, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenia jako piłkarz. W roku 1933 dokonał znaczącego kroku w swojej karierze, przenosząc się do renomowanej drużyny Legii Warszawa. W barwach tego klubu zdołał zagrać w 54 meczach ligowych, w których wykazał się dużą skutecznością, zdobywając aż 15 bramek.

Po spadku Legii z I ligi, Ryszard swoją karierę kontynuował w warszawskim Polonii Warszawa w latach 1937-1939. Jego przygoda z zawodowym sportem nie zakończyła się na tym etapie. Po II wojnie światowej występował w takich klubach jak Górnik Wałbrzych, oraz Len Wałbrzych. Jego kariera piłkarska trwała do 1949 roku, kiedy to postanowił zakończyć profesjonalne granie.

Kariera reprezentacyjna

Ryszard Łysakowski był zawodnikiem, który zaznaczył swoją obecność w historii reprezentacji Polski. W jego dorobku znajduje się jeden występ w kadrze narodowej, który miał miejsce 14 października 1934. W tym towarzyskim spotkaniu, rozgrywanym przeciwko Łotwie, nasz reprezentant pomógł zespołowi, zdobywając bramkę, a jego drużyna zwyciężyła 6:2.

Bramki w reprezentacji

LpData meczuMiejsce rozgrywkiPrzeciwnikWynikOstateczny rezultatTyp meczu
114 października 1934Stadion JKS, RygaŁotwa3:06:2Mecz towarzyski

Działacz sportowy

Ryszard Łysakowski to postać, która odegrała kluczową rolę w polskim sporcie, szczególnie w dziedzinie piłki nożnej. Jego działalność w Głównym Komitecie Kultury Fizycznej była niezwykle ważna, gdzie zajmował się wieloma istotnymi kwestiami dotyczącymi sportu w Polsce.

W strukturach Głównego Komitetu, pełnił on rolę naczelnika Wydziału Piłki Nożnej, co pozwoliło mu na aktywne uczestnictwo w rozwoju piłkarskich rozgrywek. Jednym z jego głównych zadań było organizowanie i wspieranie afiliacji Polskiego Związku Piłki Nożnej z UEFA, co miało ogromne znaczenie dla integracji polskiego futbolu na międzynarodowej arenie.

Dodatkowo, Ryszard był przewodniczącym społecznej komisji nadzorującej przebieg transmisji telewizyjnych losowania Toto-Lotka, co świadczy o jego zaangażowaniu w różne aspekty życia sportowego oraz społecznego w Polsce.

Życie prywatne

Ryszard Łysakowski, znany z gry w piłkę nożną, podczas swojej kariery sportowej ukończył studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego, działając w czasie, gdy reprezentował Legię Warszawa. Jego życie zostało jednak naznaczone przez dramatyczne wydarzenia II wojny światowej, w którą zaangażował się, uczestnicząc w kampanii wrześniowej.

Jako żołnierz piechoty w Armii Krajowej, przyjął pseudonim „Olaf”. Jego odwaga i determinacja były wymowne podczas walk w powstaniu warszawskim, które miało miejsce w 1944 roku. Niestety, po klęsce powstania, Łysakowski został osadzony w Dulagu 121 w Pruszkowie, co było jednym z piętna tamtych czasów.

Jego dalsze losy były niezwykle dramatyczne. Ryszard Łysakowski przebywał w obozach koncentracyjnych takich jak Groß-Rosen, Mittelbau-Dora, Harzungen oraz Bergen-Belsen. Został uwolniony w 1945 roku przez aliantów, co stanowiło triumf nad latami cierpienia.

Po wojnie, w 1951 roku, Łysakowski kontynuował swoje sportowe pasje i osiągnął półfinałowe miejsce w zawodach deblowych mistrzostw Polski w tenisie ziemnym. To pokazuje jego wszechstronność i umiejętności sportowe, które przetrwały trudne czasy.

Przypisy

  1. Powstańcze biogramy: Ryszard Łysakowski. 1944.pl. [dostęp 06.12.2019 r.]
  2. Całe swoje życie poświęcił futbolowi. dziennikpolski24.pl. [dostęp 06.12.2019 r.]
  3. a b c d e f g h i Ryszard Łysakowski, czyli od Unii Lublin do totolotka. lubelskapilka.pl. [dostęp 06.12.2019 r.]

Oceń: Ryszard Łysakowski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:16