Elektrociepłownia Lublin-Wrotków, znana również jako PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie, jest kluczowym punktem na mapie energetycznej Lubelszczyzny. Zlokalizowana w dzielnicy Wrotków, odgrywa ogromną rolę w dostarczaniu energii elektrycznej oraz cieplnej dla regionu.
Stanowiąc część Grupy Kapitałowej PGE (Polskiej Grupy Energetycznej S.A.), elektrociepłownia dysponuje największym blokiem gazowo-parowym w Polsce, co czyni ją absolutnym liderem w zakresie produkcji energii w województwie lubelskim.
Historia
Historia Elektrociepłowni Lublin jest bogata i sięga aż do roku 1973. W to właśnie czasie podjęto kluczowe decyzje dotyczące budowy nowego źródła ciepła w dzielnicy Wrotków, co zainicjowało długotrwały proces rozwoju tych obiektów energetycznych.
W 1974 roku rozpoczęła się budowa odpowiednich obiektów, a już dwa lata później, w 1976, do użytku oddano pierwsze dwa kotły, co było znaczącym krokiem naprzód. W kolejnych latach, konkretne działania doprowadziły do realizacji kolejnych etapów i inwestycji:
- w 1979 i 1985 roku oddano do eksploatacji kolejne dwa kotły,
- w 1995 roku powstała spółka „Elektrociepłownia Lublin-Wrotków Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”,
- która zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym i rozpoczęła działalność na bazie wniesionego aportem majątku Zakładu Energetycznego Lublin S.A.,
- obecnie znanego jako Lubelskie Zakłady Energetyczne S.A., będącego jedynym udziałowcem.
W 2002 roku zakończono budowę bloku gazowo-parowego, który charakteryzował się znaczną mocą cieplną wynoszącą 150 MWt oraz mocą elektryczną 235 MWe. Dalszy rozwój miała miejsce w 2008 roku, kiedy to spółka stała się częścią Grupy PGE.
W tym samym roku zarejestrowano nową nazwę spółki, zmieniając ją na „PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin-Wrotków”.
Dane techniczne
Elektrociepłownia Lublin-Wrotków dysponuje nowoczesnymi urządzeniami wytwórczymi, które zapewniają efektywność i zrównoważenie produkcji energii. W skład jej infrastruktury wchodzą:
- kotły wodne WP-70 nr 1 i 2,
- kotły wodne WP-120 nr 3 i 4 produkcji RAFAKO,
- blok gazowo-parowy (BGP) produkcji Ansaldo Energia SpA (inne języki).
Łączna moc zainstalowana elektrociepłowni wynosi 592 MWt mocy cieplnej oraz 235 MWe mocy elektrycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, elektrociepłownia ta spełnia wszelkie wymogi dotyczące ochrony środowiska, które obowiązują w Unii Europejskiej. Posiada również zintegrowane pozwolenie na eksploatację instalacji związanych ze spalaniem paliw w przemyśle energetycznym, co stanowi podstawowy warunek do kontynuowania działalności w branży energetycznej.
W ramach produkcji energii, podstawową jednostką wytwórczą jest blok gazowo-parowy, który efektywnie generuje energię elektryczną oraz ciepło, wykorzystując gaz ziemny wysokometanowy jako paliwo. W sezonie grzewczym, kotły wodne opalane węglem kamiennym przejmują obciążenie szczytowe sieci ciepłowniczej, co zachodzi po osiągnięciu maksymalnej mocy cieplnej bloku. Dodatkowo, kotły te zabezpieczają nieprzerwane dostawy ciepła, nawet w czasie postojów bloku.
Podstawowym paliwem wykorzystywanym w produkcji przez BGP jest gaz ziemny wysokometanowy. Zasady jego zakupu regulowane są przez Umowę kupna-sprzedaży z dnia 2 lipca 1999 r., zawartą z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. Dzięki tym rozwiązaniom elektrociepłownia może efektywnie przyczyniać się do zaspokajania potrzeb energetycznych regionu.
Przypisy
- PGE Elektrociepłownia Lublin-Wrotków sp. z o.o: Pracownicy. [dostęp 12.09.2009 r.]
- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin-Wrotków: Firma. [dostęp 12.09.2009 r.]
- PGE Elektrociepłownia Lublin-Wrotków sp. z o.o: Historia. [dostęp 12.09.2009 r.]
- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin-Wrotków: BGP. [dostęp 12.09.2009 r.]
- PGE Elektrociepłownia Lublin-Wrotków sp. z o.o: Kotły wodne. [dostęp 12.09.2009 r.]
- PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrociepłownia Lublin-Wrotków: Urządzenia wytwórcze. [dostęp 12.09.2009 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie | Elektrociepłownia Lublin-Megatem | Młyn KrauzegoOceń: Elektrociepłownia Lublin-Wrotków