Grand Hotel Lublinianka to wspaniały obiekt noclegowy zlokalizowany w Lublinie, bezpośrednio przy Krakowskim Przedmieściu. Budynek ten ma ponad stuletnią historię i został zaprojektowany w eklektycznym stylu, co sprawia, że jest niezwykle interesującym miejscem dla odwiedzających.
Wyróżnia się on bogato zdobioną elewacją, która prezentuje wiele detalicznych elementów architektonicznych. Po starannej renowacji, hotel zyskał nowoczesne i luksusowe wyposażenie, co czyni go idealnym miejscem zarówno na wypoczynek, jak i na spotkania biznesowe.
Informacje ogólne
Grand Hotel Lublinianka, zbudowany w latach 1899-1900, pierwotnie pełnił funkcję Kasy Przemysłowców Lubelskich, a jego projektantem był Gustaw Landau. W architekturze tego eklektycznego gmachu dostrzegamy piękne elementy, takie jak barokowa kopuła oraz klasycystyczna kolumnada, które ozdabiają imponujący balkon. Na szczycie budynku znajduje się attyka w stylu neorenesansowym. Sam proces budowy trwał zaledwie siedemnaście miesięcy.
Obecnie Grand Hotel Lublinianka wyróżnia się jako jeden z nielicznych czterogwiazdkowych hoteli w regionie, oferując swoim gościom różnorodne udogodnienia. W ofercie znajdują się 72 komfortowo urządzone pokoje oraz apartamenty, a także trzy nowoczesne, klimatyzowane sale konferencyjne. Dodatkowo, hotel dysponuje restauracją, kawiarnią oraz barem. Warto również wspomnieć o salonie odnowy biologicznej, w którym znajduje się siłownia, sauna oraz łaźnia turecka. Goście mają także dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego Internetu w lobby hotelowym.
Wnętrza pokoi zachwycają elegancją, urządzone w ciemnobrązowych odcieniach, z nowoczesnymi meblami każda z łazienek wyłożona jest marmurem i posiada podgrzewane podłogi. Na uwagę zasługuje również reprezentacyjna dwupoziomowa restauracja Nieznana, która serwuje dania kuchni międzynarodowej, a także Grand Cafe, w której na gości czeka fortepian w hallu. Bordowy bar Biblioteka, usytuowany na antresoli, cieszy się dużym zainteresowaniem. W hotelowym spa goście mogą bezpłatnie korzystać z sauny fińskiej oraz jedynej w mieście sauny tureckiej.
Kasa Przemysłowców Lubelskich
Kasa Przemysłowców Lubelskich została założona w 1884 roku przez znane postacie związane z przemysłem lokalnym. Wśród jej twórców znaleźli się Adolf Frick, właściciel browaru, Emiliana Domański ze swoją garbarnią, Edward Krausse, będący właścicielem młyna, a także August Vetter, który również prowadził browar oraz słodownię piwa.
Ta spółdzielnia kredytowa, funkcjonująca z nieograniczoną odpowiedzialnością, przyjęła nazwę „Kasa Przemysłowców Lubelskich”. Od 1926 roku rozpoczęła działalność pod nową nazwą – „Kasa Przemysłowców i Rolników Lubelskich”. Jej głównym celem było udzielanie tanich kredytów, co miało istotny wpływ na wspieranie lubelskiego przemysłu oraz rzemiosła.
Pierwsze siedziby Kasy mieściły się w gmachu teatru znajdującym się przy ulicy Narutowicza. Dzięki skutecznemu zarządzaniu, z czasem powstał projekt budowy nowej siedziby, która miała zlokalizować się w eleganckim centrum Lublina – na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu Placu Litewskiego.
Historia
Historia budynku, który obecnie znamy jako Grand Hotel Lublinianka, sięga roku 1899, kiedy to rozpoczęto jego budowę na miejscu drewnianego dworku. Dawna Kasa Przemysłowców Lubelskich, z której wyewoluował ten elegancki obiekt, zajmuje dwie różne parcele. Brak oficyny w pierwotnym projekcie został uzupełniony dopiero w 1910 roku, kiedy to hotel przybrał kształt, który możemy podziwiać do dziś. Został wzniesiony w zachwycającym stylu eklektycznym i do dzisiaj zachował swoją niezmienioną formę.
Budowa budynku trwała jedynie 17 miesięcy, co stanowiło prawdziwy wyczyn inżynieryjny tamtych czasów. Budowla szybko stała się miejscem spotkań stowarzyszeń przemysłowców z Lubelszczyzny, a jej różnorodne pokoje śniadaniowe stały się istotnym punktem dla konsumpcji oraz negocjacji biznesowych.
Jednak wydarzenia historyczne nie oszczędziły tego miejsca. W 1939 roku, gdy budynek przeszedł pod kontrolę niemiecką administracji, usunięto piękne szklane zadaszenie portyku. W czasie II wojny światowej, korzystając z reprezentacyjnego charakteru obiektu, utworzono w nim Deutsches Haus, czyli Dom Niemiecki. Po zakończeniu wojny, obiekt przeszedł na własność państwa i zmienił się w hotel Lublinianka, w którym pojawiły się popularne bar i restauracja.
W latach pięćdziesiątych planowano przenieść kawiarnię na piętro, na przyjemną werandę, jednakże władze nie przyznały stosownych zezwoleń. Jak wynika z archiwalnych dokumentów, uważano wówczas, że „picie kawy i siedzenie na tarasie w czasach, gdy klasa robotnicza ciężko pracuje, jest wysoce niemoralne”.
Przypisy
- Wyborcza.pl [online], lublin.wyborcza.pl [dostęp 23.11.2017 r.]
- Hotele | StayPoland [online], www.staypoland.com [dostęp 23.11.2017 r.]
- Grand Hotel Lublinianka ****. [dostęp 11.06.2008 r.]
- Lublin - miasto inspiracji | oficjalny portal miasta Lublin. [dostęp 11.06.2008 r.]
- Przystanek 6. [dostęp 11.06.2008 r.]
- Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy w Lublinie. [dostęp 11.06.2008 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty handlowo-usługowe":
Hotel Palace Europa Lublin | Centrum handlowe Plaza w Lublinie | Szpital Żydowski w LublinieOceń: Grand Hotel Lublinianka