Lublin: Ulica Diamentowa zostanie w pełni otwarta już niedługo

Informacja – cud dla wielu kierowców. Ogłoszono termin zakończenia prac drogowych na ul. Diamentowej pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym. Przemieszczanie się po wszystkich pasach ruchu będzie możliwe za niecały miesiąc. Utrudnienia trwające ponad 3 lata wreszcie znikną.

Mariusz Szymański, z firmy iKOModpowiadającej za ozanakowanie ulic w okolicy przeciągającej się przebudowy prowadzonej przez spółkę Track Tec Construction na zlecenie kolei, przekazał informację dotyczącą otwarcia nieaktywnych pasów ruchu drogowego. Dowiadujemy się, że 10 czerwca tego roku włączone do ruchu zostaną wszystkie pasy ruchu na obu jezdniach. Tymczasowe oznakowanie zniknie z ulic. Jeżeli ta zapowiedź się spełni to utrudnienia na ulicy Diamentowej, które trwaja już ponad 3 lata wreszcie znikną. Jest to pozytywna wiadomość dla masy kierowców.

Prace zaczęły się w styczniu 2018 r., gdy na teren budowy wkroczyła firma z Włoszech – Astaldi. Spółka ta jesienią roku, w którym rozpoczęła prace, ogłosiła rezygnację z kontraktu. Prace stanęły, a Polskie Linie Kolejowe musiały zinwentaryzować plac budowy, zabezpieczyć rozgrzebany wiadukt i poszukać firmy, która dokończy przerwaną przebudowę.

REKLAMA

W wiosnę rok po rozpoczęciu prac na terenie remontu pojawiły się z ekipy firmy Track Tec Construction. Kolejarze wówczas zakładali, że utrudnienia z ul. Diamentowej znikną z końcem października zeszłego roku. W tym samym okresie miały się również zakończyć utrudnienia pod dwoma innymi wiaduktami przebudowywanymi na mocy tego samego kontraktu. Jednak nie miało to miejsca.

Wykonawca poprosił o wydłużenie prac ze względu na konieczność wykonania dodatkowych wzmocnień konstrukcji. Stan techniczny przyczółków wymagał zmiany technologii prowadzonych robót m.in. w zakresie zabezpieczenia antykorozyjnego i budowy podpór.

informował nas jesienią zeszłego roku Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe

Kolejnym terminem zakończenia prac została końcówka marca 2021 roku. Jak wiemy znowu założenia się nie spełniły. „Wykonawca wystąpił o zmianę terminu zakończenia prac przy wiaduktach” – informował Siemieniec. Powodem były „trudne warunki zimowe”. Ograniczyły one możliwości wykonywanych robót według założonej technologii.

Wykonawca robót zgłosił się do Urzędu Miasta po zgodę na wydłużenie utrudnień do końca lipca. Urząd się zgodził, ponieważ pozostawienie niedokończonej inwestycji nie mogło mieć miejsca. Kolej przekazuje, że lipiec to termin na wyrost i że prace zakończą się w czerwcu. Aktualnie wiadomo, że ulica Diamentowa planowo zostanie otwarta 10 czerwca i miejmy nadzieję, że to się nie zmieni.

Zapowiedziane zostały zmiany w organizacji ruchu w najbliższym czasie.

  • W najbliższy poniedziałek o godz. 7 rano zamknięte zostaną dwa pasy ruchu (prawy i środkowy) na jezdni biegnącej od ul. Jana Pawła II w stronę Wrotkowskiej.
  • 27 maja na jezdni prowadzącej w stronę Wrotkowskiej mają być dostępne wa pasy ruchu. Natomiast na jezdni, która biegnie w stronę ul. Jana Pawła II zajęte będą dwa pasy (prawy i środkowy).
  • Na 2 czerwca zaplanowano rozpoczęcie montażu barier energochłonnych osłaniających przy filarach wiaduktu. Z tego powodu zamknięte mają być lewe pasy na obu jezdniach. Prace mają trwać do 10 czerwca, potem utrudnienia mają zniknąć całkowicie.

Źródło: dziennikwschodni.pl
fot.: dziennikwschodni.pl (Maciej Kaczanowski)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments