Wiktor Adam Malinowski


Wiktor Adam Malinowski, znany również jako Adam Wiktor Malinowski, to imię związane z polskim światem sztuki. Urodził się 13 grudnia 1829 roku w Lublinie, a swoje życie zakończył 4 maja 1892 roku w Warszawie. Był utalentowanym malarzem oraz dekoratorem teatralnym, który znacząco wpłynął na rozwój polskiej sztuki dekoratorskiej i malarskiej w swoim okresie.

Jego prace charakteryzowały się niezwykłą dbałością o szczegóły oraz oryginalnym podejściem do kompozycji, co czyni go jedną z ważniejszych postaci w historii polskiej sztuki.

Życiorys

Wiktor Adam Malinowski był synem Franciszka Malinowskiego oraz Józefy z Majewskich. Swoje pierwsze kroki w sztuce stawiał w rodzinnym mieście, gdzie pełnił rolę pomocnika geometry oraz miał okazję pracować w fabryce pozłotniczej prowadzonej przez ojca, który jednocześnie uczył go podstaw rysunku. W tym okresie Malinowski malował obrazy przedstawiające krajobrazy oraz szyldy, a później rozwijał swój talent pod okiem nauczycieli takich jak I. Urbański oraz S. Morawski.

W 1851 roku rozpoczął zatrudnienie w dekoratorni warszawskich teatrów, gdzie pracował jako asystent Antonio Sacchettiego. To on również był jego mentorem, a Malinowski kontynuował edukację pod kierunkiem Józefa Głowackiego. Przyjmując wyzwanie, wyjechał do Wiednia, gdzie studiował i pracował w dekoratorniach teatrów cesarskich, ucząc się pod okiem Johanna Kautsky’ego.

Po powrocie do Warszawy zyskał możliwość nauki w Szkole Sztuk Pięknych. Około 1865 roku zaczął prowadzić samodzielnie działalność jako dekorator. Niewątpliwie jednymi z jego najważniejszych osiągnięć była dekoracja sali renesansowej oraz francuskiej, stworzone dla wystawianego w teatrze lubelskim dramatu Ludwika de Lignerolles w sezonie 1866/67.

W latach 1872-1888 spełniał rolę naczelnego dekoratora w Warszawskich Teatrach Rządowych, w tym Teatru Wielkiego, Rozmaitości oraz Letniego. W 1872 roku zrealizował dekorację i kurtynę dla teatru lubelskiego, a także przygotował dekoracje dla teatru w Ciechocinku. W 1874 projektował i malował kurtynę dla Teatru Rozmaitości, na której umieścił portrety znanych krajowych i światowych dramatopisarzy.

Wiktor Adam Malinowski nie ograniczał się jedynie do dekoracji scenicznych; jego pasja do sztuki obejmowała również malarstwo sztalugowe, w ramach którego tworzył pejzaże oraz sceny rodzajowe. Jego prace były regularnie wystawiane od 1863 roku w takich miejscach jak Zachęta, Salon Krywulta oraz w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmował się także realizacją polichromii, między innymi w kościołach w Zycku Polskim oraz Osmolinie.

Malinowski był również nauczycielem, prowadząc kursy rysunkowe. Wśród jego uczniów znajdowali się tacy artyści jak Józef Guranowski, Karol Klopfer oraz Aleksander Kozłowski, co świadczy o jego wpływie na rozwój polskiego malarstwa i sztuki dekoratorskiej.

Przypisy

  1. Wiktor Adam Malinowski, AgraArt
  2. Adam Malinowski, Desa Unicum
  3. Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 04.10.1892 r.

Oceń: Wiktor Adam Malinowski

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8