UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lublin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Nowego Przymierza w Lublinie


Kościół Nowego Przymierza w Lublinie to ewangelikalna wspólnota chrześcijańska, która powstała na podstawie wpisu do rejestru kościołów oraz związków wyznaniowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Wpis ten znajduje się w dziale A pod numerem 132.

Wspólnota została zorganizowana z myślą o osobach poszukujących duchowego wsparcia i społeczności, która działa w zgodzie z nauką biblijną. Warto zauważyć, że nieordynowanym pastorem Kościoła jest Paweł Chojecki, który ma istotny wkład w rozwój wspólnoty.

Paweł Chojecki jest również jednym ze współzałożycieli Wspólnoty Chrześcijańskiej „Pojednanie”, utworzonej w 1989 roku. Jego działalność w zakresie ewangelizacji i wsparcia duchowego przyciąga wielu ludzi, którzy pragną zgłębiać wiarę i wartości chrześcijańskie.

Historia

W 1989 roku z katolickiego Ruchu Światło-Życie w Lublinie powstała Wspólnota „Pojednanie”. Następnie, w 1996 roku, doszło do powstania Kościoła Nowego Przymierza (KNP), który był efektem rozłamu w ramach „Pojednania”. W 1997 roku Kościół został oficjalnie zarejestrowany. Wśród jego współzałożycieli znajdował się również Jacek Bury.

Kościół Nowego Przymierza zaangażowany jest w działalność w różnych regionach Polski oraz poza jej granicami. W chwili obecnej posiada 17 grup biblijnych, które znajdują się w następujących miejscach: Gdańsku, Warszawie, Łodzi, na Śląsku, Wrocławiu, Krakowie, Krośnie, Białymstoku, Kielcach, Głogowie, Koszalinie, Słubicach, Toruniu, dodatkowo w Holandii, Leeds, Linzu oraz Chicago.

Doktryna

Kościół Nowego Przymierza w Lublinie prezentuje szereg kluczowych zasad w swojej doktrynie. Wśród głównych nauk można wyróżnić:

  • Jest jeden Bóg, który objawia się ludzkości w Trzech Osobach: Bóg Ojciec, Bóg Syn oraz Bóg Duch Święty,
  • Aby uniknąć wiecznego potępienia, konieczne jest podjęcie decyzji o wierze w Jezusa,
  • Chrzest przez zanurzenie odzwierciedla wewnętrzną przemianę, która zachodzi w człowieku w momencie nowego narodzenia,
  • W nadchodzących czasach ma nastąpić porwanie wierzących,
  • Kościół powołany jest do głoszenia Dobrej Nowiny o zbawieniu, ale również do ostrzegania przed nadchodzącym Sądem Bożym.

Jak zauważył Zbigniew Pasek, zarówno w aspekcie doktrynalnym, jak i pobożnościowym, Kościół Nowego Przymierza przypisany jest do nurtu baptystycznego. Warto zaznaczyć, że Kościół ten klasyfikuje katolicyzm, świadków Jehowy oraz mormonów jako tak zwane „religie postchrześcijańskie”, które nie mogą być uznawane za chrześcijańskie zgodnie z kryteriami biblijnymi.

Kościół krytycznie ocenia ruch zielonoświątkowy oraz polskie środowisko ewangelikalne, stając się jednym z najbardziej antykatolickich ugrupowań wśród ewangelików. Warto dodać, że jest przeciwny wszelkim próbom ekumenicznym, a nawet Alians Ewangeliczny w Rzeczypospolitej Polskiej jest traktowany w sposób krytyczny. Ugrupowanie to twierdzi, że Kościoły ewangelikalne przeszły pod dominację ekumenistów i wzywa wiernych do ich opuszczania.

Dodatkowo, Kościół Nowego Przymierza był również przeciwny członkostwu Polski w Unii Europejskiej, opowiada się za wprowadzeniem kary śmierci oraz promuje ideę wolnego rynku.

Działalność

Kościół Nowego Przymierza w Lublinie aktywnie uczestniczy w życiu politycznym. W 2003 roku zajął stanowisko przeciwko przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W tym samym roku zainaugurowano publikację czasopisma o profilu społeczno-politycznym pod tytułem Idź Pod Prąd. Kościół prowadził także kanał na YouTube, który miał tę samą nazwę co czasopismo i w październiku 2017 roku zyskał ponad 48 tysięcy subskrybentów.

Oprócz działalności ewangelizacyjnej, członkowie kościoła regularnie komentują bieżące wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce oraz na świecie. Warto zauważyć, że wśród ich opinii można znaleźć krytyczne stanowiska wobec takich podmiotów jak Grzegorz Braun, Janusz Korwin-Mikke, Ruch Narodowy oraz Platforma Obywatelska. Kościół wyraża także sceptycyzm wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości, a także krytykuje bilateralną współpracę Polski z Chinami oraz Rosją. Dodatkowo, postuluje zbliżenie polityczne z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.

Kościół odrzuca pacyfizm chrześcijański i opowiada się za swobodnym dostępem do broni palnej, co przejawia się w organizowanej przez jego członków akcji „Jestem Chrześcijaninem”. Ponadto, Kościół wspierał Mariana Kowalskiego, który był kandydatem na Prezydenta RP. Razem z pastorem Pawłem Chojeckim zaangażował się w promocję kreacjonizmu młodej Ziemi poprzez kampanię „Nie pochodzę od małpy”. Dodatkowo, razem z działaczem społecznym Andrzejem Turczynem, stoją na czołowej pozycji nowo utworzonej partii Ruch 11 Listopada, która została zarejestrowana 11 listopada 2017 roku w Lublinie.

Kościół dysponuje kilkoma lokalizacjami, w tym obiektami w Siennej, w Gminie Gródek nad Dunajcem oraz w miejscowości Panieńszczyzna w Gminie Jastków. W listopadzie 2019 roku nabyto kompleks budynków, w którym od marca 2020 roku mieści się główna siedziba Kościoła.

Pomimo sprzeciwów wobec mianowania kobiet na pastorów, kościół dopuszcza ich do pełnienia funkcji w diakonacie. W 2014 roku, podczas Festiwalu Nadziei z udziałem Franklina Grahama, lider KNP – Paweł Chojecki, wyraził krytykę wobec tego wydarzenia, oskarżając protestantów o odstąpienie od nauk Chrystusa. Oprócz tego, skrytykował tak zwany Marsz dla Jezusa.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, kościół aktywnie zaangażował się w pomoc ludności ukraińskiej. Razem z innymi pastorami, przewieziono 62 dzieci oraz ich opiekunki z sierocińca w Mariupolu do specjalnie przygotowanego ośrodka w Kazimierzu Dolnym. Sytuacja ta wzbudziła zainteresowanie policji oraz prokuratury z powodu podejrzeń o nielegalną adopcję do USA oraz handel ludźmi. Sąd Rejonowy w Puławach zabronił wyjazdu dzieci do USA.

W czerwcu 2022 roku, Kościół nawiązał kontakt z dr Ihorem Jaremczukiem, prezesem Biblijnego Seminarium w Irpieniu. Pomimo niewielkiej liczby członków, Kościół staje się coraz bardziej widoczny w przestrzeni publicznej.

Kontrowersje i krytyka

Kiedy mówimy o Kościele Nowego Przymierza, nie sposób pominąć licznych kontrowersji oraz krytyki, które związane są z jego działalnością. Wiele osób określa tę organizację jako sektę, co wynika głównie z kilku kluczowych aspektów.

Przede wszystkim, KNP jest często postrzegany jako grupa izolująca swoich członków od społeczeństwa oraz osób spoza swojej wspólnoty. Tego rodzaju separacja sprawia, że nowi członkowie mogą mieć ograniczony dostęp do zewnętrznych informacji, co budzi obawy o ich samodzielność myślenia.

Dodatkowo, niedostateczna jawność dotycząca wewnętrznych struktur, finansów oraz celów działania również budzi wiele wątpliwości. Osoby z zewnątrz rzadko mają możliwość pełnego zrozumienia mechanizmów funkcjonowania tej organizacji.

Krytyka KNP potęgowana jest także przez agresywną retorykę, jaką stosuje wobec osób poddających w wątpliwość jego cele i działania. Takie postawy obronne mogą jeszcze bardziej zniechęcać do otwartej dyskusji oraz krytyki.

Warto dodać, że Wyrok prawomocny Sądu Rejonowego w Nowym Sączu uznaje Kościół Nowego Przymierza za sektę, co stanowi ważny punkt odniesienia w omawianiu jego kontrowersyjnej pozycji w przestrzeni publicznej.

Przypisy

  1. DamianD. Danielak DamianD., Parę słów o procesie Pawła Chojeckiego [online], ObywateleNieba.pl, 16.04.2021 r. [dostęp 28.03.2023 r.]
  2. Pseudopastor Chojecki donosił na krytyków za ich słowa. Porażka sekty i mec. Turczyna w Nowym Sączu. [online], Tumblr [dostęp 31.12.2022 r.]
  3. DziennikD. Wschodni DziennikD., Lubelskie. Ukraińskie sieroty pod opieką pastora - radykała [online], Dziennik Wschodni [dostęp 04.04.2022 r.]
  4. DziennikD. Wschodni DziennikD., Sieroty z Mariupola muszą zostać w Kazimierzu Dolnym [online], Dziennik Wschodni [dostęp 04.04.2022 r.]
  5. Skrajny prawicowy polityk przywiózł do Polski ukraińskie dzieci. "Mam przeczucie, że coś jest nie tak z tym człowiekiem" [online], Onet Lublin, 17.03.2022 r. [dostęp 03.04.2022 r.]
  6. MichałM. Gębała MichałM., Atak na siedzibę Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie! | www.idzpodprad.pl [online], 12.09.2018 r. [dostęp 07.10.2021 r.]
  7. Marian Kowalski odchodzi z Ruchu 11 Listopada [online], Wprost.pl, 15.10.2018 r. [dostęp 15.10.2018 r.]
  8. TS, Marian Kowalski uratowany z sekty! Jakiej? Nowego Przymierza pastora Chojeckiego [online], Wolność24, 15.10.2018 r. [dostęp 15.10.2018 r.]
  9. RedakcjaR. IPP RedakcjaR., Marian Kowalski w Idź Pod Prąd słowa o "sekcie" tłumaczy działaniem w gniewie [online], 08.02.2021 r. [dostęp 23.02.2021 r.]
  10. Dołącz do nas - Mega Kościół, „Mega Kościół” [dostęp 02.06.2018 r.]
  11. Wymagana kontrola bezpieczeństwa [online], www.facebook.com [dostęp 14.11.2017 r.]
  12. Wybór najważniejszych przekonań doktrynalnych [online], 14.11.2017 r. [dostęp 14.11.2017 r.]
  13. Religie postchrześcijańskie [online], 14.11.2017 r. [dostęp 14.11.2017 r.]
  14. NASZ WYWIAD #1. Pastor Paweł Chojecki: Korwin, Braun, Kukiz - nie odpuszczamy nikomu. Stracilibyśmy wiarygodność | wMeritum.pl [online], 14.11.2017 r. [dostęp 14.11.2017 r.]
  15. Chiny - Idź Pod Prąd [online], 14.11.2017 r. [dostęp 14.11.2017 r.]
  16. Wywiad z pastorem Pawłem Chojeckim, inicjatorem akcji #jestemchrześcijaninem | Andrzej Turczyn [online], 14.11.2017 r. [dostęp 14.11.2017 r.]
  17. Senator KO był członkiem tajemniczej lubelskiej sekty [online], tvp.info [dostęp 26.11.2019 r.]
  18. pawk 2019 r.
  19. Jańczuk 2016a, s. 27.
  20. Jańczuk 2016a, s. 186.
  21. Jańczuk 2016b, s. 28.
  22. Jańczuk 2016b, s. 27.
  23. Łuczyn i Szacki 2018 r.
  24. Kobieta pastorem!? kosciol.pl 2005 r.
  25. Szokujące wypowiedzi pastora. Ostro krytykuje protestantów, katolików i ekumenizm. chnnews.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (16.06.2014 r.)]. CHNNEWS.

Oceń: Kościół Nowego Przymierza w Lublinie

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:18