Park Ludowy w Lublinie jest przestrzenią zieloną, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Park ma powierzchnię zbliżoną do 23 hektarów, z wyłączeniem terenów Międzynarodowych Targów Lubelskich, które również znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie tego urokliwego miejsca.
Historia parku sięga czasów po II wojnie światowej, kiedy to został on zaprojektowany na terenach usytuowanych wzdłuż Bystrzycy. Oferuje liczne ścieżki spacerowe oraz miejsca idealne do odpoczynku na łonie natury.
Położenie
Park Ludowy to zielona oaza usytuowana w samym sercu Lublina, w obrębie dzielnicy Za Cukrownią. Granice tego urokliwego miejsca wyznaczają:
- od wschodu al. Józefa Piłsudskiego,
- od południa ul. Lubelskiego Lipca 80,
- od zachodu ul. Stadionowa,
- od północy rzeka Bystrzyca.
Wkrótce w sąsiedztwie parku powstanie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne, które będzie zlokalizowane w pobliżu Dworca Głównego PKP oraz Dworca Głównego PKS. W tej okolicy znajdują się również istotne obiekty sportowe, takie jak stadion piłkarski Arena Lublin, a także areny piłkarsko-żużlowe i lekkoatletyczne. Ponadto, kompleks basenów i aquapark Aqua Lublin przyciąga miłośników sportów wodnych.
Na południowym wschodzie parku znajdują się hale Międzynarodowych Targów Lubelskich, które organizują różnorodne wydarzenia przyciągające zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Historia
Park Ludowy w Lublinie ma bogatą historię, której korzenie sięgają lat 50. XX wieku. Obiekt został stworzony dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców w latach 1950–1957, z projektem opracowanym przez Władysława Niemca (Niemirskiego). Znajduje się na terenach położonych nad rzeka Bystrzyca, na podmokłych gruntach o początkowej powierzchni wynoszącej 31 ha. Szybko stał się ulubionym miejscem wśród lokalnej społeczności, gdzie odbywały się różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty czy funkcjonowanie miasteczka ruchu drogowego. Popularność parku podnosiła wyjątkowa kawiarnia umieszczona w samolocie DC3.
Jednakże od lat 80. XX wieku park zaczął tracić na znaczeniu. Istotnym czynnikiem wpływającym na ten spadek były zmiany w poziomie wód gruntowych, prowadzące do podtopień oraz dalszego niszczenia drzewostanu. Dodatkowo, w latach 1995–1996, dewastująca działalność cukrowni przyczyniła się do przerzucenia tysięcy ton ziemi z osadników na teren parku, co zaowocowało wycinką około 600 drzew.
W latach 2011–2012 przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne oraz rozpoczęto rozbudowę terenów wystawienniczych, których celem była rewitalizacja parku, wprowadzająca koncepcję harmonijnego rozwoju z otoczeniem. Stworzono nową halę wystawienniczą, łącznik do niej, plac wystawowy oraz parking. Zmiany te jednak doprowadziły do podziału parku – wschodnia jego część została ogrodzona i zamknięta dla publiczności. Działania inwestora spotkały się z krytyką architektów krajobrazu, a mieszkańcy skarżyli się na degradację roślinności, problem z dostępnością przejść dla pieszych oraz obecność osób spożywających alkohol, co negatywnie wpływało na postrzeganą atrakcyjność i bezpieczeństwo parku.
W 2013 roku dla Urzędu Miasta stworzono dokument pt. „Park Ludowy – Park Aktywnej Rekreacji”. Dwa lata później zrealizowano budowę estakady przy ul. Lubelskiego Lipca 80 oraz nowoczesnego basenu olimpijskiego. Po tych inwestycjach, a także rozbudowie terenów wystawienniczych, powierzchnia Parku Ludowego zmniejszyła się do około 23 ha. W tym samym roku opublikowano szczegółowy raport dotyczący konsultacji społecznych z 2011 roku, uwzględniający ostatnio zrealizowane projekty i przyszłe plany, które zakładały m.in. dalsze zmniejszanie powierzchni parku oraz rozwój Trasy Zielonej. Dokumentacja dostarcza również wstępnych założeń dotyczących rewitalizacji parku.
Wydarzenia
Od 2012 roku, Park Ludowy stał się ważnym punktem na mapie wydarzeń artystycznych w Lublinie, gdyż gości część imprez festiwalu Carnaval Sztukmistrzów.
W 2012 roku odbyła się tutaj Europejska Konwencja Żonglerska, przyciągając uczestników z różnych zakątków Europy. Uczestnicy przyjechali, aby zaprezentować swoje umiejętności i wymieniać się doświadczeniami w zakresie sztuki żonglerki.
W 2017 roku planowane jest ponowne zorganizowanie tej konwencji w tym samym magicznym miejscu, co potwierdza rosnące znaczenie parku w kontekście wielkich wydarzeń artystycznych.
Przypisy
- Park Ludowy – Park Aktywnej Rekreacji. parki.lublin.pl. [dostęp 23.09.2015 r.]
- Wdrożenie koncepcji. parki.lublin.pl. [dostęp 23.09.2015 r.]
- a b c d e f Jan Kamiński, Krzysztof Jaraszkiewicz: Park Ludowy. Społeczna koncepcja zagospodarowania Parku Ludowego w Lublinie. Uszczegółowienie. um.lublin.eu. [dostęp 23.09.2015 r.]
- a b O Parku Ludowym. parki.lublin.pl. [dostęp 23.09.2015 r.]
- a b Gazeta Wyborcza: Jaki będzie park Ludowy? Każdy może się wypowiedzieć. 28.11.2011 r. [dostęp 12.12.2011 r.]
- naszemiasto.pl: Park Ludowy: Wycinka drzew wypłoszyła ptaki i zabiła pisklęta. 20.06.2011 r. [dostęp 12.12.2011 r.]
- Kurier Lubelski: Park Ludowy: Targi Lublin będą cztery razy większe. 20.09.2011 r. [dostęp 12.12.2011 r.]
- Moje Miasto Lublin: Park Ludowy w Lublinie wypięknieje. Na razie koło targów straszy. 08.12.2011 r. [dostęp 12.12.2011 r.]
- Chcą zniszczyć zielone płuca Lublina. Nasz Park Ludowy.
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Park Bronowicki | Ogród Saski w Lublinie | Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej | Park Jana Pawła II w Lublinie | Park Rusałka w LublinieOceń: Park Ludowy w Lublinie