Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” to istotny gracz na polskim rynku wydawniczym, które powstało na mocy dekretu biskupa Bolesława Pylaka w dniu 15 grudnia 1976 roku. Początkowo nosiło ono nazwę Lubelskie Wydawnictwo Diecezjalne, a jego pierwszym dyrektorem został ks. Władysław Zakrzewski. Przyświeca im dewiza „W służbie słowa”, która odzwierciedla misję tego wydawnictwa.
„Gaudium” skupia się na wydawaniu i dystrybucji publikacji o charakterze religijnym. W ofercie znajdują się między innymi książki dotyczące duchowości chrześcijańskiej, materiały dydaktyczne do nauczania religii oraz rozmaite pomoce katechetyczne. Wydawnictwo dysponuje nowoczesną drukarnią, która obejmuje studio DTP, pracownię CTP, jak również maszyny do druku cyfrowego oraz offsetowego, a także w pełni wyposażoną introligatornię.
W swojej działalności, Wydawnictwo „Gaudium” stara się aktywnie uczestniczyć w przekazywaniu wiary i wiedzy. Publikuje również prace z obszaru na styku religii i sztuki, a także podręczniki szkolne i akademickie. W ofercie znajdują się także książki poświęcone regionowi Lubelszczyzny i miastu Lublin, w tym „Lublin - Przewodnik” w wersji polskiej oraz angielskiej. Wydawnictwo współpracuje z uznawanymi autorami oraz środowiskami artystycznymi, a także z uczelniami wyższymi o różnorodnych profilach.
„Gaudium” pełni funkcję mecenasa kultury i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Lubelszczyzny poprzez organizację i wsparcie różnorodnych wydarzeń. W ramach swojej działalności bierze udział w spotkaniach teatralnych, literackich konkursach, festynach, piknikach rodzinnych oraz festiwalach. Wydawnictwo angażuje się także w akcje charytatywne, a jego wsparcie obejmuje sponsorowanie sympozjów, konferencji oraz sesji naukowych. Dodatkowo, w celu promowania literatury, organizuje wystawy, spotkania autorskie, koncerty i spektakle.
Nagrody i wyróżnienia
W kontekście niezwykłych osiągnięć Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, warto zwrócić uwagę na liczne nagrody oraz wyróżnienia, które przyczyniły się do jego uznania w środowisku wydawniczym. Oto najważniejsze z nich:
- wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 w kategorii edytorstwo za książkę Trzy Poematy oraz w kategorii świadectwo za książkę Ze Sobą. Świadectwa małżonków o swoim powołaniu,
- wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2019 w kategorii tłumacz za książkę Tajemnica Psałterza. Jak dawni mnisi modlili się psalmami,
- nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2018 w kategorii literackiej za książkę Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Księga Wyjścia,
- wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2018 w kategorii duchowość za książkę Kocham dzieło Ducha Świętego. Spotkania z Katechizmem Kościoła Katolickiego,
- wawrzyn Pawła Konrada Lublin 2016 w kategorii Lublin – wydawnictwo albumowe za Archikatedra Lubelska,
- nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015 w kategorii literackiej za książkę Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju,
- wyróżnienie LUBSACRO 2015 w kategorii Produkt Roku za książki Biblia Aramejska wersja naukowa i wersja popularna,
- nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2007 w kategorii albumy za Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta,
- wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2007 w kategorii seria wydawnicza za serię Biblioteka Pana Cogito,
- wawrzyn Pawła Konrada Lublin 2007 w kategorii albumy za Jan Paweł II w Lublinie,
- nagroda Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Książka Roku 2005 za książkę Skarby Archidiecezji Lubelskiej,
- wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2005 w kategorii albumów i edytorstwa za album Skarby Archidiecezji Lubelskiej,
- wyróżnienie Redakcji Magazynu Literackiego Książki 2005 za książkę miesiąca Skarby Archidiecezji Lubelskiej,
- I nagroda Medal Prezydenta Miasta Lublin za książkę Myśli. Wyznania. Refleksje w Konkursie na Najpiękniej Wydaną Książkę w Lublinie w 2001 roku.
Kalendarium
Kalendarium Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” przedstawia istotne wydarzenia z jego historii, które miały wpływ na jego rozwój i działalność wydawniczą.
- W 2016 roku dokonano zakupu nowoczesnych maszyn służących do foliowania okładek oraz przygotowywania oprawy twardej.
- 18 kwietnia 2015 roku Wydawnictwo Gaudium uzyskało prestiżową nagrodę Feniks przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich za literacki tom Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju, który zapoczątkował nową serię Biblia Aramejska.
- W latach 2014–2015 zainwestowano w nowe maszyny, w tym do druku cyfrowego, falcowania oraz naświetlania płyt drukarskich.
- W latach 2013–2015 przeprowadzono szereg remontów, koncentrując się głównie na działaniach związanych z redakcją, DTP oraz księgarnią.
- 5 czerwca 2013 roku Wydawnictwo otrzymało relikwie błogosławionego księdza Ignacego Kłopotowskiego, który jest patronem prasy i wydawnictw katolickich.
- 14 kwietnia 2007 roku, Wydawnictwo zdobyło nagrodę Feniks w kategorii album za publikację Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta, a także wyróżnienie za serię Biblioteka Pana Cogito poświęconą jego twórczości.
- 15 grudnia 2005 roku album Skarby Archidiecezji Lubelskiej został uznany za Książkę Roku Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
- 27 lutego 2002 roku Wydawnictwo otrzymało Medal Prezydenta Miasta Lublina za Najpiękniej Wydaną Książkę za publikację Kardynał Stefan Wyszyński. Myśli, wyznania, refleksje.
- W latach 2001–2006 zainwestowano w nowe maszyny poligraficzne, w tym w druk offsetowy czterokolorowy oraz oprawę broszurową.
- 2 lutego 1999 roku, Wydawnictwo, wcześniej znane jako Lubelskie Wydawnictwo Diecezjalne, rozpoczęło nowy rozdział działalności pod nazwą Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej.
- 26 października 1995 roku miało miejsce poświęcenie nowej siedziby Wydawnictwa przy ul. Ogrodowej 12 w Lublinie, która otrzymała nazwę Dom Sługi Bożego Władysława Gorala.
- W latach 1991–1995 trwała budowa nowego obiektu przeznaczonego na siedzibę wydawnictwa oraz drukarnię.
- W latach 1986–1989 sukcesywnie pozyskiwane były maszyny do druku offsetowego dwukolorowego, falcowania oraz oprawy miękkiej.
- 12 października 1980 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie drukarni przez biskupa Ryszarda Karpińskiego.
- W 1980 roku zakupiono maszyny, w tym powielacz offsetowy, maszynę do szycia, prasę do złocenia oraz maszynę do perforowania i bigowania.
- W 1979 roku Wydawnictwo uzyskało zezwolenie na prowadzenie działalności poligraficznej zgodnie z zasadami tzw. małej poligrafii.
- W 1977 roku rozpoczęto działalność w wyremontowanej sali znajdującej się w podpiwniczeniu Kurii Biskupiej w Lublinie.
Przypisy
- Historia | Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” [online], wydawnictwo.gaudium.pl [dostęp 17.03.2022 r.]
- Feniks 2021 – werdykt [online], Stowarzyszenie Wydawców Katolickich [dostęp 17.03.2022 r.]
- a b Katolicka AgencjaK.A. Informacyjna Katolicka AgencjaK.A., KAI, Laureaci Nagród FENIKS 2018 | eKAI.pl [online], ekai.pl [dostęp 08.05.2018 r.]
- DziałD. Naukowo-Wydawniczy DziałD., Rozstrzygnięcie konkursu KSIĄŻKA ROKU 2016 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie [online], hl.wbp.lublin.pl [dostęp 08.05.2018 r.]
- PiotrP. Kawałko PiotrP. i inni, Lublin : przewodnik, Wydawnictwo Gaudium, 2012, ISBN 978-83-7548-115-0.
- PiotrP. Kawałko PiotrP. i inni, Lublin : the guidebook : history, places of interest, maps, accommodation, restaurants, curiosities, Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, 2012, ISBN 978-83-7548-119-8.
Pozostałe obiekty w kategorii "Przedsiębiorstwa":
Sipma | Pol-Skone | Herbapol Lublin | Lubella (przedsiębiorstwo) | Emperia Holding | Permedia | Targi Lublin | Lubelskie Dworce | Oddział Lublin PGE Dystrybucja | Fabryka Słów | Vitagenum | Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie | Ursus Bus | Asseco Business Solutions | Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych | Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek | Wydawnictwo Episteme | DZT Tymińscy | Protektor (przedsiębiorstwo) | Wydawnictwo WersetOceń: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”