UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lublin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych


Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych S.A. to renomowane przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn oraz części do maszyn rolniczych. Dodatkowo, firma specjalizuje się w wytwarzaniu wałków odbioru mocy (WOM). Zakład ten znajduje się w Wrotkowie, urokliwej dzielnicy Lublina.

Historia zakładów sięga aż do roku 1840, co świadczy o ich długotrwałej obecności na rynku oraz doświadczeniu w branży.

Aktualnie Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych S.A. jest częścią grupy Sipma, co dodatkowo wzmacnia jej pozycję na rynku oraz umożliwia dalszy rozwój.

Kalendarium

Historia Lubelskiej Fabryki Maszyn Rolniczych jest pełna istotnych wydarzeń, które kształtowały rozwój przemysłu rolniczego w regionie. W 1840 roku, David Baird założył niewielką wytwórnię maszyn rolniczych w Lublinie, mieszczącą się przy ulicy Nowej 12.

Przez lata fabryka rozwijała się, a już w 1848 roku zatrudniała 12 robotników, produkujących młocarnie oraz sieczkarnie. W 1860 roku, wytwórnia zaprezentowała swoje wyroby na III lubelskiej wystawie przemysłowej, co znacząco wpłynęło na jej dalszy rozwój.

Kolejnym ważnym momentem był 1875 rok, kiedy to Mac Leod i Baird sprzedali fabrykę spółce Wacław Moritz i Kreczmer. Nowi właściciele szybko zwiększyli zatrudnienie do 35 pracowników w 1880 roku, a w 1890 stworzyli nowoczesny zakład, który nazwano Fabryką Młocarni i Odlewnią Żeliwa „Wacław Moritz”.

Interesującym wątkiem w tej historii jest działalność przedsiębiorcy Mieczysława Saryusza Wolskiego, który w 1874 roku otworzył swój zakład produkcji maszyn rolniczych w Lublinie, przy ulicy Foksal 14-16, pod nazwą „Fabryka Machin i Odlewnia Żelaza”. Jego fabryka produkowała młocarnie, sieczkarnie, wialnie i odlewy z żeliwa, a w 1921 roku przekształciła się w „Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych M. Wolski i S-ka”. Po II wojnie światowej obie fabryki – Moritzów oraz Wolskich – zostały przejęte przez państwo.

W 1947 roku, w wyniku nacjonalizacji, powstało jedno państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych. Rok 1955 przyniósł zmianę nazwy zakładu na Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych im. Rewolucji 1905 r., co było uznaniem dla przełomowych wydarzeń w historii Polski.

W kolejnych latach fabryka przechodziła kolejne zmiany, m.in. w 1972 roku utworzono Zakład Doświadczalny Wałów Przegubowych i Sprzęgieł Przeciążeniowych. W styczniu 1973 roku, w wyniku reorganizacji, powstało wielozakładowe przedsiębiorstwo „Agromet” Fabryka Maszyn Rolniczych im. Rewolucji 1905 r. Następnie w 1974 roku, Kombinat zmienił nazwę na „Agromet” Kombinat Maszyn Rolniczych w Lublinie.

W roku 1974, zawarto umowę licencyjną na produkcję niemieckiej prasy zbierającej „Fahr HD 350”, która później zmodernizowana nosiła polskie oznaczenie Z-223. W dniu 2 lipca 1986 roku, „Agromet” Fabryka Maszyn Rolniczych w Lublinie zyskała status samodzielnego przedsiębiorstwa.

6 lutego 1991 roku, na mocy transformacji, przedsiębiorstwo państwowe Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych przekształcono w spółkę akcyjną, przyjmując nazwę Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych Spółka Akcyjna. W końcu, 31 sierpnia 2009 roku, Sąd Rejonowy w Lublinie orzekł o połączeniu LFMR S.A. z SIPMA S.A.

Przypisy

  1. Search archives [online], szukajwarchiwach.pl [dostęp 17.01.2018 r.]
  2. Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych S.A.

Oceń: Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:16