Andrzej Sylwestrzak


Andrzej Władysław Sylwestrzak, urodzony 1 stycznia 1942 roku w Lublinie, był wybitnym polskim prawnikiem, specjalizującym się w dziedzinach takich jak >konstytucjonalizm oraz historia doktryn politycznych i prawnych. Jego życie zawodowe i osiągnięcia naukowe pozostawiły znaczący ślad w polskiej nauce prawa.

W ciągu swojej kariery pełnił funkcję profesora nauk prawnych, a jego wiedza oraz badania przyczyniły się do pogłębienia zrozumienia wielu istotnych zagadnień prawnych w Polsce. Zmarł 9 maja 2023 roku, pozostawiając po sobie trwałą pamięć wśród uczniów i współpracowników.

Życiorys

Andrzej Sylwestrzak, po ukończeniu studiów w 1964 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, związał się z tą uczelnią przez dziesięć lat. Na początku pracował jako asystent, a od 1968 roku jako adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji. W 1967 roku uzyskał doktorat nauk prawnych, a w 1973 roku habilitację. Od 1975 roku pracował jako docent na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie od 1986 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Państwa i Prawa Polskiego. W roku 1989 został profesorem nadzwyczajnym, a dwa lata później profesorem zwyczajnym.

W swojej karierze akademickiej pełnił także funkcje prodziekana (w latach 1975–1978) oraz dziekana Wydziału Prawa i Administracji (1981–1984). Od początku lat 90. związany był z kierunkiem administracji, a następnie prawa i administracji w Olsztynie, początkowo w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a później na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie kierował Katedrą Prawa Konstytucyjnego oraz Katedrą Teorii i Filozofii Państwa i Prawa. W 2007 roku przeszedł na emeryturę.

Jego zainteresowania badawcze obejmowały różnorodne aspekty myśli politycznej, w szczególności historię myśli politycznej w Oświeceniu, doktryny podziału władzy oraz historię instytucji kontrolnych w Polsce. Szczegółowo badał również rolę Najwyższej Izby Kontroli w II i III Rzeczypospolitej, jak również zagadnienia kontroli w Unii Europejskiej. Osiągnął znaczące wyniki w publikacjach naukowych, w tym ponad trzysta prac, a wśród nich wielokrotnie wznawiany podręcznik „Historia doktryn politycznych i prawnych” (wydanie siódme w 2007 roku). Inne ważne pozycje to „Kontrola administracji publicznej w III RP” (zdobywająca popularność od wydania trzeciego w 2006 roku) oraz „Najwyższa Izba Kontroli – studium prawnoustrojowe” (2006).

Był również aktywnym członkiem kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika „Kontrola Państwowa”. Do 2009 roku wypromował 24 doktorów, w tym Jerzego Zajadło, który obronił doktorat w 1983 roku.

Andrzej Sylwestrzak był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Konstytucyjnego, Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego. Uczestniczył w pracach Komisji ds. Przygotowania Projektów Aktów Prawnych przy Prezesie Najwyższej Izby Kontroli oraz w Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody rektorskie na Uniwersytecie Gdańskim, był także laureatem różnych nagród resortowych oraz odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Andrzej Sylwestrzak spoczywa na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Przypisy

  1. Pożegnanie prof. Andrzeja Sylwestrzaka. Uniwersytet Gdański, 11.05.2023 r. [dostęp 03.09.2023 r.]
  2. Odszedł prof. dr hab. Andrzej Sylwestrzak. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 11.05.2023 r.]
  3. Prof. Andrzej Sylwestrzak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.02.2017 r.]

Oceń: Andrzej Sylwestrzak

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:22