Konrad Stanisław Rękas to postać, która znacząco wpisała się w polski krajobraz medialny i polityczny. Urodził się 19 września 1975 roku w Lublinie, co stanowi punkt wyjścia jego bogatej kariery. Rękas nie tylko sprawdził się jako dziennikarz, ale również jako polityk oraz samorządowiec.
W swojej działalności pełnił funkcje radnego, a także wyróżniał się jako przewodniczący sejmiku lubelskiego. Jego doświadczenie w tych rolach przyczyniło się do wpływu, jaki wywarł na rozwój regionu, a także na lokalną politykę.
Życiorys
Wykształcenie i praca zawodowa
Konrad Rękas jest absolwentem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Lublinie. W 1994 roku podjął naukę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zdobył wiedzę z zakresu ekonomii. W 2016 roku uzyskał licencjat z ekonomii na Robert Gordon University, a sześć lat później, w 2022 roku, ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie z ekonomii na University of Aberdeen. Jego kariera dziennikarska obejmowała pracę redaktora w wielu lokalnych pismach, takich jak „Tygodnik Czas Lubelski”, „Tygodnik Chełmski”, „Głos Dorohuska” oraz „Gazeta Bialska”. W 2001 roku jego osiągnięcia w dziennikarstwie zostały docenione i otrzymał Dziennikarską Nagrodę Młodych, przyznawaną przez lubelski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Rękas współpracował również z czasopismami o zasięgu ogólnopolskim, takimi jak „Myślą Polską” i „Dziś”. Regularnie zamieszcza artykuły na portalach internetowych takich jak Sputnik Polska, konserwatyzm.pl, xportal.pl oraz geopolityka.org.
Działalność polityczna
W 1989 roku Konrad Rękas aktywnie uczestniczył w kampanii wyborczej Ryszarda Bendera. Następnie współdziałał z Konfederacją Polski Niepodległej, a w latach 1993–1995 związał się z Stronnictwem Narodowym „Szczerbiec”. Potem dołączył do Prawicy Narodowej, która w 1997 roku wzięła udział w tworzeniu Akcji Wyborczej Solidarność (AWS). W 1998 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Lublina, startując z listy Forum dla Lublina. Później był zaangażowany w Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne, a także pełnił funkcję prezesa okręgu Stronnictwa Narodowego. Wstąpił do Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona” oraz do Samoobrony RP, w której zasiadł w regionalnych władzach w Chełmie. W 2002 roku, jako kandydat z listy tej partii, zdobył mandat radnego sejmiku lubelskiego. 8 stycznia 2003 roku objął funkcję przewodniczącego sejmiku, z której został odwołany 1 października 2004 roku. Wobec kontrowersji prawnych związanych z tą decyzją, rezygnację złożył formalnie 11 października 2004 roku. W 2003 roku, po wykluczeniu z Samoobrony RP, założył klub radnych Rozwój Lubelszczyzny, wchodząc później w skład Klubu Radnych Porozumienia Lubelskiego. W 2005 roku związał się z Ruchem Patriotycznym. W 2006 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję do sejmiku lubelskiego z ramienia Samoobrony Patriotycznej. W 2007 roku kandydował na lidera unieważnionej przez PKW listy partii Samoobrona Patriotyczna w okręgu chełmskim. W 2014 roku starał się o urząd prezydenta Chełma z ramienia komitetu Nowa Prawica – Chełm Bez Kłamstw, osiągając ostatnie, 6. miejsce, zdobywając jedynie 2% głosów. Tego samego roku konkurował do sejmiku lubelskiego z listy Kongresu Nowej Prawicy. W lutym 2015 roku objął stanowisko jednego z wiceprzewodniczących nowo powołanego ugrupowania Zmiana, a w 2019 roku ubiegał się o mandat senatorski jako kandydat komitetu Przywrócić Prawo, zdobywając 7,87% głosów.
Pozostała działalność publiczna
W latach 2003–2005 Konrad Rękas pełnił rolę prezesa Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug oraz był członkiem Komisji Rewizyjnej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Wspierał również ruchy zawodowe, współtworząc Związek Zawodowy Rolników Polskich. Był zwyczajnym członkiem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. W swojej działalności publicznej zasiadał jako doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związku Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, a także wiceprzewodniczący lubelskiej rady wojewódzkiej OPZZRiOR, oraz członek Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna”. Uczestniczył w grupach roboczych COPA COGECA. 9 lipca 2012 roku objął stanowisko wiceprezesa Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, a w kwietniu 2014 roku został prezesem stowarzyszenia Powiernictwo Kresowe.
Wyrok sądowy
W 2006 roku Sąd Rejonowy w Lublinie skazał Konrada Rękasa na 1 rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwuletni okres próby oraz grzywnę w wysokości 1500 zł za używanie sfałszowanych dokumentów. Ten wyrok uległ prawomocnemu zatarciu.
Odznaczenia
W dniu 23 października 2009 roku, Konrad Rękas otrzymał prestiżowe odznaczenie. Minister rolnictwa uhonorował go odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Lipko | Józef Czapski (1907–1987) | Roman Menczewicz | Jan Jeziorański | Krzysztof Bolesta | Krzysztof Celiński | Stanisław Huskowski (adwokat) | Andrzej Jaroszyński | Andrzej Szot | Bartłomiej Radziejewski | Marceli Niezgoda | Krzysztof Hetman | Piotr Iwaszkiewicz | Andrzej Łupina | Stanisław Kozyrski | Jacek Bocheński (wicewojewoda) | Krzysztof Kamiński (polityk) | Grzegorz Opaliński | Katarzyna Mieczkowska | Adam FuszaraOceń: Konrad Rękas