Ławeczka Henryka Raabego, będąca upamiętnieniem pierwszego rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, znajduje się w sercu Lublina na placu noszącym imię patronki uczelni, w obrębie miasteczka akademickiego UMCS. Ta unikalna rzeźba, autorstwa uznanego rzeźbiarza Benedykta Popka, ma swoje korzenie w podkarpackich Mazurach.
Pomnik został po raz pierwszy odsłonięty 30 marca 2012 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie rektoratu UMCS, przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 5. Jednak z powodu braku odpowiednich zgód ze strony władz uczelni, 7 lipca 2012 roku, ławeczka została przeniesiona do wnętrza budynku, postawiona przy wejściu do Wydziału Ekonomicznego. Dopiero po intensywnych działaniach i staraniach o zatwierdzenie nowej lokalizacji, 21 lipca 2012 roku, rzeźba ostatecznie wróciła na plac, niedaleko statuy patronki uniwersytetu, która została odsłonięta w 1964 roku, będąc dziełem Mariana Koniecznego.
Profesor Henryk Raabe (1882-1951) odegrał kluczową rolę w organizacji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wcześniej, przed działalnością w Lublinie, był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie pracował na Uniwersytecie Lwowskim. Jego kadencja na lubelskiej uczelni miała miejsce od października 1944 do września 1948 roku.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik Konstytucji 3 Maja w Lublinie | Pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie | Krzyż Wdzięczności (Lublin) | Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku | Pomnik Jana Kochanowskiego w LublinieOceń: Ławeczka Henryka Raabego w Lublinie