Pomnik Jana Kochanowskiego w Lublinie


Ponad piękną architekturą Lublina, znajduje się pomnik Jana Kochanowskiego, który odgrywa istotną rolę w krajobrazie kulturalnym tego miasta. Usytuowany na placu Jana Kochanowskiego, tuż przy ulicy Gabriela Narutowicza, pomnik ten otoczony jest historycznymi budynkami i przestrzenią publiczną.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się również Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, co dodaje temu miejscu jeszcze większego znaczenia kulturowego i turystycznego. Pomnik nie tylko upamiętnia wybitnego poetę, ale także przyciąga mieszkańców oraz turystów, którzy pragną poznać bogatą historię Lublina.

Historia

W 1930 roku miały miejsce obchody czterech stuleci urodzin Jana Kochanowskiego, który zmarł w 1584 roku w Lublinie. W związku z tą wyjątkową rocznicą, lubelskie Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego oraz Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk podjęły decyzję w listopadzie 1929 roku o zainicjowaniu zbiórki funduszy na budowę pomnika znakomitego poety.

Pomnik ten został uroczyście odsłonięty 27 września 1931 roku przez Janusza Jędrzejewicza na Rynku, w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu Trybunału. Charakteryzujący się prostą i oszczędną formą, pomnik został zaprojektowany przez profesora Franciszka Strynkiewicza, a roboty kamieniarskie zrealizowała firma „Jarosław Nowak”.

Niestety, podczas okresu okupacji, pomnik został przeznaczony do zniszczenia. W 1941 roku został rozebrany i ukryty dzięki staraniom Henryka Zamorowskiego oraz Jana Lisa. Ostatecznie, w 1951 roku, pomnik znalazł się w swoim obecnym miejscu, przywracając pamięć o wybitnym polskim poecie.

Przypisy

  1. Pomnik Jana Kochanowskiego [online], www.encyklopedialublina.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  2. Pomniki lubelskie – pomnik Jana Kochanowskiego - Leksykon - Teatr NN [online], teatrnn.pl [dostęp 03.12.2017 r.]
  3. Odsłonięcie Pomnika Jana Kochanowskiego [online], lublin.wyborcza.pl [dostęp 19.11.2017 r.]
  4. Pomnik Jana Kochanowskiego [online], www.uni.opole.pl [dostęp 03.12.2017 r.]
  5. Pomnik Jana Kochanowskiego w Lublinie, „Gazeta Lwowska” (274), 28.11.1929 r., s. 4.

Oceń: Pomnik Jana Kochanowskiego w Lublinie

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:15