Pomnik Konstytucji 3 Maja w Lublinie


Ponadczasowa architektura i bogata historia Lublina spotykają się w jednym z najważniejszych miejsc tego miasta: Pomniku Konstytucji 3 Maja.

Ten niezwykły obiekt usytuowany jest na Placu Litewskim, stanowiąc centralny punkt, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pomnik ten nie tylko upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii, ale także jest symbolem narodowej tożsamości i tradycji, które są żywe w sercach wielu Polaków.

Lokalizacja

Pomnik, który oddaje hołd Konstytucji 3 maja, został po raz pierwszy odsłonięty 3 maja 1916 roku, by upamiętnić uchwalenie tego znaczącego dokumentu.

W pierwotnej formie, obiekt ten przybrał postać kamienia bogato zdobionego reliefami, umieszczonego na niskim, eleganckim postumencie.

Niemniej jednak, w 1963 roku, pomnik został usunięty z jego dotychczasowego miejsca i przeniesiony w okolice publicznego szaletu. Pomimo tych trudności, 3 maja 1981 roku, z inicjatywy Henryka Łusiewicza, przewodniczącego Stronnictwa Demokratycznego, pomnik został ponownie ustawiony w nowej lokalizacji – na skraju Placu Litewskiego.

Opis

Pomnik Konstytucji 3 Maja w Lublinie to ważny element lokalnej historii, który ma swoje głębokie korzenie w obchodach rocznicowych tego znaczącego wydarzenia. W jego centralnej części, widnieje napis: NA PAMIĄTKĘ OBCHODÓW 125 ROCZNICY 3 MAJA 1791–1916, który przypomina o upamiętnieniu tego ważnego momentu.

Autorem obecnej koncepcji tego pomnika jest Edward Kotyłło, znany architekt, który nadał mu unikalny wygląd. Pomnik przeszedł także pewne modyfikacje – w 1981 roku został odrestaurowany i przywrócony na swoje pierwotne miejsce. Dodatkowo, został podwyższony dzięki dodaniu dwuelementowego postumentu, na którego szczycie znajduje się figura orła.

W trakcie prac renowacyjnych na cokole pomnika dodano również znaczący napis: (1791-1981), które ma na celu podkreślenie istotnych dat związanych z historią pomnika. Całość zdobi orzeł w koronie, stworzony przez Witolda Marcewicza, który dodaje symboliki i majestatu tej ważnej budowli.

Przypisy

  1. Michalak W., Z historii Lublina: Odsłonięcie pomnika Konstytucji 3 Maja, „Kurier Lubelski” 03.05.2013 r.
  2. Ożóg K., Pomniki Lublina, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Lublin 2014 r.
  3. Encyklopedia Lublina
  4. Ponowne odsłonięcie pomnika - zdjęcia w Kurierze Lubelskim

Oceń: Pomnik Konstytucji 3 Maja w Lublinie

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:14