Pałac Morskich, zlokalizowany w Lublinie na Krakowskim Przedmieściu 62, jest obiektem o bogatej historii i znaczeniu architektonicznym. Obecnie mieści się tu Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
Ten niezwykły budynek, datowany na koniec XVIII wieku, jest przykładem klasycyzmu, który w Lublinie prezentuje się w wyjątkowy sposób.
Pałac Morskich jest uważany za prawdziwą perłę tego stylu architektonicznego, świadczącą o kunszcie ówczesnych rzemieślników i estetyce tamtej epoki.
Historia
Obiekt ten został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska pierwszych właścicieli, którymi była rodzina Morskich. W 1898 roku pałac stał się siedzibą Łódzkiego Banku Handlowego. Po 1917 roku instytucja ta przeniosła się do innego budynku – pałacu Resursa Kupiecka, który znany był z organizacji licznych bali na rzecz Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności.
Po zakończeniu II wojny światowej w pałacu zorganizowano Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu oraz siedzibę Wojewódzkiego Komitetu Propagandy Partyjnej. W 1989 roku obiekt pełnił rolę siedziby Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Następnie, do 2009 roku, mieścił się tam bank, a później przeniesiono Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Obecnie pałac jest poddawany gruntownemu remontowi.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Gmach Rządu Gubernialnego w Lublinie | Pałac Parysów w Lublinie | Pałac Potockich w Lublinie | Pałac Sobieskich w Lublinie | Pałac Biskupi w Lublinie | Pałac Czartoryskich w Lublinie | Pałac Lubomirskich w LublinieOceń: Pałac Morskich w Lublinie