Pałac Biskupi jest przyciągającą uwagę budowlą usytuowaną w Lublinie, przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jego architektoniczna struktura składa się z dwóch oddzielnych, lecz połączonych kaplicą, budynków.
W jednym z tych obiektów mieści się siedziba Kurii Metropolitalnej, która pełni kluczową rolę w lokalnym Kościele, natomiast w drugim z budynków znajduje się rezydencja arcybiskupa. Historia tego miejsca sięga czasów, kiedy powstał jako rezydencja szlachecka.
Warto zaznaczyć, że w drugiej połowie XIX wieku pałac ten przeszedł w ręce kurii biskupiej, równocześnie z sąsiednim pałacem Konsystorskim, co uczyniło go ważnym miejscem w lokalnej hierarchii kościelnej.
Historia
Pałac Biskupi w Lublinie, wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, przeszedł przez długa historię zmiany właścicieli. Wśród nich znaleźli się między innymi Miączyńscy oraz Łańcuchowscy, a także pułkownik Zawidzki, który był przedstawicielem wojsk polskich. W pewnym okresie pałac należał do rządu carskiego, gdzie mieściło się pocztowe biuro gubernialne. Od końca XVIII wieku oba pałace w Lublinie, Biskupi i Konsystorski, pozostawały już w posiadaniu jednego właściciela.
W latach 1817-1822 pałac był w rękach Towarzystwa Wolnych Mularzy, gdzie jego wnętrza służyły loży masońskiej pod nazwą Wolność Odzyskana. Jednym z jej założycieli był Walerian Łukasiński, który był również współzałożycielem Wolnomularstwa Narodowego oraz aktywnym organizatorem Narodowego Towarzystwa Patriotycznego. Później, wnętrza pałacu zamieniły się w siedzibę Sądu Kryminalnego.
Pałac Konsystorski, wystawiony na początku XVII wieku dla chorążyny lubelskiej, Suchodolskiej, był znany z posiadania drukarni braci polskich oraz, jak się podaje, zboru. Z biegiem lat, w 1852 roku, przeszedł na własność kurii biskupiej, z którą to własnością związane były dalsze przebudowy kompleksu. W tym właśnie czasie wzniesiono kaplicę, która połączyła oba budynki w jedną całość.
Wśród biskupów zamieszkujących ten pałac znajdował się również Stefan Wyszyński, który zyskał później tytuł prymasa Polski. Pełnił on swą biskupią funkcję w Lublinie w latach 1946-1948. Na jego pamiątkę, w 1996 roku, na dziedzińcu przed Pałacem Biskupim wzniesiono pomnik ku jego czci. To jeden z dwóch pomników w Lublinie upamiętniających tę postać, a drugi z nich znajduje się na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac Czartoryskich w Lublinie | Pałac Lubomirskich w Lublinie | Pałac Morskich w Lublinie | Gmach Rządu Gubernialnego w Lublinie | Pałac Parysów w Lublinie | Pałac Potockich w Lublinie | Pałac Sobieskich w LublinieOceń: Pałac Biskupi w Lublinie