Pałac Sobieskich w Lublinie


Pałac Sobieskich w Lublinie to niezwykły obiekt, którego historia sięga XVI wieku. Został wzniesiony pierwotnie jako okazały dwór przez wojewodę lubelskiego Marka Sobieskiego, dziada przyszłego króla Jan III Sobieski. Jego lokalizacja znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 13, co sprawia, że jest łatwo dostępny dla zwiedzających.

Początkowo, w drugiej połowie XVI wieku, budowla była prostą formą dworu. Jednak w końcu XVII wieku zyskała na okazałości dzięki dużej rozbudowie. Po śmierci Jana III Sobieskiego w 1696 roku, pałac został podzielony pomiędzy jego synów. W XVIII wieku obiekt był w użytkowaniu rodziny Radziwiłłów, choć brakuje jednoznacznych informacji dotyczących ich rzeczywistego prawa własności do tego monumentalnego budynku.

W miarę upływu lat, pałac podupadał, co zaowocowało jego zakupem na licytacji przez Tomasza Trojeckiego w 1804 roku. W 1811 roku, po przekazaniu go prawnikowi Dominikowi Boczarskiemu, budynek został przekształcony w młyn. Dalsze prace nadbudowujące i budowlane miały miejsce w latach 1843–1844, kiedy to Boczarski wprowadził dodatkową piekarnię.

W 1852 roku, po bankructwie Boczarskiego, pałac przeszedł w ręce Witolda i Konstanty Brzezińskich. Ich modernizacja młyna w 1863 roku, polegająca na przerobieniu go na parowy, nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i obiekt znowu stracił na przydatności. W 1884 roku pałac został nabyty przez J. Strochocińskiego, który dokonał kolejnej przebudowy, przekształcając go na cele mieszkalne i dodając dwie kondygnacje. Charakter wnętrz wzbogacono o sztukaterie, a całość przybrała eklektyczny styl.

Wnętrza pałacu miały zróżnicowane przeznaczenie przez lata. W 1905 rozpoczęło działalność Prywatne Gimnazjum Żeńskie Heleny Czarnieckiej, które działało aż do wybuchu II wojny światowej. Oprócz tego w pałacu mieściły się różne sklepy oraz zakłady usługowe. W 1927 roku obiekt przeszedł na własność T. Karszo-Siedlewskiego. W wyniku wybuchu wojny w 1941 roku budynek został przejęty przez Generalne Gubernatorstwo, a w niektórych okresach pełnił funkcję szpitala.

Po wojnie, od 1944 roku, pałac stał się siedzibą komitetu centralnego PPR oraz użyczono go na mieszkania. Obecnie jest w posiadaniu Politechniki Lubelskiej, która przejęła obiekt, zachowując jego bogatą historię. Budynek, będący przykładem stylu barokowego z wspaniałą kopułą, która zdobi jego centralną część, świadczy o unikalnych cechach architektonicznych i stylowych epok, przez które przeszedł.


Oceń: Pałac Sobieskich w Lublinie

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:11