Pałac Potockich, usytuowany w urokliwej scenerii Lublina, to niezwykła budowla, która powstała w latach 1719-1734 z myślą o Jerzym Potockim. Ta historyczna rezydencja nie tylko wpisuje się w bogatą historię regionu, ale także odzwierciedla styl architektoniczny XVIII wieku.
W 1790 roku, po wielu latach, obiekt przeszedł w ręce skarbu państwa, co było znaczącym wydarzeniem w jego historii. Obecnie Pałac Potockich znajduje się w rękach prywatnego inwestora, który dba o jego przyszłość oraz zachowanie unikalnego dziedzictwa kulturowego, jakim niewątpliwie jest.
Historia
Pałac Potockich ma bogatą historię, która sięga lat 1719-1734, kiedy zbudowany został z inicjatywy Jerzego Potockiego. Jego syn, Eustachy Potocki, później rozbudował pałac, dodając nowe elementy architektoniczne. Wartością historyczną jest inwentarz z końca XVIII wieku, który przetrwał do naszych czasów i znajduje się w Bibliotece im. H. Łopacińskiego z 1783 roku. W okresie sporządzania tego dokumentu, rodzina Potockich herbu Pilawa nie mieszkała już w Lublinie, gdyż około 1750 roku Eustachy rozpoczął budowę rezydencji w Radzyniu Podlaskim, korzystając z planów Jakuba Fontany.
Architektura pałacu charakteryzuje się reprezentacyjnym, piętrowym korpusem środkowym oraz dwoma parterowymi skrzydłami, co nadaje mu kształt podkowy. Wewnętrzny dziedziniec urządzono w stylu włoskim, tworząc przyjemną przestrzeń zieloną. W końcu XVIII wieku Potoccy podjęli decyzję o przekazaniu pałacu Rzeczypospolitej, co skutkowało zmianą funkcji tego miejsca na siedzibę sądów ziemskich.
Początkowo w pałacu stacjonowały koszary kawalerii narodowej, jednak po III rozbiorze Polski jego przeznaczenie uległo zmianie i zaczęto tu urządzać więzienie. W wyniku tych zmian, obiekt został pozbawiony wszelkich zdobień, a boczne skrzydła podwyższono o jedną kondygnację. W 1826 roku po przeniesieniu więzienia na Zamek, przestrzenie zajęła policja oraz wojsko rosyjskie.
W okresie międzywojennym budynek stał się siedzibą Policji Państwowej, a później, aż do 1981 roku, mieściła się w nim Milicja Obywatelska. Następnie, w latach 1984-2016, pałac przeszedł pod zarząd Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, co na nowo ożywiło historię tego miejsca.
Przypisy
- Tomasz Maciuszczak: KUL sprzedał Pałac Potockich polsko-włoskiej spółce. Wiadomo, co będzie w środku. Dziennik Wschodni, 19.04.2016 r. [dostęp 01.07.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac Sobieskich w Lublinie | Pałac Biskupi w Lublinie | Pałac Czartoryskich w Lublinie | Pałac Lubomirskich w Lublinie | Pałac Morskich w Lublinie | Gmach Rządu Gubernialnego w Lublinie | Pałac Parysów w LublinieOceń: Pałac Potockich w Lublinie