Węglin to atrakcyjna dzielnica, która stanowi część Lublina i zlokalizowana jest w jego południowo-zachodniej części. Obszar ten składa się z dwóch odrębnych dzielnic administracyjnych, z których każda ma swoje unikalne cechy oraz charakter. Mamy tu do czynienia z Węglinem Północnym oraz Węglinem Południowym, które zostały oddzielone przez układ komunikacyjny w postaci al. Kraśnickiej.
Każda z tych dzielnic przyciąga mieszkańców dzięki różnorodności oferty mieszkaniowej oraz dogodnej lokalizacji. Węglin oferuje przyjemne tereny do życia, sprzyjając tym samym rodzinnej atmosferze oraz łatwemu dostępowi do infrastruktury miejskiej.
W najbliższych akapitach przyjrzymy się bliżej zarówno możliwościom, jak i występującym w tym rejonie atrakcjom. Zrozuszenie społecznych oraz kulturalnych aspektów Węglina pozwoli lepiej poznać to miejsce i jego mieszkańców.
Historia
W 1864 roku, w okolicy Konstantynowa, utworzono nowy folwark, Węglin. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od Bronisławy Węglińskiej, która była dzierżawczynią majątku. Niektórzy historycy spierają się, czy źródła tej nazwy można odnaleźć już w XVIII wieku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku na Węglinie znajdował się osobny folwark, który dysponował znacznymi zabudowaniami dworskimi, w tym dworem oraz parkiem widocznym od strony alei Kraśnickiej.
Folwark posiadał liczne zabudowania, w tym piece wapienne oraz cegielnię, których produkcja cieszyła się dużym zainteresowaniem w rozbudowującym się Lublinie. Od 1867 roku Węglin znalazł się w gminie Konopnica, w powiecie lubelskim. W okresie międzywojennym miejscowość ta była częścią województwa lubelskiego. 1 września 1933 roku ustanowiono gromadę Konopnica, w skład której wszedł także Węglin.
Na początku XX wieku ziemianin Zygmunt Sobieszczański stał się właścicielem Węglina. W kronice parafialnej z 1921 roku zapisano, że w parafii Konopnickiej istniały szkoły powszechne, w tym jedna klasowa na Węglinie z własną biblioteką. W czasie II wojny światowej Węglin został włączony do Generalnego Gubernatorstwa (dystrykt lubelski), a w okolicach majątku Sobieszczańskiego stacjonował niemiecki oddział techniczny.
Po zakończeniu II wojny światowej, Węglin stał się odrębną gromadą w gminie Konopnica, przynależąc do powiatu lubelskiego. W wyniku reorganizacji administracji wiejskiej w 1954 roku, miejscowość weszła w skład nowo utworzonej gromady Konopnica. Natomiast 1 stycznia 1959 roku, Węglin został wyłączony z gromady i przyłączony do Lublina. Do lat osiemdziesiątych rozwijał się głównie jako dzielnica willowa, stanowiąc miejsce zamieszkania dla studentów uczelni lubelskich.
W kolejnych latach, w rejonie Konstantynowa, rozpoczęto budowę osiedla, które odbiegało stylistyką od typowych blokowisk lubelskich. Największy rozwój Węglina nastąpił w latach 1985–1995, kiedy zrealizowano wiele nowych projektów mieszkaniowych oraz uruchomiono dodatkowe połączenia komunikacyjne, w tym rozbudowę sieci trolejbusowej wzdłuż al. Kraśnickiej, od zbiegu z ul. Zaną.
W 2009 roku oddano do użytku przedłużenie ul. Jana Pawła II do alei Kraśnickiej, co przyczyniło się do dalszego rozwoju osiedla. Na jego południowej stronie powstało nowe osiedle z blokami mieszkalnymi. Inicjatywa rady miasta z 2014 roku na rzecz utworzenia dzielnicy Czuby-Węglinek miała na celu dalszy rozwój tej części Lublina. Plany z 2015 roku przewidywały budowę szkoły podstawowej, dwóch przedszkoli oraz kościoła.
W rejonie nowego odcinka ul. Jana Pawła II, przy al. Kraśnickiej, powstał park handlowy, który stał się istotnym punktem handlowym, oferującym szeroką gamę sklepów wielkopowierzchniowych.
Krokiewka
W dzielnicy Krokiewka, w 2007 roku, powstała nowoczesna skocznia narciarska, która po dwuletnich udoskonaleniach zyskała nową jakość. W 2010 roku dokonano jej modernizacji, co pozwoliło uzyskać obiekt o punkcie konstrukcyjnym K13. 18 grudnia 2010 roku Maksymilian Furtak ustanowił rekordowy skok na długość 15 metrów.
Niestety, w marcu 2011 roku skocznia została zburzona. Choć miasto miało plany na jej odbudowę jesienią 2012 roku, inwestycja ta nie doszła do skutku, mimo że poczyniono w tym kierunku pewne kroki. Lubelski MOSiR wydzierżawił teren pod budowę w sąsiedztwie istniejącego stoku narciarskiego oraz sztucznego lodowiska obok Hali Globus. Naszkicowane projekty nowej skoczni przygotowała bezpłatnie krakowska firma Inter Steel, która zaproponowała wykorzystanie stali oraz drewna w budowie rozbiegu. Planowano, że punkt konstrukcyjny nowego obiektu znajdzie się na wysokości 30 metrów.
Przypisy
- Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 30.06.2022 r.]
- Uchwała nr 1207/XLVI/2014 Rady Miasta Lublin z dnia 20.11.2014 r. w sprawie inicjatywy utworzenia Dzielnicy Czuby-Węglinek [online], bip.lublin.eu, [dostęp 21.10.2016 r.]
- PiotrP. Kozłowski, Najmłodsza dzielnica miasta. Betonowa pustynia? [online], lublin.wyborcza.pl, 07.08.2015 r. [dostęp 21.10.2016 r.]
- Mieszkańcy wg dzielnic. Stan na dzień 30.06.2018 r.. BIP Urząd Miasta Lublin. [dostęp 12.08.2018 r.]
- Projekt uchwały Rady Miasta w sprawie podziału obszaru miasta Lublin na sektory w celu zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości [online], bip.lublin.eu, 27.08.2012 r. [dostęp 20.08.2016 r.]
- Krokiewka jak Wielka Krokiew. Emocje, kibice... WIDEO. lublin.gazeta.pl, 30.01.2011 r. [dostęp 08.02.2011 r.]
- Co dalej ze skocznią? Możesz podpisać się za Krokiewką. lublin.gazeta.pl, 28.06.2011 r. [dostęp 04.07.2011 r.]
- Lublin: Krokiewka powstanie jesienią. MOSiR przekazał miejsce obok Globusa 12.04.2012 r.
- Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z dnia 03.12.1954 r., Nr. 15, Poz. 64
- Lubelski Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 22, poz. 181
- Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa
- Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG
- a b Dz.U. z 1958 r. nr 69, poz. 340
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Węglin Południowy | Czechów (Lublin) | Wola Sławińska | Wrotków (Lublin) | Za Cukrownią | Zemborzyce Górne | Biskupie (Lublin) | Bronowice (Lublin) | Czuby Południowe | Czuby Północne | Trześniów (Lublin) | Śródmieście (Lublin) | Stare Miasto (Lublin) | Sławin (Lublin) | Ponikwoda | Majdan Wrotkowski | Lemszczyzna | Prawiedniki (Lublin) | Kalinowszczyzna | Granicznik (Lublin)Oceń: Węglin (Lublin)