Majdan Wrotkowski


Majdan Wrotkowski to interesująca dzielnica zlokalizowana w południowej części Lublina. Obecnie należy administracyjnie do dzielnicy Zemborzyce, co stanowi istotny element miejskiej struktury.

Warto zauważyć, że do 2006 roku była częścią Wrotkowa, co świadczy o dynamicznych zmianach w administracyjnych granicach tego regionu. Od 1959 roku Majdan Wrotkowski funkcjonuje w obrębie Lublina, co wpływa na jego rozwój i charakter lokalny.

Położenie

Granice tej malowniczej części Lublina wyznaczają różnorodne elementy krajobrazu. Od wschodu mamy do czynienia z Bystrzycą, a także ścieżką rowerową, która wiedzie wzdłuż niej. Od północy ograniczają ją tory kolejowe, które prowadzą do Stasina Polnego. Na zachodzie znajdują się Stary Gaj oraz przylegająca doń ulica o tej samej nazwie, natomiast od południa granice wyznaczają ulice: Żeglarska, Janowska, Lipska oraz Stary Gaj, przy czym ostatnia graniczy z Zemborzycami Kościelnymi.

Główna arteria komunikacyjna w tej dzielnicy to ulica Janowska, która rozciąga się z północy ku południu. Wzdłuż tej ulicy biegnie linia kolejowa nr 68 Lublin-Przeworsk. Wzdłuż Janowskiej znajduje się ograniczona zabudowa, obejmująca jedynie lokale usługowe, stację benzynową oraz tor jazdy dla rowerów. Więcej domów zlokalizowanych jest wzdłuż ulic prowadzących ku rzece, takich jak Koło, Parczewska i Rąblowska.

Na terenie Majdanu Wrotkowskiego domy są dość nieliczne i najczęściej jednorodzinne. Warto zaznaczyć, że znajdują się tutaj aż trzy znaczne ogródki działkowe, zlokalizowane pomiędzy ulicami Żeglarską, Janowską, Rąblowską i Bystrzycą, w okolicy Starego Gaju oraz w rejonie rozwidlenia torów, a także pomiędzy torami a ulicą Stary Gaj.

Wśród interesujących obiektów przyrodniczych w tym obszarze można wymienić podmokłe łąki leżące przy Bystrzycy oraz liczne skarpy rozciągające się w całej dzielnicy, jak na przykład te przy ulicy Koło. Znajduje się tutaj również specjalny tor z górkami do jazdy na rowerze przy ul. Janowskiej, który obecnie nie jest czynny.

Historia

Historia Majdanu Wrotkowskiego sięga prawdopodobnie końca XIX wieku, kiedy to został on założony na terenach należących do wsi Wrotków. W latach 1867–70 miejscowość znajdowała się w granicach gminy Głusk, natomiast od 1870 roku przynależała do gminy Zemborzyce w powiecie lubelskim. W okresie międzywojennym miejscowość była częścią województwa lubelskiego. Z dniem 1 września 1933 roku sformalizowano utworzenie gromady Majdan Wrotkowski jako jednostki administracyjnej w obrębie gminy Zemborzyce.

W trakcie II wojny światowej Majdan Wrotkowski został włączony w obręb Generalnego Gubernatorstwa, w tym w okresie dystryktu lubelskiego, a gmina Zemborzyce pozostała jego administratorem. W 1943 roku miejscowość liczyła 389 mieszkańców. W okresie okupacji niemieckiej, rodzina Pawelców z Majdanu Wrotkowskiego angażowała się w pomoc dla Żydów, takich jak Zelik Lederman i Abraham Klajman. W 1991 roku Instytut Jad Waszem zdecydował o nadaniu tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Marii i Wojciechowi Pawelcom oraz Annie Lewandowskiej z d. Pawelec, za ich heroiczne czyny pomocy w czasie holokaustu.

Po zakończeniu II wojny światowej Majdan Wrotkowski znalazł się w obrębie powiatu lubelskiego, stanowiąc jedną z 26 gromad w gminie Zemborzyce. Jesienią 1954 roku, w wyniku reorganizacji administracji wiejskiej, miejscowość została włączona do nowo utworzonej gromady Rury Wizytkowskie. W dniu 1 stycznia 1959 roku gromada Rury Wizytkowskie została zniesiona, a teren, w tym Majdan Wrotkowski, włączono w granice Lublina.

Przypisy

  1. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 30.06.2022 r.]
  2. Historia pomocy - Rodzina Pawelców | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 22.11.2021 r.]
  3. Dz.U. z 1958 r. nr 69, poz. 340
  4. Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z dnia 3.12.1954 r., Nr. 15, Poz. 64
  5. Lubelski Dziennik Wojewódzki. 1933, nr 22, poz. 181
  6. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.07.1952 r., PRL, GUS, Warszawa.
  7. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.

Oceń: Majdan Wrotkowski

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:16