Trześniów (Lublin)


Trześniów to interesująca dzielnica Lublina, która choć dawniej była wieścią, dziś stanowi jej północną część. W historii tej lokalizacji, w drugiej połowie XVI wieku, występowała prywatna wieś duchowna o nazwie Trześniów. W czasach przedwojennych obszar ten, wraz z kolonią, związany był z lubelską parafią pw. św. Agnieszki.

W trakcie XX wieku, tereny tego miejsca wchodziły w skład gminy Wólka. Jednakże, z upływem lat, Trześniów został przyłączony do Lublina w kilku etapach – najpierw kolonia w czasie PRL-u, a sam Trześniów 1 stycznia 1989 roku.

Od 2006 roku, Trześniów jest częścią dzielnicy Ponikwoda. Granice tej dzielnicy wyznaczają: od zachodu – tory kolejowe, od południa – ulica Torowa, od wschodu – ulica Tadeusza Grodzickiego, a od północy – ulica Pliszczyńska. Warto dodać, że do Trześniowa należy również Trześniów Kolonia, obejmująca rejon ulicy Trześniowskiej, położonej na północ od skrzyżowania z ulicą Kminkową.

Dzielnica ta charakteryzuje się przede wszystkim zabudową mieszkalną, ze szczególnym uwzględnieniem domków jednorodzinnych. Na obrzeżach, granicząc z Ponikwodą, znajduje się przystanek kolejowy Lublin Ponikwoda, który obsługuje lokalne połączenia kolejowe w kierunku Lubartowa, Lublina oraz Parczewa. Ruch Trześniowa wspierany jest także przez miejską linię 22, kursującą ulicą Pliszczyńską, jak również krótkim fragmentem ulic Łysakowskiej oraz Torowej.

Przypisy

  1. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 30.06.2022 r.]
  2. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie [online], www.ztm.lublin.eu [dostęp 14.10.2018 r.]
  3. MarekM. Potocki MarekM., Galeria Ogólnopolskiej Bazy Kolejowej [online], www.bazakolejowa.pl [dostęp 14.10.2018 r.]
  4. OpenStreetMap [online], OpenStreetMap [dostęp 14.10.2018 r.]
  5. Uchwała nr IV/22/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z dnia 07.12.1988 r. w sprawie zmiany granic miasta Lublina. - Metryka - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych [online], www.infor.pl [dostęp 31.03.2019 r.]
  6. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
  7. M.P. 1988 nr 36 poz. 338

Oceń: Trześniów (Lublin)

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:13