Emil Mejerson


Émile Meyerson, znany również jako Emil Mejerson, to postać o znaczącym wpływie w filozofii XX wieku. Urodził się 12 lutego 1859 roku w Lublinie, a zmarł 2 grudnia 1933 roku w Paryżu. Był on francuskim filozofem, którego roots sięgają polsko-żydowskiego dziedzictwa. Jego matką była poetka Malwina Meyerson, a także był bratem Franciszki Arnsztajnowej, co podkreśla znaczną rolę rodziny w jego życiu.

Warto zauważyć, że Meyerson łączył w sobie różne kultury i tradycje, co wpływało na jego podejście do filozofii oraz badań naukowych.

Zainteresownaia naukowe

Émil Mejerson był nie tylko filozofem, ale również osobą głęboko zainteresowaną chemią. Jego prace charakteryzowały się krytycznym podejściem do nauki, które manifestowało się poprzez rozwijanie realistycznej epistemologii. Inspiracje czerpał głównie z francuskiej wersji neokantyzmu, co stanowiło interesujący kontrast do powszechnie akceptowanych wówczas idei pozytywizmu, zyskującego na znaczeniu pod koniec XIX wieku.

W sferze działalności społecznej, Mejerson był oddanym syjonistą i aktywnym członkiem centralnego komitetu Miłośników Syjonu. Jego zaangażowanie w tę ideologię pokazuje, jak różnorodne były jego zainteresowania i jak mocno wpływały na jego życie.

Na koniec życia, w wieku 74 lat, zmarł tragicznie na skutek ataku serca, pozostawiając po sobie bogaty dorobek intelektualny oraz wielu uczniów, których inspiracja mogła być czczona jeszcze długo po jego śmierci.

Dzieła Émila Meyersona

  • Identité et réalité, 1908, 2e éd., 1912 (wydane ponownie przez J. Vrin, 2001),
  • De l’explication dans les sciences, Payot, Paris 1921,
  • La Déduction relativiste, Payot, Paris 1925,
  • Du cheminement de la pensée, Alcan Paris 1931, 3 Volumes (wydane ponownie przez J. Vrin, 2011),
  • Réel et déterminisme dans la physique quantique, Hermann Paris 1933,
  • Essais (1936),
  • Lettres françaises éditées par B.Bensaude-Vincent et E.Telkes-Klein Paris CNRS édition 2009.

Przypisy

  1. Alan. D. Schrift (ed.), The History of Continental Philosophy, (Chicago: Chicago University Press, 2010 r.), vol. ch. 3.

Oceń: Emil Mejerson

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:21