Marcin Nurowski


Marcin Daniel Nurowski był wybitnym polskim prawnikiem oraz ekonomistą, który odegrał znaczącą rolę w polskiej polityce i administracji. Urodził się 7 września 1934 roku w Lublinie, a swoją karierę zawodową związał z różnorodnymi dziedzinami, w tym historią i dyplomacją.

Jako wiceprezydent Warszawy w 1988 roku, Nurowski wniósł wiele do rozwoju stolicy Polski. Wcześniej, w latach 1981–1988, pełnił funkcję wiceministra handlu wewnętrznego i usług, co oznaczało znaczący wpływ na handel oraz politykę gospodarczą kraju. Po tych doświadczeniach, w latach 1988–1989, objął stanowisko ministra rynku wewnętrznego, gdzie kolejny raz pokazał swoje umiejętności w zarządzaniu i reformie sektora usług.

Nurowski zmarł 21 lipca 2017 roku w Warszawie, leaving behind a legacy of public service and commitment to the growth of Poland.

Życiorys

Marcin Nurowski był synem Czesława oraz Janiny Nurowskich. Swoją edukację zakończył po ukończeniu studiów z zakresu historii w 1958 roku oraz studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Już od 1957 roku rozpoczął aktywną działalność w Stronnictwie Demokratycznym, gdzie pełnił funkcję sekretarza w Centralnej Komisji ds. Kół Młodych SD.

W 1965 roku podjął pracę w Komitecie Drobnej Wytwórczości, gdzie stopniowo awansował od naczelnika wydziału do wicedyrektora departamentu. Poza tym, zajmował również stanowisko głównego specjalisty w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego i Usług. Od 1977 roku ponownie był współpracownikiem Centralnego Komitetu SD, obejmując kierownictwo Centralnego Ośrodka Kształcenia Kadr SD.

W grudniu 1981 roku został wiceministrem handlu wewnętrznego i usług w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego, na tym stanowisku pozostając aż do 1988 roku. W tymże roku przez pewien czas pełnił funkcję wiceprezydenta Warszawy, a następnie został ministrem rynku wewnętrznego w rządzie Mieczysława Rakowskiego, sprawując tę funkcję od października 1988 do września 1989.

Po dwuletniej przerwie powrócił do pracy, obejmując w 1992 roku stanowisko dyrektora spółdzielni rzemieślniczej w Otwocku, gdzie pracował do 1994 roku. Potem pełnił funkcję radcy w ambasadzie RP w Tallinnie oraz kierownika Wydziału Handlowo-Ekonomicznego tego przedstawicielstwa aż do 2000 roku.

Marcin Nurowski był autorem wielu publikacji, w tym kilku książek oraz kilkuset artykułów prasowych, w których poruszał zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii oraz historii regionalnej. Był również inicjatorem powstania słownika polsko-estońskiego. W 2005 roku z jego rąk zadebiutowała książka poświęcona Szymonowi Askenazemu.

Za swoją działalność został uhonorowany Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Marcin był bratem Piotra Nurowskiego. Ostatnie dni spędził w Zawichoście, gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym.

Wybrane publikacje

Marcin Nurowski to autor wielu ważnych publikacji, które przyczyniły się do rozwoju różnych dziedzin nauki oraz praktyki gospodarczej. Oto kilka z nich:

  • (oprac. Marcin Nurowski, Andrzej Szablewski), Drobna wytwórczość, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1982,
  • (wraz z Weroniką Mikołajczuk, Marianem Zarzyckim), Litwa, Łotwa, Estonia: poradnik eksportera artykułów rolno-spożywczych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Centrum Naukowo-Wdrożeniowe, Warszawa 2000,
  • Szymon Askenazy: wielki Polak wyznania mojżeszowego, Warszawa 2005.

Przypisy

  1. Cmentarz Parafialny w Krakowie. confraternitas gostomianum. [dostęp 07.03.2021 r.]
  2. Marcin Nurowski, Warszawa, 25.07.2017 r. - nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 15.01.2018 r.]
  3. Tomasz Wituch, Bogdan Stolarczyk Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000, wyd. Arkadiusz Wingert, Kraków 2010 r., s. 181

Oceń: Marcin Nurowski

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:9