UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lublin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Romualda Adamczewska


Romualda Adamczewska, znana również jako Roma Juszkatówna czy Roma Juszkat, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego baletu. Urodziła się 4 grudnia 1942 roku w Lublinie, gdzie rozpoczęła swoją niezwykłą muzyczno-taneczną karierę.

Specjalizowała się w tańcu baletowym, zdobywając liczne wyróżnienia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Jej osiągnięcia artystyczne zostały docenione przez środowisko, co potwierdza fakt, że w 1981 roku została laureatką prestiżowego plebiscytu na najpopularniejszych aktorów, co stanowi znaczące wyróżnienie w jej karierze.

Jako artystka o wybitnych zdolnościach tanecznych, Romualda Adamczewska z powodzeniem łączyła elementy klasyczne z nowoczesnymi, co czyniło jej występy wyjątkowymi i niespotykanymi. Jej talent przekładał się zarówno na klasykę baletową, jak i tance współczesne, co dało jej możliwość osiągnięcia wielkiego sukcesu i uznania w całym kraju.

Życiorys

Roma Juszkat przyszła na świat 4 grudnia 1942 roku w Lublinie. To miejsce, w którym przyszła na świat, wiązało się z historią jej rodziny, która podczas okupacji hitlerowskiej została przymusowo przesiedlona z Bydgoszczy. Po licznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w trakcie II Wojny Światowej, rodzice Romy, Tadeusz i Wanda, wraz z dziećmi, sześciolatkiem Ryszardem i prawie trzyletnią Romą, osiedli w Lubniewicach. Wkrótce potem rodzina osiedliła się w Poznaniu, co na zawsze związało Romę z tym miastem nad rzeka Warta.

Gdy Roma miała cztery i pół roku, jej mama Wanda podjęła starania, aby dostarczyć córkę na lekcje rytmiki i tańca do Madame Pruskiej. Mimo młodego wieku, została przyjęta na zajęcia. W 1951 roku Roma rozpoczęła naukę w Państwowej Podstawowej Szkole Choreograficznej. Jej talent został dostrzeżony przez Olgę Sławską, która jako wizytator wybrała ją na promocję do czwartej klasy Państwowej Szkoły Choreograficznej. W 1952 roku Roma rozpoczęła dziewięcioletnią przygodę z tańcem, która odkrywała jej życiową pasję i umożliwiała zdobywanie wiedzy w zawodzie tancerki. Ukończyła szkołę z wyróżnieniem, a w 1961 roku, tuż po ukończeniu matury, otrzymała ofertę pracy w Operze i Operetce w Bydgoszczy.

W 1963 roku do Poznania powrócił Conrad Drzewiecki, uzyskując funkcję choreografa w Operze Poznańskiej, gdzie zaproponował Romie stanowisko koryfejki, które z radością przyjęła. Ten moment oznaczał początek jej kariery, której szczyty osiągała głównie tańcząc partie solowe. W 1971 roku podczas zjazdu pracowników, odrodziła się grupa tancerzy, tworząc zespół taneczny pod kierownictwem Conrada Drzewieckiego. Z tego zespołu w 1973 roku powstał Polski Teatr Tańca – Balet Poznański na mocy uchwały Rady Narodowej Miasta Poznań.

Działalność artystyczna w Operze w Bydgoszczy

W Teatrze Muzycznym Opery i Operetki w Bydgoszczy Roma Juszkat rozpoczęła pracę na stanowisku koryfejki. Jej pierwsza rola polegała na występie w zespole gości weselnych w „Halce” S. Moniuszki w reżyserii W. Wolskiego z choreografią R. Sobiesiaka. Kolejne artystyczne wcielenia reprezentowały role Zaremy w „Fontannie Bachczysataju”, Afrodyty w „Nocy Walpurgi” oraz Kleopatry w „Fauście” Charlesa Gounoda. Jej pierwsza rola solowa przypadła na premierę baletu „Romeo i Julia” S. Prokofjewa, która miała miejsce 7 maja 1962, odnosiła niewiarygodny sukces. Po tej premierze Roma otrzymała szereg zawodowych propozycji, w tym stypendium zagraniczne. Ostatnia premiera Romy w Bydgoszczy to sztuka „Król Wichrów” F. Nowowiejskiego.

Działalność artystyczna w Operze Poznańskiej

1 września 1963 roku Roma Juszkat została przyjęta do Państwowej Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jako koryfejka baletu. Zadebiutowała w roli „Aidy” Giuseppe Verdiego, a ponownie zmierzyła się z rolą Julii w „Romeo i Julia”. Przełomowym wystąpieniem młodej artystki było jej wystąpienie w operetce „Zemsta Nietoperza” J. Straussa. W latach 1963-1973 Roma Juszkat tańczyła liczne solowe role w spektaklach takich jak: „Faust z nocą w Walpurgi”, „Eros i Psyche”, „Trzy Balety – La velse”, „Esik w Ostendzie”, „Wieczór Galowy”, „Giselle”, „Jezioro Łabędzie”.

Pierwsza solistka Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego

Roma Juszkat została Pierwszą Solistką Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Uroczyste otwarcie tej instytucji przypadło na wznowienie baletu „Cudowny Mandaryn”, w którym zagrała Dziewczynę. Zespół udał się na swoje pierwsze tournee do Niemiec. Jedną z kolejnych ról, które zagrała, była rola Elwiry w „Epitafium dla Don Juana”. W uznaniu jej zasług, 25 marca 1974 roku, z rąk Prezydenta Miasta Poznania Andrzeja Wituskiego, Roma otrzymała Honorową Odznakę Miasta Poznania. Przez całą swoją karierę związana była z Polskim Teatrem Tańca, gdzie zrealizowała wiele solowych ról oraz wystąpiła w kilku filmach, takich jak „Cudowny Mandaryn”, „Epitafium dla Don Juana”.

Nagrody i odznaczenia

  • odznaczenie na 50-lecie Opery Poznańskiej w 1969 roku,
  • Odznaka Honorowa Miasta Poznania przyznana 25 marca 1974 roku,
  • Odznaka Honorowa za zasługi w rozwoju Województwa Poznańskiego w 1970 roku,
  • laureatka Plebiscytu na najpopularniejszych aktorów w 1981 roku,
  • imienny medal Leona Wójcikowskiego w 1981 roku,
  • medal Wojciecha Bogusławskiego w 1981 roku,
  • Srebrny Krzyż Zasługi w dniu 8 czerwca 1983 roku,
  • odznaka Zasłużonego Działacza Kultury w dniu 26 kwietnia 1984 roku,
  • medal na 200-lecie Polskiego Baletu w 1985 roku,
  • jubileuszowa nagroda specjalna Instytutu Muzyki i Tańca w dniu 20 stycznia 2021 roku.

Przypisy

  1. [wyszukiwanie w katalogu] [online], katalogi.bn.org.pl [dostęp 05.05.2024 r.]
  2. Irena Turska, Almanach Baletu Polskiego [online], pwm.com.pl [dostęp 05.05.2024 r.]
  3. Opera Poznańska 1919-1969 : dzieje teatru muzycznego [online], katalogi.pbp.poznan.pl [dostęp 05.05.2024 r.]
  4. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk – Link3 [online], www.ispan.pl [dostęp 05.05.2024 r.]
  5. Małgorzata Komorowska, Zbiory Romy Juszkat, „Taniec” (Zeszyt nr 4), 01.06.1977 r., s. 28.
  6. Paweł Chynowski, „Życie Warszawy”, Warszawa, 13.10.1973 r.
  7. Teodor Śmiełowski, „Gazeta Poznańska”, Poznań, 26.01.1974 r.
  8. Janusz Drozdowski, Julia na codzień, „Dziennik wieczorny”, Bydgoszcz, 10.10.1962 r.

Oceń: Romualda Adamczewska

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:16