Adam Abramek, urodzony 8 listopada 1962 roku w Lublinie, to niezwykle utalentowany kompozytor, producent muzyczny oraz multiinstrumentalista. Jego kariera artystyczna obejmuje współpracę z wieloma znanymi osobistościami ze świata muzyki.
Wśród jego osiągnięć znajduje się współpraca z takimi artystami jak Bajm, Beatą Kozidrak, Kasią Kowalską, Andrzejem Piasecznym oraz Izą Trojanowską. Dzięki swoim umiejętnościom i kreatywności, Adam Abramek przyczynił się do powstania wielu znakomitych utworów, które wpisały się w historię polskiej muzyki.
Życiorys
Adam Abramek to utalentowany artysta, który swoją karierę rozpoczął w młodym wieku. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie, gdzie razem z Rafałem Dąbrowskim wspólnie tworzył zespół muzyczny o nazwie Kamuflaż. Po zakończeniu szkoły średniej podjął studia na wydziale Przetwarzania i Użytkowania Energii Elektrycznej w Politechnice Lubelskiej, jednak po roku przeniósł się na Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie ukończył wydział Politologii w 1990 roku.
Już od pierwszego roku jego studiów, Abramek był aktywnym członkiem zespołu Bajm, co znacząco wpłynęło na jego dalszy rozwój artystyczny. Po odejściu z Bajmu zwrócił się w kierunku kompozycji oraz produkcji muzycznej, co okazało się być dla niego nową ścieżką kariery.
Współpracując z Pawłem Sotem, Abramek był współkompozytorem wielu znanych utworów, które zdobyły popularność, takich jak: Biała armia, Siedzę i Myślę, Taka Warszawa, Żal Mi Tamtych Nocy, Teraz Płynę oraz Złota Brama, które możemy usłyszeć w wykonaniu Beaty Kozidrak i zespołu Bajm. W jego dorobku znajdują się także hity Nobody, Starczy Słów oraz Być Tak Blisko, znane z repertuaru Kasi Kowalskiej. Dodać należy, że Adam Abramek pracował również nad utworem Wszystko Trzeba Przeżyć, wykonywanym przez Andrzeja Piaska Piasecznego.
Kariera muzyczna Abramka zaowocowała licznymi nagrodami i osiągnięciami. On i Paweł Sot zdobyli aż trzy podwójne płyty platynowe, sześć platynowych oraz dwanaście złotych. Poza działalnością artystyczną, Abramek angażuje się również w działalność charytatywną, biorąc corocznie udział w akcji organizowanej przez Ewę Dados, zatytułowanej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.
Lata 1990–2000
W latach 1990-2000 Adam Abramek zdobył wiele sukcesów w polskim przemyśle muzycznym, rozpoczynając od współpracy z zespołem Bajm. Już w 1990 roku ich utwory takie jak „Miłość i ja”, „U stóp szklanych gór” oraz „Biała Armia” przypieczętowały ich status jako znaczących kompozytorów. Album Bajmu osiągnął status platyny, a piosenki zaistniały na składance „Ballady” w 1997 roku, która także zdobyła platynową płytę.
W 1996 roku Abramek i Sot połączyli siły z Izabelą Trojanowską, co zaowocowało wydaniem płyty „Chcę Inaczej” oraz jednym z jej największych hitów „I stało się”. Postępując dalej, w 1998 roku, współpracowali z Beatą Kozidrak nad jej albumem „Beata”, na którym znalazły się przeboje takie jak „Siedzę i myślę”, „Taka Warszawa” oraz „Wieczna zima”. Ta płyta również zdobyła uznanie i przyznano jej podwójną platynę oraz nagrodę Fryderyk w kategorii „Płyta Pop”.
Tego samego roku Abramek i Sot stali się również współproducentami płyty Maryli Rodowicz zatytułowanej „Przed Zakrętem”, co wzbogaciło ich dorobek artystyczny. W 1999 roku stworzyli kompozycję do przeboju Renaty Dąbkowskiej „Czasami zbiera się na burzę”, która została wyróżniona nagrodą publiczności na Koncercie Premier w Opolu. Dodatkowo w tym roku współprodukowali album „Energy” zespołu o tej samej nazwie.
W 2000 roku Adam Abramek zajął się produkcją płyty Kasi Kowalskiej „5”. Wraz z Pawłem Sotem skomponowali większość utworów, w tym „Dlaczego nie” oraz „E=MC2”, które szybko zyskały popularność. Album „5” osiągnął status złotej płyty, a Kowalska zgarnęła nagrody MTV oraz Superjedynkę w kategorii „Płyta Rock”. Również w tym roku wzięli na warsztat utwory „12 stopni” i „Lublin – Grodzka 36 A” dla Bajmu z albumu „Szklanka Wody”, który zdobył Fryderyka za „Album Roku 2000” w kategorii Rock/Pop-Rock i osiągnął status podwójnej platyny.
Lata 2001–2010
W latach 2001–2010 Adam Abramek nadal intensywnie współpracował z różnymi artystami, co przyczyniło się do powstania wielu znaczących utworów i projektów. W 2001 roku jego kooperacja z Kasią Kowalską przyniosła efekty w postaci kompozycji oraz produkcji piosenki Starczy Słów. Utwór ten zdobył cenną nagrodę Gwiazda 2001 od serwisu 30 Ton, wyróżniając się jako najlepszy teledysk. Dodatkowo, na krążku „Antidotum” z 2002 roku Abramek nie tylko był kompozytorem piosenki bezpowrotnie, ale również współtworzył utwór To był sen z Pawłem Sotem.
W 2002 roku utwór Bezpowrotnie zagrał ważną rolę na płytach A Tribute to Ayrton Senna, która osiągnęła status platyny. Już w tym samym roku Abramek skomponował i zajął się aranżacją piosenki do popularnego serialu „Garderoba Damska”. Współpraca z Alicją Janosz zaowocowała albumem „Ala Janosz”, na którym Abramek oraz Sot byli współproducentami i współkompozytorami. Tytułowy singiel Zmień siebie promował ten projekt.
Kolejny znaczący projekt z 2002 roku to współpraca z Markiem Torzewskim przy płycie Nic nie jest dane nam na zawsze. Abramek był producentem oraz kierował większością utworów, co pomogło albumowi zdobyć status platyny. W tym czasie przygotowywał również aranżację utworu Edyty Bartosiewicz Niewinność.
W 2003 roku Abramek jednak nie zamierzał zwalniać tempa. Przyczynił się do powstania albumu Songs of Love, przygotowując kompozycje dla Ewę Małas-Godlewska oraz José Cure, w tym dla utworów Sans Toi oraz Obsessions. Płyta ta osiągnęła dużą popularność, zdobywając status platyny na kilku rynkach. W tym samym roku brał także udział w produkcji albumu Andrzeja Piasecznego.
Nie można pominąć roku 2004, kiedy to Abramek sprawował kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem Herbaciane nonsensy w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, które stanowiło kreatywne połączenie muzyki Agnieszki Osieckiej z życiem aktorów. W tymże roku jego kompozycja i produkcja artystyczna albumu Emi (Emilia Majcherczyk) zaowocowali takimi hitami jak Tylko ciebie chcę czy Rań mnie (Karma), z których jeden trafił do filmu „Świadek Koronny” z 2007 roku.
Rok 2005 to kolejna edycja współpracy z Beatą Kozidrak, przy tworzeniu solowego albumu Teraz płynę, którego przeboje przyczyniły się do zdobycia statusu Podwójnej Platyny oraz nagrody „Złotego Dzioba 2006” w kategorii „Płyta Roku”. W 2006 roku przyszedł czas na zmiany, które Abramek wdrożył w produkcjach Michała Hochmana oraz utworu Ok, nie chcę nic więcej dla zespołu Kashmir. Ten ostatni utwór stał się wielkim hitem, docierając na czołowe miejsca list radiowych.
W 2008 roku Adam Abramek współpracował z Ireną Jarocką przy albu,Małe Rzeczy, gdzie zajął się kompozycją oraz produkcją muzyczną. 2009 rok zaowocował jego pracą nad piosenką Nie pytaj o miłość, wykonaną przez Beatę Kozidrak do popularnego serialu „M jak miłość”. W tym samym czasie Abramek skomponował utwór P.S. Zabierz mnie tam dla zespołu Bajm, prezentującego kolejny hit.
Lata 2010–2020
W latach 2010–2020 Adam Abramek wykazał się wieloma osiągnięciami w dziedzinie muzyki. W 2011 roku wspólnie z Pawłem Sotem stworzył ścieżki dźwiękowe do dwóch filmów w ramach cyklu „Teatr Historii”, realizowanego przez Bogusława Wołoszańskiego. Pamiętne tytuły to „Miasto Niepokonane” oraz „Oblężenie – Malbork 1410”.
Również w 2011 roku, kompozycja utworu „Pastorałka Anielska” została stworzona przez Adama Szymczyka, Abramka oraz Sota, którzy pełnili kluczową rolę w produkcji muzycznej.
Warto zaznaczyć, że Abramek i Sot są również związani z interesującym projektem muzycznym Pulaski Skyway, co znakomicie uzupełnia ich artystyczny dorobek.
W 2012 roku ta współpraca zaowocowała kolejnymi projektami, w tym kompozycjami dla zespołu Bajm, w którym Abramek i Sot mieli znaczący wkład w realizację części utworów z albumu „Blondynka”.
W tym samym roku rozpoczęli również twórczą współpracę z Martą Podulką, w ramach której stworzyli utwory „Cisza niech odejdzie” oraz „Nieodkryty ląd”, a Abramek pełnił rolę producenta tych kompozycji.
Rok 2014 przyniósł kontynuację współpracy z Martą Podulką, owocując nowym utworem „Mocna”, za który również odpowiadał jako kompozytor i producent.
W 2018 roku Adam Abramek stworzył muzykę do dokumentalnego filmu Agnieszki Arnold pt. „U Siebie”, który ukazuje karierę Michała Hochamana, znanego z przeboju „Konik na biegunach”.
Rok 2018 to także czas współpracy z Kasią Kowalską, podczas której Abramek brał udział w produkcji aż jedenastu utworów z albumu Aya.
W roku 2019, artysta był odpowiedzialny za tworzenie muzyki, a także produkcję utworów takich jak „Więcej niż kochanek” (słowa Igor Jaszczuk) w wykonaniu Olgi Bończyk, czy „Moja Wędrówka” (słowa Andrzej Sikorowski) w wykonaniu Michała Hochmana. Dodatkowo, zrealizował produkcję muzyczną utworu „Mała książka Wielki człowiek”, wykonywanego przez Mieczysława Szcześniaka, który miał swoją premierę 31 grudnia 2019 roku.
W ostatnim roku omawianego okresu, czyli w 2020, Adam Abramek zajął się produkcją muzyczną utworu „Halleluyah Anyway”, który został wykonany przez Beatę Spychalską.
Udział w akcji charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”
„My z Lublina” to utwór, który powstał z myślą o charytatywnej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W jego realizacji wzięli udział znani artyści z Lublina, tacy jak Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak oraz Zespół VOX. Ponadto w nagraniu uczestniczyli także członkowie Zespołu Dziecięcego ‘Pelasie’, czyli Andrzej, Wojtek i Małgosia Czaplińscy, jak również utalentowani muzycy: Marek Raduli na gitarze, Tomasz Dąbrowski również grający na gitarze, Paweł Sot przy klawiszach, Adam Abramek obsługujący gitarę basową, Rory Walsh na perkusji oraz Tomasz Spodyniuk grający na harmonijce ustnej. Realizacji nagrań podjęli się Leszek Wojtas, Jarosław Gołofit, Paweł Skura, Artur Zaremba, Sławomir Gładyszewski oraz Piotr Bańka, a muzyka i tekst do kolędy Betlejem powstały z współpracy Adama Abramka, Pawła Sota i Zbigniewa Staweckiego.
Wśród artystów biorących udział w tej inicjatywie znajduje się także Urszula, która wspólnie z Andrzejem Czaplińskim wzięła udział w utworze „Pod choinkę”. Ich kompozycja również nosiła piętno współpracy Abramka oraz Sota, a tekst stworzyła Ewa Dados. Dzieci związane z audycją ‘Jasiek’ miały zaszczyt uczestniczyć w nagraniu piosenki „Maszynka cudów”, której muzykę skomponowali Adam Abramek i Paweł Sot, a tekst napisała Grażyna Lutosławska.
W całym projekcie udział wzięli również: Tomasz Zeliszewski oraz Wojciech Cugowski. Adam Abramek nie tylko tworzy, ale również organizuje charytatywne koncerty pod nazwą „Dar serca za dar serca”, które moi przyjaciele i wolontariusze akcji PDPZ mają zaszczyt prowadzić. W tych koncertach obecni są również znani muzycy, tacy jak Krzysztof Cugowski, Wojtek i Piotrek Cugowscy, Romuald Czystaw, Maciej Gładysz, Michał Hochman, Majka Jeżowska, Romuald Lipko, Amadeusz Majerczyk (Tie Break), Krzysztof Patocki, Dariusz Tokarzewski z VOX, Izabela Trojanowska, Urszula oraz Tomasz Zeliszewski.
Dyskografia (producent, kompozytor)
Dyskografia Adama Abramka obejmuje wiele znaczących projektów muzycznych, w których jako producent i kompozytor wniósł istotny wkład. Oto przegląd niektórych z jego utworów:
- 1990 – Bajm, „Biała Armia” (Polskie Nagrania Muza),
- 1996 – Izabela Trojanowska, „Chcę Inaczej” (Starling),
- 1997 – Bajm, „Ballady” (Pomaton EMI),
- 1998 – Beata Kozidrak, „Beata” (Pomaton EMI),
- 1998 – Maryla Rodowicz, „Przed Zakrętem” (Universal Music PL),
- 1999 – Renata Dąbkowska, „Jedyna na cały świat” (Universal Music Polska),
- 1999 – Energy, „Energy” (Pomaton EMI),
- 2000 – Kasia Kowalska, „5” (Universal Music Polska),
- 2000 – Bajm, „Szklanka wody” (Wydawca: Pomaton EMI),
- 2002 – Kasia Kowalska, „Antidotum” (Universal Music Polska),
- 2002 – „A Tribute to Ayrton Senna” (Magic),
- 2002 – Alicja Janosz, „Ala Janosz” (BMG),
- 2002 – Edyta Bartosiewicz, „Niewinność”,
- 2003 – Ewa Małas-Godlewska/José Cura, „Song of Love” (Sony BMG),
- 2003 – Andrzej Piaseczny, „Andrzej Piaseczny” (BMG),
- 2003 – Seweryn Krajewski, „Jestem” (Sony Music Entertainment Poland),
- 2004 – Emi, „Emi” (ITI),
- 2005 – Beata Kozidrak, „Teraz płynę” (Pomaton EMI),
- 2006 – Michał Hochman, „To była miłość”,
- 2006 – Beata Kozidrak, „Platynowa” (EMI music),
- 2006 – Kashmir, „Ok, nie chcę nic więcej”,
- 2008 – Irena Jarocka, „Małe rzeczy” (Universal Music Polska),
- 2009 – Beata Kozidrak, „Nie pytaj o miłość”,
- 2009 – Bajm, „P.S. Zabierz mnie tam”,
- 2011 – My z Lublina, „Maszynka Cudów”,
- 2011 – Ada Szymczyk, „Pastorałka Anielska”,
- 2012 – Bajm, „Blondynka”,
- 2012 – Marta Podulka, „Cisza niech odejdzie”,
- 2013 – Marta Podulka, „Nieodkryty ląd”,
- 2014 – Marta Podulka, „Mocna”,
- 2014 – Stan Borys, „Stokrocie”.
Przypisy
- Hallelujah Anyway Remix – Beata Spychalska Official Music Video Premiera: 28.12.2020 r.
- Adam Abramek | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2017 [online], www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
- Song of Love (José Cura & Ewa Malas) [online], josecura.operaduets.com [dostęp 21.11.2017 r.]
- Radio Lublin: ‘Maszynka cudów’. Piosenka dla Ewy Dados [online], moje.radio.lublin.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
- FilmPolski.pl – Adam Abramek [online], www.filmpolski.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
- stabilny i pewny hosting www · domeny internetowe · serwery wirtualne VPS [online], www.fcforever.webserwer.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
- Kasia Kowalska | Bezpowrotnie | Polski Rock w najlepszym wydaniu. [dostęp 03.04.2016 r.]
- CHCĘ INACZEJ PROMO – Izabela Trojanowska OFFICIAL. [dostęp 11.03.2012 r.]
- Przed zakrętem | Maryla Rodowicz – oficjalna strona. [dostęp 11.03.2012 r.]
- Irena Jarocka – Strona Oficjalna.
- Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu.
- Biografia – Andrzej Piaseczny – Onet Muzyka.
- Biografia -Emi – Onet Muzyka.
- Mocna – Marta Podulka.
- My music – MARTA PODULKA – Nieodkryty Ląd -.
- Recenzja płyty: Kasia Kowalska, „AYA”.
- Singiel „Więcej niż kochanek”.
- Koncert Michała Hochmana.
- Radio Lublin: próba podglądu newsa – brak rekordu [online], moje.radio.lublin.pl [dostęp 21.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Urszula Ślusarczyk | Jerzy Roman Krzyżanowski | Irena Ładosiówna | Przemysław Kozłowski | Punia Halama | Resia Schor | Wanda Zeman | Józef Harasiewicz | Gustaw Frieman | Zygmunt Arct | Paweł Maciąg | Henryk Lewensztadt | Marek Andrzejewski (muzyk) | Arkadius | Henryk Wieniawski | Antonina Campi | Andrzej Ziółkowski | Agata Klimczak | Bolesław Kamykowski | Marta JankowskaOceń: Adam Abramek