Norbertinum


Norbertinum jest pierwszym prywatnym wydawnictwem katolickim w Polsce. Jego działalność obejmuje nie tylko wydawanie książek, ale także funkcjonowanie jako drukarnia i księgarnia.

W ramach swojego funkcjonowania, Norbertinum dostarcza bogatą ofertę produktów związanych z literaturą katolicką, co czyni je istotnym punktem na mapie polskiej kultury religijnej.

Historia

Norbertinum, powstało w 1989 roku jako spółka z grupy lubelskich wydawców oraz poligrafów. Nazwa tego wydawnictwa odnosi się do imienia jego pomysłodawcy oraz długoletniego prezesa – Norberta Wojciechowskiego. Dodatkowo, łacińska końcówka w nazwie nawiązuje do tradycji wydawnictw kościelnych, takich jak „Pallottinum” czy „Verbinum”.

Akt notarialny, który formalizował powołanie spółki do życia, został podpisany 28 grudnia 1989 roku przez: Norberta Wojciechowskiego, Leona Formelę, Andrzeja Hałasa, Adama Kamińskiego oraz Jerzego Szatkowskiego.

W 2012 roku, 8 lutego, doszło do zmiany na stanowisku Prezesa Zarządu, gdyż dotychczasowy prezes i założyciel spółki, Norbert Wojciechowski, został zastąpiony przez Piotra Sanetrę, który był związany z tą oficyną od 1996 roku.

Siedziba Norbertinum znajduje się w Lublinie, w tym samym miejscu od momentu jego założenia, aktualnie pod adresem ul. Długa 5.

Idea

Założyciele spółki kierowali się wyjątkową ideą, która zakładała wydawanie dzieł mieszczących się w szerokim kontekście kultury chrześcijańskiej. Chcieli promować publikacje, które nie tylko będą się cieszyć zainteresowaniem odbiorców, ale także będą starały się odpowiedzieć na fundamentalne pytania, które nurtują współczesnego człowieka.

W ich przekonaniu, wydawca pełni rolę podobną do kapłana, lekarza czy nauczyciela. Nie jest to tylko zwykła profesja, ale przede wszystkim powołanie, które niesie ze sobą misję do spełnienia wobec społeczeństwa. Z tego względu, odpowiedzialność za kształt kultury oraz dbałość o dobro wspólne narodu stanowią integralne elementy tego zawodu.

Oferta

Oferta wydawnicza Norbertinum jest niezwykle różnorodna i bogata. W jej skład wchodzi między innymi literatura historyczna, wspomnieniowa, beletrystyka oraz liryka współczesna. Oferowane są również publikacje popularnonaukowe dotyczące teologii i literaturoznawstwa, a także literatury skierowanej do dzieci i młodzieży. Co więcej, Norbertinum specjalizuje się w wydawaniu niskonakładowych książek naukowych, co sprawia, że jest odrębnym punktem na mapie polskiego rynku wydawniczego.

Oficyna szczególnie kładzie nacisk na rozwijanie serii wydawniczych. Pierwsza z tych serii, nagrodzona prestiżową nagrodą „FENIKS” w 2002 roku, nosi tytuł „Duchowieństwo Polskie w Więzieniach, Łagrach i na Zesłaniu w ZSRR”. Ta publikacja prezentuje wspomnienia duchownych, którzy byli represjonowani przez władze sowieckie z powodu swojej działalności duszpasterskiej. Są to unikalne świadectwa przepełnione odwagą i poświęceniem. Dokumentują one trudną posługę kapłańską oraz losy Polaków prześladowanych za wiarę i swoją przynależność narodową. Nadzór merytoryczny nad serią sprawuje prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC, uznawany za autorytet w problematyce wschodniej.

Warto również wspomnieć o drugiej serii – „Głosy Ocalonych”, która zbiera relacje Żydów ocalałych z Holocaustu. Patronują jej znawcy kultury żydowskiej w Polsce, w tym ks. dr Romuald Jakub Weksler-Waszkinel oraz prof. Sławomir J. Żurek. Trzecia seria – „Z Nieludzkiej Ziemi” – przedstawia relacje Polaków zesłanych w czasie II wojny światowej oraz po tzw. wyzwoleniu do ZSRR. Ta seria również zyskała uznanie, zdobywając nagrodę „FENIKSA” w 2005 roku.

Nie możemy zapomnieć o serii „Mistrzowie”, która ukazuje wspomnienia wybitnych postaci polskiej humanistyki. W jej ramach publikowane są m.in. ostatnie wypowiedzi prof. Czesława Zgorzelskiego oraz prof. Ireny Sławińskiej. Natomiast od 2011 roku Norbertinum wydaje serię „O Polsce z Daleka”, która zbiera teksty dotyczące historii i współczesności Polski z perspektywy geograficznych oraz kulturowych oddaleń.

Ogółem oferta Norbertinum obejmuje ponad 1000 tytułów autorów z Polski i zza granicy, z różnych polonijnych środowisk w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Danii, Belgii oraz Norwegii. Oprócz tego, ich wieloletnie doświadczenie zostało docenione w 2003 roku, kiedy to otrzymali Nagrodę Honorową za Publicystykę Historyczną na IV Salonie Książki Polonijnej.

Wybrani autorzy

Przypisy

  1. Zob.: https://archive.ph/20120912113448/http://www.norbertinum.pl/k-07litpiekna.php.
  2. Zob.: https://archive.ph/20120911082242/http://www.norbertinum.pl/k-03wspom.php.
  3. Zob.: https://archive.ph/20120911001203/http://www.norbertinum.pl/k-06duchteol.php.
  4. Zob.: https://archive.ph/20120905193909/http://www.norbertinum.pl/k-04histlit.php.
  5. Zob.: https://archive.ph/20120905134142/http://www.norbertinum.pl/k-02histbio.php.
  6. Zob.: http://web.archive.org/web/20070925105610/http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#serieglosyoc.
  7. Zob.: http://web.archive.org/web/20070925105610/http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#serieznieludzk.
  8. Zob.: http://web.archive.org/web/20070925105610/http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#seriemist.
  9. Zob.: http://web.archive.org/web/20070925105610/http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#opolsce.
  10. Zob.: http://web.archive.org/web/20070925105610/http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#serieducho.

Oceń: Norbertinum

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:6