Ulica 1 Maja w Lublinie


Ulica 1 Maja w Lublinie jest jednym z kluczowych elementów architektonicznych miasta, znajdującym się w atrakcyjnej dzielnicyZa Cukrownią. W przeszłości, jej znaczenie było większe, gdyż łączyła dworzec główny PKPdworzec główny PKP z dynamicznie rozwijającą się częścią Lublina, czyli Śródmieściem.

Obecna struktura ulicy 1 Maja obejmuje dwie części, które nie są ze sobą połączone, co przyczynia się do lokalnego znaczenia tej trasy. Ulica ta pełni funkcję pasażu handlowo-usługowego, co sprawia, że jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców oraz turystów.

Historia

Początki

Historia ulicy 1 Maja w Lublinie sięga 1876 roku, kiedy to wytyczono ją na obszarze polsko-żydowskiego przedmieścia Piaski. Ulica ta miała na celu połączenie placu Bychawskiego z Dworcowym. Warto wspomnieć, że wydarzenie to miało miejsce zaledwie dwa lata przed inauguracją dworca PKP.

Rozwój zabudowań

Już w 1874 roku przy ulicy Foksal powstała Fabryka Maszyn Rolniczych, której właścicielem był Mieczysław Wolski. W ostatniej ćwierci XIX wieku wzdłuż drogi zrealizowano intensywną zabudowę kamienic czynszowych. Na przestrzeni lat przed XVIII wiekiem stała tutaj drewniana synagoga, która została rozebrana w 1864 roku. W jej miejsce wzniesiono murowany budynek synagogi, który w czasie II wojny światowej został przejęty przez hitlerowców i przekształcony na zakład przemysłowy. Ten obiekt został zburzony w latach 50. XX wieku.

Wyłączenie ulicy z ruchu

W latach 80. XX wieku zdecydowano o zamknięciu wjazdu do południowej części ulicy od strony placu Bychawskiego, pozostawiając dostęp jedynie z placu Dworcowego. W 2007 roku zamknięto wjazd od ronda Lubelskiego Lipca ’80 do północnej części ulicy, która była wcześniej odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 835. Przejęła ją nowo wybudowana ul. Lubelskiego Lipca ’80. W dniu 9 lutego 2019 roku otwarto ulicę dla ruchu z kierunku ronda Lubelskiego Lipca ’80, aby ułatwić objazdy związane z remontem ulicy Fabrycznej. Niestety, 22 lipca 2019 roku ulica została po raz kolejny zamknięta dla ruchu.

Ostatnie plany

W 2016 roku różne organizacje społeczne przedstawiły projekt, w ramach którego na skrzyżowaniu ulicy 1 Maja z placem Bychawskim miałby powstać woonerf – kreatywna przestrzeń publiczna, sprzyjająca integracji społecznej i rekreacji mieszkańców.

Przebieg

Ulica 1 Maja w Lublinie zaczyna się w okolicach ron. Lubelskiego Lipca ’80, jednak od roku 2019 nie ma już połączenia z tym skrzyżowaniem. W przeszłości była to istotna arteria komunikacyjna, która łączyła ulicę Kunickiego z innymi kluczowymi ulicami, takimi jak u. Zamojska. Niemniej jednak, obecnie zarówno ulica Zamojska, jak i 1 Maja pełnią jedynie lokalne funkcje komunikacyjne i nie są ze sobą połączone w rejonie ronda.

Dalszy przebieg ulicy prowadzi do nieodległej ul. Kościelnej, przy której znajduje się skrzyżowanie z pl. Bychawskim. Tam drogi ograniczają się jedynie do relacji skrętowych, co oznacza, że kierowca nie ma możliwości kontynuacji na ul. Kunickiego. To skrzyżowanie jest miejscem, w którym ulica jest przerwana.

Po pokonaniu pl. Bychawskiego, ulica 1 Maja zmierza dalej w kierunku Dworca Lublin Główny, kończąc swój bieg na pl. Dworcowym. Ta zmiana układu komunikacyjnego wpłynęła na znaczenie ulicy, przekształcając ją w drogę o mniejszym natężeniu ruchu.

Przypisy

  1. Piotr Kozłowski: Zamykają ul. Fabryczną. Oto szczegóły zmian i objazdy komunikacji miejskiej. lublin.wyborcza.pl, 04.02.2019 r. [dostęp 09.02.2019 r.]
  2. amknęli ulicę 1 Maja w Lublinie. Kierowcy jeżdżą na pamięć, tworzą się spore korki. Lublin 112. [dostęp 17.08.2019 r.]
  3. Kiedyś nazywała się Foksal, dziś 1 Maja. Świętowali imieniny ulicy [online], dziennikwschodni.pl, 01.05.2016 r. [dostęp 02.05.2016 r.]
  4. a b c Ulica 1 Maja w Lublinie – historia ulicy [online], leksykon.teatrnn.pl [dostęp 02.05.2016 r.]
  5. Lublin rozważa stworzenie woonerfu [online], Urbnews.pl, 11.04.2016 r. [dostęp 02.05.2016 r.]
  6. Będzie zielono, ale niebanalnie. Zmiany na ul. 1 Maja [online], lublin.wyborcza.pl [dostęp 02.05.2016 r.]
  7. Przesmycka 2012 ↓, s. 94.
  8. Przesmycka 2012 ↓, s. 128.

Oceń: Ulica 1 Maja w Lublinie

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:22