Wieża ciśnień przy Alejach Racławickich w Lublinie


Wieża ciśnień przy Alejach Racławickich to niezwykły obiekt położony przy Al. Racławickich 42 w Lublinie. Została wzniesiona w 1926 roku przez amerykańską firmę budowlaną Ulen & Company, która miała istotny wpływ na rozwój infrastruktury wodociągowej w Polsce.

Firma ta brała również udział w realizacji projektów wodociągowych w takich miastach jak Radom, Piotrków oraz Częstochowa, co czyni jej pracę szczególnie ważnym elementem historii budownictwa w Polsce.

Historia

Budowa wieży ciśnień przy Alejach Racławickich w Lublinie rozpoczęła się w 1924 roku, na podstawie umowy z Towarzystwem Ulen & Company. Z ramienia miasta dokument podpisał Czesław Szczepański, a ze strony amerykańskiej wiceprezydent tego towarzystwa, M. D. Carrel. Umowa dotyczyła stworzenia kompleksowego systemu wodociągowego, który miał zaopatrzyć miasto w wodę oraz zapewnić odpowiednie odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.

Wieża, której budowa zakończyła się w 1926 roku, stała się kluczowym składnikiem nowo projektowanej sieci wodociągowej w Lublinie. Zlokalizowana w jednym z najwyższych punktów miasta, blisko rogatki warszawskiej, umożliwiała efektywne dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem do mieszkańców. Jej zbiornik, mający pojemność do 2050 m³, był stalowym cylindrem o średnicy 14 metrów i wysokości 13,5 metra, obmurowanym zewnętrznie.

W wieży ciśnień pracowały dwie pompy, dostarczone przez szwajcarską firmę Sulzer, które mogły tłoczyć wodę z prędkością 200 litrów na sekundę. Były napędzane silnikami o mocy 250 KM, które pobierały wodę ze stacji pomp wysokiego ciśnienia zlokalizowanej przy al. Piłsudskiego.

W roku 1929 wieżę przejęło przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, aktualnie znane jako Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Do lat 50. XX wieku wieża była wysokim punktem w zachodniej części Lublina, jednak wraz z rozbudową miasta oraz powstaniem nowych punktów regulujących ciśnienie, jej znaczenie z biegiem lat malało. Dziś wieża nie pełni już funkcji ciśnieniowej, ale stabilizuje ciśnienie w sieci wodociągowej w centrum miasta.

W trakcie ponad 80-letniej historii swojego funkcjonowania, wieża była poddawana głównie drobnym naprawom. W latach 70. przeprowadzono remonty wnętrz oraz urządzeń, a w latach 90. odświeżono elewację i ogrodzenie. W 2008 roku MPWiK ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy wieży, planując modernizację oświetlenia aparatury wewnętrznej oraz zmianę elewacji i wyglądu ogrodzenia.

Przypisy

  1. MPWiK w Lublinie – Kalendarium. [dostęp 24.01.2013 r.]
  2. H. Szyłkajtis – Wieża ciśnień przy Al. Racławickich. [dostęp 17.02.2009 r.]
  3. Miłosz Bednarczyk: Dziennik Wschodni – Amerykańska grubaska będzie śliczna. [dostęp 17.02.2009 r.]
  4. Teatr NN – Wodociągi w Lublinie. [dostęp 17.02.2009 r.]
  5. Gazeta Lublin – Wieża ciśnień. [dostęp 17.02.2009 r.]
  6. Lublin–Lwów, miasto filmowe – Wieża ciśnień. [dostęp 17.02.2009 r.]

Oceń: Wieża ciśnień przy Alejach Racławickich w Lublinie

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:21