Elżbieta Król


Elżbieta Król, urodzona 18 czerwca 1971 roku w Lublinie, jest uznaną polską biolog, która posiada tytuł doktora habilitowanego nauk biologicznych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Biologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi oraz w Instytucie Biologii i Biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Jej obszar zainteresowań naukowych i działalności badawczej kieruje się w stronę szerokopojętej biologii, a jej wkład w tę dziedzinę jest nieoceniony. Jako adiunkt pełni ważną rolę w kształceniu przyszłych biologów i prowadzeniu badań, które przyczyniają się do rozwoju nauk biologicznych w Polsce.

Życiorys

Elżbieta Król przyszła na świat 18 czerwca 1971 roku. Jej edukacja naukowa rozpoczęła się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 1996 roku zakończyła studia w dziedzinie technologii biotechnologicznej na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi.

W 2004 roku zdobyła doktorat, którego temat koncentrował się na badaniach dotyczących mechanizmu jonowego oraz zmian potencjału membranowego w komórkach roślinnych, wywołanych różnorodnymi bodźcami świetlnymi i termicznymi. Następnie, 23 września 2015 roku, uzyskała habilitację, opierając swoją rozprawę na badaniach zatytułowanych Zmiany potencjału transmembranowego jako pierwsza odpowiedź komórki na zmiany w środowisku zewnętrznym.

Jej kariera naukowa obejmuje pracę na stanowisku adiunkta zarówno w Instytucie Biologii, jak i w Instytucie Biologii i Biochemii, które są częścią Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Wybrane publikacje

Elżbieta Król jest znaną postacią w dziedzinie biologii komórkowej i botanik, której badania koncentrują się na kanałach jonowych oraz ich wpływie na różnorodne procesy w roślinach. Wśród jej najważniejszych osiągnięć publikacji znajdują się:

  • 2000: Badania nad sposobami bramkowania kanałów jonowych w komórkach roślinnych,
  • 2006: Wpływ inhibitorów kanałów jonowych na wywołane zimnem i elektrycznością potencjały akcji w Dionaea muscipula,
  • 2008: Potencjały akcji indukowane światłem i ciemnością w Physcomitrella patens,
  • 2008: Wolne kanały wakuolarne w wakuolach z zimowych i wiosennych odmian rzepaku (Brassica napus),
  • 2014: Charakterystyka interakcji kwercetyny z błonami liposomalnymi i wakuolarnymi.

Przypisy

  1. Dr hab. Elżbieta Król, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.02.2019 r.]
  2. a b c d e f Elżbieta Król Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Wydział Biologii i Biotechnologii. docplayer.pl. [dostęp 23.02.2019 r.]

Oceń: Elżbieta Król

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:23