Maria Arct-Golczewska


Maria Arct-Golczewska, znana także jako Maria Arctówna oraz Maria Golczewska, była wybitną postacią w dziedzinie nauk przyrodniczych. Urodziła się 1 grudnia 1872 roku w Lublinie, a jej życiowa podróż zakończyła się 3 marca 1913 roku w Otwocku.

Jako nauczycielka, szczyciła się umiejętnością wpływania na młode umysły, angażując się w popularyzację wiedzy przyrodniczej. Dodatkowo, jej rola jako tłumaczki oraz społeczniczki podkreśla jej wszechstronny charakter i zaangażowanie w rozwój społeczny.

Życiorys

Córka wydawcy oraz księgarza Michała Arcta i Marii z Gałeckich, Maria Arct-Golczewska swoją edukację zaczynała w Lublinie, gdzie kształciła się w prywatnych szkołach. Następnie uczęszczała do pensji E. Pettau w Warszawie, a od 1888 roku rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Po przeniesieniu rodzinnej firmy Arctów do Warszawy, jej kariera zawodowa związana była z działem wydawniczym tejże firmy.

Od 1892 roku Maria zaangażowała się w działalność w tajnym Kole Kobiet Korony i Litwy, które zajmowało się szerokim zakresem prac społecznych. Ponadto, swoje umiejętności oraz czas poświęcała na pracę w szwalniach i czytelniach Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.

W latach 1895–1899 studiowała nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów z powodzeniem kontynuowała aktywność społeczną, angażując się w organizacje kobiece. Była nie tylko wykładowcą przyrody na Uniwersytecie Robotniczym, ale także członkiem zarządu Towarzystwa Kolonii Letnich dla kobiet pracujących.

Maria aktywnie uczestniczyła w życiu wydawniczym swojej rodziny, gdzie zajmowała się wydawaniem książek i atlasów botanicznych oraz zoologicznych. Oprócz tego stała się autorką podręcznika botaniki przeznaczonego dla szkół średnich, a także przygotowywała przekłady obcojęzycznych książek przyrodniczych na język polski.

Maria Arct-Golczewska wyszła za mąż za Bronisława Golczewskiego, urzędnika. Niestety, w ostatnich latach życia zmagała się z nieuleczalną chorobą płuc, która znacząco ograniczyła jej możliwości zawodowe. Zmarła i została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie (kwatera F-5-2).

Przypisy

  1. śp. Maria Arct-Golczewska.
  2. a b c d Jadwiga i Eugeniusz Szulcowie: Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie. Zmarli i ich rodziny. Warszawa: PIW, 1989 r., s. 81, seria: Biblioteka Syrenki. ISBN 83-06-01759-5.

Oceń: Maria Arct-Golczewska

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:7