Adam Kopciowski


Adam Kopciowski, urodzony 16 października 1974 roku w Lublinie, to wybitny polski historyk, który swoją wiedzę i badania koncentruje na historii Żydów w Polsce w XX wieku. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Kultury i Historii Żydów przy Instytucie Kulturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W 2005 roku zdobył stypendium w United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, co podkreśla jego zaangażowanie w badania nad historią oraz ochroną pamięci o Holokauście. Ponadto, Adam Kopciowski jest aktywnym członkiem Komisji Kontrolującej Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich oraz Rady Państwowego Muzeum na Majdanku, co świadczy o jego wpływie na polski system akademicki i muzea.

Jako pasjonat kultury żydowskiej, Kopciowski jest również związany z lubelską filią Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, gdzie aktywnie wspiera społeczność żydowską w Polsce.

Publikacje

Adam Kopciowski jest autorem licznych publikacji, które znacząco przyczyniły się do dokumentacji i badań nad historią Żydów w Polsce. Jego prace charakteryzują się rzetelnością oraz skrupulatnością w gromadzeniu i analizowaniu źródeł historycznych.

  • 2005: Zagłada Żydów w Zamościu, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2005,
  • 2008: Księgi pamięci gmin żydowskich. Bibliografia/Jewish Memorial Books. A Bibliography, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2008,
  • 2009: Tam był kiedyś mój dom… Księgi pamięci gmin żydowskich, wybór, opracowanie i przedmowa: Monika Adamczyk-Garbowska, Adam Kopciowski i Andrzej Trzciński, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2009,
  • 2011: Księga pamięci żydowskiego Lublina, wstęp, wybór i opracowanie: Adam Kopciowski, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2011,
  • 2015: Wos hert zich in der prowinc? Prasa żydowska Lubelszczyzny i jej największy dziennik „Lubliner Tugblat”, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2015.

Każda z wymienionych książek stanowi ważną część badań nad dziedzictwem kulturowym oraz historią Żydów w regionie, przyczyniając się do lepszego poznania i zrozumienia ich tradycji oraz tragedii. Adam Kopciowski poprzez swoje publikacje podkreśla znaczenie pamięci historycznej i konieczność zachowania dokumentacji dotyczącej społeczności żydowskiej.

Przypisy

  1. Adam Kopciowski: Autoreferat. phavi.umcs.pl. [dostęp 07.12.2021 r.]
  2. Jednostki i pracownicy – dr hab. Adam Kopciowski. UMCS. [dostęp 24.10.2016 r.]
  3. Dr hab. Adam Kopciowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.08.2008 r.]
  4. Biuletyn Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, nr 2 (37), kwiecień–maj 2007.
  5. DECYZJA NR 29 MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 27.12.2006 r. w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie na trzecią kadencję.
  6. Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich, OPI.
  7. ALL FELLOWS WITH LAST NAME BEGINS IN "K" AND THEIR WORK, OPI.

Oceń: Adam Kopciowski

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:14