Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, urodzona 25 sierpnia 1976 roku w Lublinie, to znana postać w polskiej kulturze. Jest aktorką filmową, telewizyjną oraz teatralną, której talent zyskał uznanie w różnych dziedzinach sztuki.
W ciągu swojej kariery artystycznej, Buczkowska-Szlenkier zdołała zbudować silną pozycję na scenie teatralnej, a także w branży filmowej i telewizyjnej. Jej różnorodne role przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju kultury teatralnej w Polsce.
Życiorys
Wczesne lata
W trakcie swojej edukacji na poziomie podstawowym, Małgorzata Buczkowska miała wyjątkową okazję uczestniczyć w ognisku teatralnym, które prowadzone było przez Haliny oraz Jana Machulskich. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w 1994 roku, zdecydowała się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała naukę w liceum. Mimo że zdołała dostać się na uczelnię, postanowiła wrócić do Polski i spróbować swoich sił w szkole teatralnej. Już w 2002 roku, uzyskując dyplom na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie, rozpoczęła współpracę z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu.
Kariera
Teatr
W trakcie czwartego roku studiów zadebiutowała na scenie, przyjmując pierwszą rolę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, w spektaklu Bogdana Hussakowskiego zatytułowanym „Samotna droga”. Jej talent szybko został dostrzegany, co zaowocowało kolejnymi nagradzanymi rolami na festiwalach teatralnych w całym kraju. Rola Lisy w przedstawieniu „Blask życia”, w reżyserii Mariusza Grzegorzka, przyniosła jej wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Główną na V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu oraz Grand Prix na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W sezonach 2003/2004, 2004/2005 i 2007/2008 była wielokrotnie nagradzana Złotymi Maskami jako najlepsza aktorka sezonu za znakomite kreacje w różnych rolach. Od 2012 roku związana jest z TR Warszawa, gdzie występuje w spektaklu „Nietoperz” w reżyserii Kornela Mundruczó.
Film i serial
Małgorzata Buczkowska po raz pierwszy stanęła przed kamerą, grając u boku Jerzego Radziwiłłowicza i Roberta Gonery w popularnym serialu kryminalnym „Glina”, w reżyserii Władysława Pasikowskiego, gdzie wcieliła się w postać Ewy Wasiak. Jej droga aktorska szybko poprowadziła ją do ról filmowych; wśród nich na uwagę zasługuje rola Hani w „Masz na imię Justine” w reżyserii Franco de Pena oraz duża rola w filmie „Oda do radości”, w reżyserii Anny Kazejak-Dawid, za którą otrzymała nagrodę najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym RiverRun w USA. W kolejnym etapie kariery zagrała postać urokliwej Dorotki w filmie „Statyści” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, oraz naiwnej pielęgniarki Dominiki w komedii „To nie tak, jak myślisz, kotku” w reżyserii Sławomira Kryńskiego. Jej talent dostrzegł Juliusz Machulski, który obsadził ją w dwóch kolejnych filmach – „Ile waży koń trojański?” i „Kołysanka”. Razem z Jerzym Skolimowskim współpracowała przy filmie „Cztery noce z Anną”. W 2008 roku, za drugoplanową rolę Leny w filmie „0 1 0”, wyreżyserowanym przez Piotra Łazarkiewicza, została nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. O kolejnej nominacji tej samej nagrody za pierwszoplanową kreację w „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka dowiedziała się rok później. W swoim dorobku filmowym ma także uznany międzynarodowo film Agnieszki Smoczyńskiej zatytułowany „Fuga”. Na małym ekranie widzowie mogli ją zobaczyć m.in. w popularnych serialach „Głęboka woda” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, „Krew z krwi” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, „Komisja morderstw” w reżyserii Jarosława Marszewskiego i Adriana Panka. W 2019 roku zdobyła główną rolę w produkcji Canal+ „Zasada przyjemności”, w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, co zostało docenione przez krytyków, w tym Barbarę Hollender, która określiła tę produkcję mianem arcydzieła kryminału.
Filmografia
Filmy
Małgorzata Buczkowska zadebiutowała na dużym ekranie w 2002 roku w filmie „Chopin. Pragnienie miłości”. Firmując swoje umiejętności, w 2005 roku wystąpiła w dwóch produkcjach: „Oda do radości”, gdzie zagrała postać o imieniu Aga, oraz w „Masz na imię Justine”, wcielając się w Hanię.
W kolejnych latach aktorka pojawiła się w szeregu ról, w tym w filmach z 2006 roku, takich jak „Kilka fotografii”, gdzie zagrała Ewelinę, oraz „Statyści”, w którym wcieliła się w Dorotę. Przełomowym momentem w jej karierze mógł być występ w „Cztery noce z Anną” z 2008 roku, gdzie zagrała koleżankę głównej bohaterki.
Rok 2009 był bogaty w realizacje, w tym „Ile waży koń trojański?”, gdzie wcieliła się w Teresę, a także „Jestem twój” jako Marta. Następnie wystąpiła w „Zero” jako pielęgniarka oraz w „Kołysance”, gdzie zagrała żonę Makarewicza.
W latach 2011–2012 Buczkowska zrealizowała szereg znaczących ról, w tym w „Uwikłaniu” jako Hanna Kwiatkowska oraz „Ostra randka”, gdzie zagrała Lili. W filmach „Podejrzani zakochani” oraz „Stacja Warszawa” mogła zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w postaciach okularnicy oraz matki Filipa, odpowiednio.
W kolejnych latach wystąpiła w takich produkcjach jak „Facet (nie)potrzebny od zaraz”, gdzie zagrała Asię, oraz w „Fuga” jako Ewa w 2018 roku. Również w 2019 roku wystąpiła w „Na bank się uda” jako Zuza oraz w „Wszystko dla mojej matki” w roli Agaty.
Seriale
Kariera Małgorzaty Buczkowskiej obejmuje także szereg występów w popularnych serialach telewizyjnych. W 2003 roku zadebiutowała w „Glinie”, w której zagrała Ewę Wasiak w jednym z odcinków. Ten sam rok to również występy w „Sprawa na dziś” oraz „Kasia i Tomek”, jako pielęgniarka.
W latach 2003-2005 aktorka występowała w „Sprawie na dziś”, gdzie zagrała postać Zośki. Przez kolejne lata wcieliła się w różnorodne role w popularnych rodzimych produkcjach, takich jak „Na dobre i na złe”, „Pensjonat pod Różą”, oraz „Kryminalni”.
W 2008 roku Buczkowska zagościła na ekranach w „Barwach szczęścia”, grając Blankę Filipską do 2012 roku. Oprócz tego, jej talent mogli podziwiać widzowie w takich seriach jak „Ojciec Mateusz”, „Komisarz Alex” oraz „Korona królów”, w której wykreowała postać Królowej Elżbiety Bośniaczki.
Rola w „Komisarz Alex” w 2019 roku umocniła jej pozycję na polskim rynku telewizyjnym, gdzie zagrała Renatę Brodzką. Ostatnie lata potwierdziły jej wszechstronność i umiejętności w świecie serialowym, a jej dorobek z pewnością stanowi inspirację dla wielu młodych aktorek.
Nagrody i wyróżnienia
Małgorzata Buczkowska jest zdolną aktorką, która przez lata zdobyła wiele wyróżnień w dziedzinie sztuki teatralnej. Poniżej znajduje się lista jej najważniejszych osiągnięć artystycznych:
- 2004: „Złota Maska” za najlepsze role kobiece w sezonie 2003/04: Julii w norway.today Igora Bauersimy oraz Petry w Sprawcach Thomasa Jonigka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
- 2005: „Złota Maska” za najlepszą aktorską kreację kobiecą w sezonie 2004/2005 za rolę Lisy w spektaklu Blask życia w Teatrze im. Stefana Jaracza,
- 2005: Nagroda główna za rolę Lisy w przedstawieniu Blask życia Rebecki Gilman na V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu,
- 2005: Nagroda jury za rolę Lisy w przedstawieniu Blask życia Rebecki Gilman na IV Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy,
- 2007: Grand Prix za rolę Lisy w Blasku życia na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych,
- 2007: „Złota Maska” za najlepszą rolę kobiecą w sezonie w przedstawieniu Habitat Judith Thompson w Teatrze im. Stefana Jaracza,
- 2008: nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie 0_1_0,
- 2009: nominacja do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie Jestem twój,
- 2013: Grand Prix za rolę Marty w przedstawieniu Nietoperz w TR Warszawa na LIII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Te osiągnięcia potwierdzają jej niezwykły talent i znaczącą rolę w polskiej kulturze teatralnej.
Życie prywatne
Małgorzata Buczkowska jest w związku z Ksawerym Szlenkierem. Razem tworzą rodzinę, która może poszczycić się trojgiem dzieci: Franciszkiem, który zdobył popularność jako raper pod pseudonimem Francis FAM, a także Antoniną i Różą.
Przypisy
- Najważniejsza rola – wRodzinie.pl, „wRodzinie.pl”, 30.08.2016 r. [dostęp 01.05.2018 r.]
- Fakt.pl, Aktorka „Londyńczyków” pokazała męża. Foto! [online], 16.03.2016 r. [dostęp 01.05.2018 r.]
- Nagroda im. Cybulskiego. Małgorzata Buczkowska: Aktor powinien mieć skórę słonia i duszę motyla. stopklatka.pl, 09.11.2009 r. [zarchiwizowane z tego adresu]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Iwona Mirosław-Dolecka | Tomasz Ritter | Jadwiga Beck | Wojciech Cugowski | Zbigniew Zieliński (perkusista) | Marta Ignerska | Biernat z Lublina | Marta Jankowska | Bolesław Kamykowski | Agata Klimczak | Monika Obara | Helena Bolińska-Gloksin | Lechosław Litwiński | Karolina Chełchowska | Ryszard Kulm | Marian Rułka | Marcin Wroński | Wiesław Sawczuk | Włodzimierz Kotarba | Basia Stępniak-WilkOceń: Małgorzata Buczkowska