Tomasz Ritter


Tomasz Ritter, urodzony w Lublinie 21 stycznia 1995 roku, to uznawany polski pianista. W szczególności zdobył pierwszą nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych, który miał miejsce w 2018 roku.

Jego osiągnięcia w dziedzinie muzyki klasycznej przyciągają uwagę melomanów i specjalistów, co czyni go postacią godną zainteresowania w świecie pianistyki.

Życiorys

Od 2002 roku Tomasz Ritter rozpoczął swoją edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie, gdzie uczył się pod okiem Bożeny Bechty-Krzemińskiej. Następnie, w 2008 roku, kontynuował naukę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod nauką Iriny Rumiancewej-Dabrowski. W 2014 roku podjął studia w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie miał szansę kształcić się w kierunkach fortepianowym u Michaiła Woskriesienskiego oraz u Aleksieja Lubimowa, który uczył go zarówno gry na fortepianie, jak i fortepianie historycznym. Tomasz Ritter doskonalił swoje umiejętności także w zakresie klawesynu, ucząc się pod okiem Marii Uspienskiej oraz Aleksieja Szewczenki.

W październiku 2019 roku rozpoczął studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie Huberta Rutkowskiego. W trakcie swojej kariery artystycznej Tomasz Ritter korzystał z różnych form wsparcia, będąc wielokrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał również stypendium artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka przyznawane przez Fundację Sinfonia Varsovia w 2013 roku.

W ciągu swojej kariery Tomka uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, gdzie miał możliwość uczyć się od znakomitych pedagogów, takich jak Wiktor Mierżanow, Tatjana Szebanowa, Avedis Kouyoumdjian, Ian Hobson oraz Paweł Giliłow. Jego rozwój muzyczny obejmował także grę na instrumentach historycznych, co doskonalił podczas kursów prowadzonych przez Johannesa Sonnleitnera, Aleksieja Lubimowa, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera oraz Tobiasa Kocha, a także w czasie współpracy z budowniczym fortepianów Petrem Šeflem.

Tomasz Ritter jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów muzycznych, w tym m.in. w Koninie (2006), Gorzowie Wielkopolskim (2006), San Sebastián (2008), Enschede (2010), Pradze (2010) oraz Kielcach (2011). W 2011 roku odniósł znaczące zwycięstwo, zdobywając pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam. Ponadto, w 2018 roku, zyskał tytuł zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

W trakcie swojej kariery artystycznej, Ritter koncertował w wielu krajach europejskich, a także w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, prezentując swoją sztukę na wielu festiwalach, w tym Rubinstein Piano Festival w Polsce oraz w Czechach i Belgii. W 2014 roku nagrał płytę dla Polskich Nagrań „Muza”, zawierającą utwory Bacha, Beethovena, Szymanowskiego oraz Ginastery. W 2019 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał album z nagraniami Tomasza Rittera z I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zaś w 2023 roku ukazała się kolejna jego płyta, również wydana przez NIFC.

Rodzina

Tomasz Ritter jest synem Cezarego, który jest filozofem, oraz Mirosławy, teolog. W rodzinie ma również dwie siostry, Edytę oraz Teresę.

Obecnie jest żonaty z Zuzanną.

Przypisy

  1. Mistrz z Lublina [online], niedziela.pl [dostęp 12.12.2022 r.]
  2. Tomasz Ritter zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. polskieradio.pl, 14.09.2018 r. [dostęp 14.09.2018 r.]
  3. a b c Tomasz Ritter (Polska). [w:] I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych [on-line]. [dostęp 14.09.2018 r.]
  4. a b c d Tomasz Ritter – nota biograficzna. [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [on-line]. [dostęp 14.09.2018 r.]
  5. Evolution. [w:] HFMT Hamburg [on-line]. [dostęp 23.02.2020 r.]
  6. a b c Tomasz Ritter – życiorys artystyczny. seminarium.stary.sacz.pl [dostęp 14.09.2018 r.]
  7. a b Tomasz Ritter – nota biograficzna. [w:] Katolicki Uniwersytet Lubelski [on-line]. [dostęp 14.09.2018 r.]
  8. Filip Lech: Chopin i jego historyczna Europa. [w:] Culture.pl [on-line]. 14.09.2018 r. [dostęp 14.09.2018 r.]

Oceń: Tomasz Ritter

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:17