Wiesław Sawczuk to postać, która na zawsze zapisała się w historii sztuki polskiej. Urodził się 3 grudnia 1933 roku w Lublinie, gdzie rozpoczęła się jego artystyczna podróż. Zmarł 22 czerwca 1999 roku, pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienia, ale także znaczące dzieła.
Był renomowanym artystą plastykiem, który w swoich pracach łączył estetykę z funkcjonalnością. Jego twórczość obejmowała projektowanie szkła artystycznego oraz szkła użytkowego i zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Oprócz tego, Wiesław Sawczuk był również utalentowanym grafikiem, co wzbogaciło jego dorobek artystyczny.
Życiorys
W latach 1953–1959 Wiesław Sawczuk rozpoczął swoje studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie zdobył dyplom na Wydziale Szkła pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego w 1959 roku. Po ukończeniu edukacji, *ten utalentowany artysta podjął pracę w Hucie Szkła Kryształowego „Julia”* w Szklarskiej Porębie, co stało się istotnym krokiem w jego karierze. Następnie znalazł zatrudnienie jako projektant w Fabryce Porcelany Stołowej znajdującej się w Jaworzynie Śląskiej.
W czasie swojej kariery, w latach 1960–1967, pełnił funkcję kierownika ośrodka wzornictwa w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim. Jego ścieżka zawodowa kontynuowała się w Hucie Szkła Gospodarczego „Dąbrowa” od 1968 roku. Od lat 70. Sawczuk zaczął nawiązywać współpracę z Cepelią, projektując prace dla Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze.
Warto również zaznaczyć, że Wiesław Sawczuk zajmował się grafiką, tworząc różne projekty dla Stołecznego Zarządu Kin w Warszawie. Jego wczesne prace są doskonałym przykładem wrocławskiej szkoły szkła, charakteryzując się prostotą formy oraz oszczędnością w zakresie kolorystyki. W miarę upływu lat, jego twórczość ewoluowała, prowadząc do projektowania silnie dekoracyjnych naczyń o efekcie użytkowym, zgodnych z popularnymi wówczas trendami.
Prace jego autorstwa znaleźć można w licznych zbiorach, w tym w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Musée du Verre w Liège oraz w kolekcjach Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Nagrody
W dorobku Wiesława Sawczuka znajdują się liczne istotne nagrody i wyróżnienia, które świadczą o jego talentach i uznaniu w dziedzinie sztuki szklarskiej.
- 1961 – dwa wyróżnienia w konkursie na najlepsze wzory szkła użytkowego i dwa wyróżnienia na szkło eksportowe, Warszawa,
- 1968 – trzy pierwsze nagrody w ogólnopolskim konkursie na projekty szkła kryształowego, Warszawa,
- 1968 – dwie pierwsze nagrody w ogólnopolskim konkursie na szkło zdobione, Warszawa,
- 1973 – wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Artystów Plastyków „Cepelia” w Warszawie,
- 1978 – wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Artystów Plastyków „Cepelia” w Warszawie.
Wystawy
Wystawy indywidualne
Artysta Wiesław Sawczuk miał na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, które miały istotne znaczenie w jego karierze.
- 1962 – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Piotrków Trybunalski,
- 1975 – Warszawa,
- 1979 – Warszawa,
- 1986 – Warszawa.
Wystawy zbiorowe
W ciągu swojej kariery brał również udział w licznych wystawach zbiorowych, które były ważnym aspektem jego twórczości.
- 1960 – Warszawa,
- 1962–1963 – Polskie szkło i ceramika, wystawa odbyła się w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie, Belgradzie oraz Sofii,
- 1963 – Polskie Współczesne Szkło Artystyczne, Muzeum Narodowe w Krakowie,
- 1963 – Verrerie européenne 1958-1963, Liège,
- 1964 – Wystawa Ogólnopolska Tkaniny, Ceramiki i Szkła w Warszawie,
- 1968 – 3-Bienalu Industrijskiego Oblikovanja, Lublana,
- 1969 – Ceramika i Szkło. Polska Sztuka Użytkowa w XXV-lecie PRL we Wrocławiu,
- 1973 – Artyści plastycy z kręgu „Cepelia”, Warszawa,
- 1974 – Ogólnopolska Wystawa Szkła Artystycznego i Użytkowego w Katowicach,
- 1974 – Warszawa,
- 1976 – I Ogólnopolskie Triennale Szkła w Kłodzku,
- 1977 – II Ogólnopolska Wystawa Szkła Artystycznego i Użytkowego w Katowicach,
- 1979 – Ogólnopolska Wystawa Szkła Unikatowego i Przemysłowego w Katowicach,
- 1987–1988 – Polskie Szkło Współczesne w Warszawie.
Przypisy
- Nadzieja Kowalow i Wiesław Sawczuk – wystawa ceramiki i szkła – Heliotrop Vintage [dostęp 24.03.2020 r.]
- Polskie współczesne szkło artystyczne, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 1982, s. 82.
- Polskie współczesne szkło artystyczne, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 1982, s. 166.
- Współczesne polskie szkło i ceramika, Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 1990, s. 202.
- Polskie szkło współczesne. Hanna Chwierut-Jasicka, Stanisław Trzeszczkowski (komisarze). Warszawa: Muzeum Narodowe: Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
- Słownik artystów plastyków: Artyści plastycy okręgu warszawskiego ZPAP. Warszawa: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków, 1972, s. 495.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marcin Wroński | Marian Rułka | Ryszard Kulm | Karolina Chełchowska | Lechosław Litwiński | Helena Bolińska-Gloksin | Monika Obara | Małgorzata Buczkowska | Iwona Mirosław-Dolecka | Tomasz Ritter | Włodzimierz Kotarba | Basia Stępniak-Wilk | Piotr Suchora | Aleksander Ładnowski | Efraim Mandelbaum | Stanisław Mazuś | Andrzej Turczyński | Milena Wójtowicz | Waldemar Malicki | Jacek GiszczakOceń: Wiesław Sawczuk