Monika Rudaś-Grodzka, urodzona 6 września 1964 w Lublinie, to znana polska badaczka literatury, która zajmuje się dziełami literackimi z ogromną pasją i zaangażowaniem.
W swojej karierze naukowej pełni rolę profesora nadzwyczajnego w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, gdzie przyczynia się do rozwoju wiedzy oraz badań w tej dziedzinie.
Życiorys
Monika Rudaś-Grodzka zdobyła wykształcenie w dziedzinie historii, studiując na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 2001 roku obroniła swoją pracę doktorską pt. „Sprawić, aby idee śpiewały”. Skupiała się w niej na motywach platońskich w życiu oraz twórczości Adama Mickiewicza, szczególnie w kontekście okresu wileńsko-kowieńskiego, pod kierunkiem profesor Marii Janion w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Następnie, w 2014 roku, uzyskała tamże habilitację na podstawie pracy zatytułowanej „Sfinks słowiański i mumia polska”.
Od 2016 roku sprawuje funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie zainicjowała nowe kierunki kształcenia podyplomowego, takie jak studia polsko-żydowskie i gender studies. Jej działalność naukowa obejmuje także kierowanie pracami w ramach grantu naukowego Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, który nosi nazwę „Archiwum kobiet: piszące” (2013–2018). Kontynuacją tego projektu jest „Archiwum kobiet: kontynuacja” (2018–2023). W ramach tych inicjatyw stworzono internetową bazę danych, która gromadzi niepublikowane dzieła autobiograficzne autorstwa kobiet, pochodzące z różnych archiwów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Te dokumenty wnoszą nowe, dotąd nieznane spojrzenie na wkład kobiet w polską kulturę.
Dodatkowo, Rudaś-Grodzka pełni rolę redaktorki naczelnej w serii wydawniczej „Lupa Obscura”, co podkreśla jej zaangażowanie w promowanie literatury oraz analizę twórczości kobiet w kontekście kultury polskiej.
Wybrane publikacje
Książki
W katalogu publikacji Moniki Rudaś-Grodzkiej znajdują się znaczące tytuły, które mają duże znaczenie w badaniach literackich. Przykładem jest dzieło zatytułowane „Sprawić, aby idee śpiewały”, które bada motywy platońskie w kontekście życia oraz twórczości Adama Mickiewicza w okresie wileńsko-kowieńskim. Książka ta została wydana w Warszawie przez Instytut Badań Literackich PAN w 2003 roku i nie posiada numerów stron.
Kolejnym ważnym tytułem jest Sfinks słowiański i mumia polska, również opublikowane przez Instytut Badań Literackich PAN, jednak w 2013 roku. Ta publikacja również nie zawiera numerów stron, co jest wartością do odnotowania dla badaczy poszukujących szczegółowych odnośników.
Redakcja
Monika Rudaś-Grodzka ma także doświadczenie redaktorskie, stając się współautorką wielu książek. W 2007 roku wydała pracę „Między Wschodem a Zachodem: Europa Mickiewicza i innych”, która analizuje literaturę polską w kontekście innych kultur. Książka została przygotowana wspólnie z Grażyną Borkowską i opublikowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
W 2009 roku wzięła udział w redakcji publikacji „Żebro Mesjasza”, która została opracowana przez Marię Janion oraz Monikę Rudaś-Grodzką, zaś w 2014 roku wspólnie z zespołem redakcyjnym stworzyła „Encyklopedię gender”, signifikantę w obszarze badań nad płcią w kulturze. Obie pozycje ukazały się w Warszawie.
W 2018 roku opublikowano również „Listy z cytadeli 1886” autorstwa Bronisławy Waligórskiej, do których Monika Rudaś-Grodzka opracowała materiał, również w wydawnictwie Instytutu Badań Literackich PAN.
Artykuły
W dorobku Rudaś-Grodzkiej znajdują się także liczne artykuły. Na przykład, tekst Słowiańszczyzna. Pamięć i zapomnienie w wykładach paryskich A. Mickiewicza i powieściach J.I. Kraszewskiego został opublikowany w „Kontekstach” w 2003 roku. Niestety, brak jest numeru strony dla tej publikacji.
Kolejnym interesującym artykułem jest „Cela jako własny pokój”, który omawia relacje więźniarek politycznych z XIX wieku oraz początku XX wieku. Znalazł się on w VIII tomie periodyku „Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza” w 2015 roku i również nie zawiera dokładnych numerów stron.
W 2015 roku, w publikacji „Atlas polskiego romantyzmu”, Monika Rudaś-Grodzka przedstawiła pracę na temat „Mapy słowiańszczyzny Adama Mickiewicza, Kurhany, Słupy Herkulesa, Zofiówka, Puławy, Lublin, Lwów”. Książka ta została opublikowana przez Instytut Badań Literackich PAN i nie posiadała ponownie wskazanych numerów stron, co należy uwzględnić w kontekście jej analizy.
Przypisy
- a b c d e Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - Pracownicy [online], ibl.waw.pl [dostęp 20.01.2020 r.]
- o projekcie [online], Archiwum Kobiet [dostęp 20.01.2020 r.]
- Dr hab. Monika Rudaś-Grodzka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.01.2020 r.]
- AlfredA. Gall AlfredA., Romantik und Geschichte: polnisches Paradigma, europäischer Kontext, deutsch-polnische Perspektive, Otto Harrassowitz Verlag, 2007, s. 417, ISBN 978-3-447-05654-0 [dostęp 04.01.2020 r.]
- Ogród, nr 1-4 (13-16)/1993, s. 84
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Agnieszka Dudzińska (socjolog) | Antoni Feliks Barciński | Waldemar Paruch | Tomasz Pawelec | Wojciech Wojtasiak | Jerzy Bałdyga | Irena Słońska | Barbara Jaruzelska | Jerzy Węcławski | Krzysztof Jan Kurzydłowski | Andrzej Bałaban | Irena Rolska | Tomasz Kranz | Józef Mélèze-Modrzejewski | Roman Reszel | Maria Dakowska | Anna Barańska (historyk) | Siergiej Lebiediew (chemik) | Monika Adamczyk-Garbowska | Kajetan WojtysiakOceń: Monika Rudaś-Grodzka