Tomasz Michał Gruszecki to niezwykle ważna postać w polskiej ekonomii oraz zarządzaniu, urodzony 22 listopada 1945 roku w Warszawie. Jego działalność naukowa oraz praktyczna miała istotny wpływ na kształtowanie się polskiej gospodarki w czasach transformacji ustrojowej.
W trakcie swojej kariery Gruszecki pełnił różnorodne funkcje, w tym stanowisko kierownika Ministerstwa Przekształceń Własnościowych w rządzie Jana Olszewskiego w latach 1991–1992. Jego wiedza i doświadczenie przyczyniły się do przeprowadzania kluczowych reform, które miały na celu przekształcenie polskiej gospodarki w kierunku wolnorynkowym.
Gruszecki był również profesorem nauk ekonomicznych, co dowodzi jego głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktyki w dziedzinie ekonomii. Jego wkład w rozwój tej dziedziny był niezaprzeczalny, a jego prace oraz publikacje pozostawiają trwały ślad w historii polskiej ekonomii.
Niżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat jego życia i osiągnięć:
- urodzenie 22 listopada 1945 roku w Warszawie,
- profesor nauk ekonomicznych,
- kierownik Ministerstwa Przekształceń Własnościowych w latach 1991–1992,
- zmiana w kraju za czasów transformacji ustrojowej.
Życiorys
Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie obronił doktorat z dziedziny zarządzania, a w roku 1996 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych na Wydziale Zarządzania UW. W 2015 roku został uhonorowany tytułem profesora nauk ekonomicznych.
Do 1989 roku jego kariera zawodowa związana była z instytucjami Polskiej Akademii Nauk. Od 1987 roku był także związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie pełnił różne funkcje akademickie. Był profesorem w Instytucie Ekonomii i Zarządzania KUL oraz uczył w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Swoją wiedzę praktyczną zdobywał również w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego, co znacząco wzbogaciło jego doświadczenie dydaktyczne.
Od 1981 roku pełnił rolę eksperta ds. ekonomicznych w Komisji Krajowej „Solidarności”. Po 1989 roku, został doradcą ministra finansów Leszka Balcerowicza, gdzie zajął się kluczowymi aspektami koncepcyjnymi i legislacyjnymi Skarbu Państwa. W dniu 23 grudnia 1991 roku, Jan Olszewski mianował go kierownikiem Ministerstwa Przekształceń Własnościowych (w stopniu podsekretarza stanu), a funkcję tę pełnił aż do lipca 1992 roku.
Był członkiem rad nadzorczych takich instytucji jak Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a także Banku Gospodarstwa Krajowego. W 2007 roku objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej PZU. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.
W trakcie swojej kariery opublikował wiele prac, w których skupił się na problematyce własności sektora państwowego oraz teorii dotyczącej własności przedsiębiorstw.
Odznaczenia
W 2017 roku Tomasz Gruszecki otrzymał wyróżnienie przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi znaczące uznanie jego osiągnięć i zasług.
Przypisy
- Odszedł do Pana Profesor Tomasz Gruszecki [online], kul.pl, 08.11.2024 r. [dostęp 08.11.2024 r.]
- Postanowienie nr rej. 77/2017 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29.03.2017 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2017 r. poz. 471).
- Członkowie Narodowej Rady Rozwoju [online], prezydent.pl [dostęp 16.10.2015 r.]
- Rząd Jana Olszewskiego, premier.gov.pl [zarchiwizowane 17.10.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Leszek Skiba | Andrzej Klesyk | Marek Kulczycki | Stanisław Kowalczyk (ekonomista) | Zbigniew Jakubas | Stanisław Arct | Emil Plage | Juliusz Vetter | Michał Arct | Ewa BojarOceń: Tomasz Gruszecki